Zavést přímou volbu prezidenta bylo správné rozhodnutí, ukázal průzkum STEM

27.02.2013 13:51

Více jako 80 procent Čechů považuje zavedení přímé volby prezidenta za správné rozhodnutí. Dvě třetiny občanů považuje průběh první přímé volby hlavy státu za důstojný. Stejný počet lidí se domnívá, že většina se snažila volit odpovědně a bez předsudků. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Zavést přímou volbu prezidenta bylo správné rozhodnutí, ukázal průzkum STEM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

Přímá volba prezidenta proběhla v lednu 2013. V obou kolech byla účast okolo 60 procent, což je srovnatelné s volbami do Poslanecké sněmovny.

Zavedení přímé volby prezidenta bylo správné

Až 83 procent lidí se shodlo na tom, že zavést přímou volbu prezidenta bylo správné rozhodnutí. To podle STEMu odpovídá dlouhodobému přání lidí zavést tento způsob volby hlavy státu. Už od konce 90. let se tento podíl pohyboval kolem 80 procent. 

Dvě třetiny občanů (63 procent) se domnívá, že většina voličů se snažila odpovědně vybírat mezi kandidáty a uvažovala o jednotlivých uchazečích bez předsudků. Jen desetina lidí naprosto odmítá, že by se tak voliči chovali.

Průběh volby hlavy státu byl důstojný

Prvnímu kolu předcházely spory o to, kdo splnil a nasbíral stanovený počet hlasů nutných pro kandidaturu. V průběhu kampaně také došlo k mnoha střetům mezi kandidáty a padly problematické výroky. I přesto hodnotí většina lidí (66 procent) průběh voleb jako důstojný. Kategoricky je odsoudila jen desetina občanů.

Lidé, co považují průběh voleb za důstojný, patří zpravidla mezi příznivce Miloše Zemana (78 procent). Vážnější výhradě ale nemá ani většina voličů Karla Schwarzenberga (59 procent).

Průzkum probíhal od 4. do 11. února 2013 na reprezentativním vzorku obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …