Zavřené firmy, lidi bez práce. Stát měl být připraven! říká doktor Staňo

16. 9. 2020 20:09

Koronavirus je tu opět a stále řádí. Máme tu druhou vlnu, říká MUDr. Ota Staňo, lídr VOK (Volba pro kraj) v krajských volbách v Ústeckém kraji.

Zavřené firmy, lidi bez práce. Stát měl být připraven! říká doktor Staňo
Foto: archiv O. Stani
Popisek: Kandidát do zastupitelstva Ústeckého kraje za VOK- Volba pro kraj MUDr. Ota Staňo.
reklama

Jak se díváte na koronavirovou epidemii?

Máme za sebou hodně nepříjemný zážitek. Koronavirus nás významně ovlivnil. Řada firem zavřela nebo zavře. Dost lidí přišlo o práci. Řada lidí z karantény onemocněla, mají deprese a vážné duševní poruchy. Plánované zdravotnické výkony se musely odložit.

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 21066 lidí

To je dost dramatické, jak podle vás uspěla politická reprezentace?

S nepřipraveností státu na jaře jsme se už smířili. To ale nic nemění na faktu, že stát připraven být měl! Chytrá karanténa nefunguje. Tiskové konference jsou chaotické a matoucí. Komunikace celkově pokulhává, postrádá odbornost a empatii.

A kdo je za to zodpovědný?

Vina se přehazuje a peníze mizí. Vláda zadlužila nás, naše vnuky a možná i vnuky našich vnuků. Na tzv. social distancing, společenský odstup, se kašle. Nedodržuje se osobní hygiena. Část lidí se staví proti rouškám na absolutní odpor. Šíří se konspirační teorie, že covid je jeden velký podvod, což je pochopitelně naprostý nesmysl.

A jak to tedy je?

Covid-19 není běžná chřipka, ale není to ani ebola, nebo virus pravých neštovic. Prvotním čínským údajům se nedá věřit. Museli jsme si to ověřit sami (pět měsíců a 100 tisíc vědeckých studií). Většina případů probíhá mírně nebo bez příznaků. Ohroženi zůstávají starší nebo nemocní lidé a rizikové skupiny.

Co s tím?

Je nutné zajistit pro ohrožené maximální ochranu a následnou péči. Víme, že se virus dokáže dostat z plic do krve a dále do ledvin, srdce nebo do mozku.

A co povinnost nosit roušky?

Roušky významně snižují riziko přenosu kapénkové nákazy! Ale záleží na materiálu, provedení a upevnění na obličeji. Významnou roli hraje vaše aktivita, jestli jen dýcháte nebo mluvíte nebo tlačíte těžký nákupní vozík. Vzdálenost je zásadní, kapénky jsou různě velké a mají různý dolet. Virová dávka, kolik viru máte v sobě – to je velmi důležitý faktor.

Anketa

Mělo by Česko stavět další bloky jaderných elektráren?

88%
12%
hlasovalo: 8486 lidí

Tak tedy není rouška jako rouška?

Ano, je třeba dodat kvalitní, pokud možno české respirátory. Chytrá karanténa musí fungovat. Testy PCR z krku a nosu by se měly zkvalitnit. Je nezbytné rozčlenit pozitivně testované podle stupně nakažlivosti, podle tzv. virové dávky. Dále je důležité zavedení povinných pitev, zda zemřeli „s covidem“ nebo „na covid“.

Je nutné zavést restriktivní opatření?

Platí pravidlo 3R (roušky, rozestupy, ruce). Vysoké a střední školy a druhý stupeň s distanční výukou. Veřejné akce a shromažďování dočasně zakázat. Když to do Vánoc vydržíme, na jaře může být zase dobře.

Není tedy třeba propadat hysterii či panice?

Většina populace se nemá čeho bát, ale je třeba mít před tímto virem respekt, nepanikařit a nezlehčovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: red

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

14:45 To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

Po omluvě srbskému národu, kterou pronesl na Pražském hradě prezident Zeman, se začaly objevovat nar…