Zaznělo u Xavera: „Mimořádná kultura.“ Tolerantní muslimové existují, mají krásnou zemi

27.03.2021 7:39 | Zprávy

Omán se před padesáti lety „probral ze středověku“ a nyní je moderní, vstřícnou a prozápadní zemí, hodnotí pražský honorární konzul Ománu Ivo Vaněk, který před svým působením v této funkci strávil v Ománu sedm let. V rozhovoru pro XTV.cz zhodnotil, že v Ománu je „mimořádná kultura, která nemá na světě obdoby“ a lidé si v sultanátu, kam již ročně proudí tisíce Čechů, připadají „jako v pohádce“.

Zaznělo u Xavera: „Mimořádná kultura.“ Tolerantní muslimové existují, mají krásnou zemi
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Arábie, ilustrační foto

Vaněk pokládá Omán za zemi, která nemá nikde na světě podobné zastoupení, a to i z kulturního hlediska, sám si prý dokáže po sedmi letech pobytu v sultanátu představit, že by tam žil. „Zkuste si otevřít knížku Pohádky tisíce a jedné noci, příběhy Šeherezády. Když vystoupíte z letadla a vstoupíte do letištní haly v Maskatu, tak se začnete štípat do nohy, jestli stále ještě spíte v letadle, anebo už jste v té pohádce. Pobyt v Sultanátu Omán je pobyt v pohádce live – naživo. To jsou tak mimořádní lidé, to je tak mimořádná kultura, která nemá podle mého názoru na světě obdoby,“ míní.

Vaněk svoji funkci a jmenování od ománského sultána Hajthama bin Tárik Ál Saída, který v zemi též působí jakožto předseda vlády, osvětlil s tím, že honorární konzul má ze své funkce sloužit především Ománcům, nikoliv Čechům. „Moje služba je služba především ománským občanům, nikoli českým. Mám za povinnost pečovat o jejich blaho v případě jejich pobytu na území České republiky, ať už jde o krátkodobé turistické návštěvy, nebo o dlouhodobý pobyt, což může být pobyt studijní, pracovní a podobně. Musím se postarat o všechny záležitosti, které je mohou potkat, počínaje problémy s vízem, překročením zákona, vazbou, s právním zastoupením,“ vysvětlil.

Své služby ale nabízí i Čechům, kteří překročí deset dnů pobytu v Ománu, do kterých není víza potřeba.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

21:13 Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých škol…