Zatčený perský boháč, kterého hájil kníže, Fischer i Rusnok, se u nás činil. Jak?

24.03.2014 10:40

Český podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh, kterého kriminalisté považují za ústřední postavu v kauze miliardových daňových podvodů při obchodech s pohonnými látkami, měl v Česku zastání na nejvyšších místech. Podle informací Lidových novin byl schopen tlačit na Český rozhlas, aby o něm nevysílal a pomáhali mu v tom i politici.

Zatčený perský boháč, kterého hájil kníže, Fischer i Rusnok, se u nás činil. Jak?
Foto: www.rozhlas.cz
Popisek: Hana Hikelová

Protikorupční policie ve středu zadržela Shahrama Abdullah Zadeho, kterého podezírá z daňových úniků dosahujících 2,3 miliardy korun. Jak už informovaly LN, kauza má i vysoce politický rozměr.

Shahram Abdullah Zadeh měl podle nových zjištění LN políčeno na post v české diplomacii. Chtěl se prý dostat na místo českého honorárního konzula v Curychu. „Minulý měsíc požádal české Ministerstvo zahraničí o ustavení do této funkce,“ prozradil prý LN český činitel dobře obeznámený s celou kauzou.

Podle dnešních LN se díky této jeho snaze objevil rozkol v českém bezpečnostním aparátě. Jedni před jeho působením v diplomacii varují, jiní souhlasí.

Za Zadeha se postavili dva premiéři

Abdullah Zadeh, který získal české občanství díky manželství s Češkou, má vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra. V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři. Už v roce 2010 Jan Fischer a zkraje letošního roku Jiří Rusnok.

„Máme se Spojenými emiráty dohody o ochraně investic, takže pokud se s nimi soudí o dvě miliardy dolarů, je povinnost české diplomacie do toho vstoupit,“ citují LN vysokého státního činitele. Ten však prý připustil, že zastání na premiérské úrovni je přece jenom nezvyklé. „Lobbing na tak vysoké úrovni bylo zjevně možné zajistit jen díky zvláštnímu významu pana Zadeha pro české zájmy,“ doplnil. Za podnikatelovy zájmy v Emirátech vystupoval podle informací LN například i tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Ovlivnil i vysílání Českého rozhlasu

V roce 2010 es Český rozhlas začal věnovat Zadehovu případu a vysílal o jeho sporech v Dubaji a jeho útěku do Evropy a Česka. Peršan nechtěl, aby se o něm vysílalo a využil právní služby k nátlaku na rozhlas. Jeho advokáti tvrdili, že jde o nepodložené informace a s pohrůžkou právních kroků přiměli vedení rozhlasu, aby zprávy stáhlo z vysílání a byly i vymazány z webu ČRo.

Potvrdila to tehdejší šéfka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová. „Abdullah Zadeh nám zároveň osobně telefonicky slíbil, že přijde do vysílání Radiožurnálu vysvětlit svoji verzi případu, to se ale nikdy nestalo,“ řekla Hikelová.

Ta rovněž potvrdila, že kvůli nechtěným zprávám o Peršanovi v rádiu lobbovali někteří politici. „Byl to někdo z poslanců, snad volali i z Úřadu vlády, ale přesně už si to nepamatuji,“ uvedla Hikelová ke čtyřem rokům starým událostem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chudí, staří, nevzdělaní? Útok na odpůrce EU zničen pár větami

10:21 Chudí, staří, nevzdělaní? Útok na odpůrce EU zničen pár větami

Staří, v ekonomických problémech, nevzdělaní. Takoví jsou dle společného projektu agentury STEM a Če…