Zaznělo u Xavera: „Mimořádná kultura.“ Tolerantní muslimové existují, mají krásnou zemi

27.03.2021 7:39

Omán se před padesáti lety „probral ze středověku“ a nyní je moderní, vstřícnou a prozápadní zemí, hodnotí pražský honorární konzul Ománu Ivo Vaněk, který před svým působením v této funkci strávil v Ománu sedm let. V rozhovoru pro XTV.cz zhodnotil, že v Ománu je „mimořádná kultura, která nemá na světě obdoby“ a lidé si v sultanátu, kam již ročně proudí tisíce Čechů, připadají „jako v pohádce“.

Zaznělo u Xavera: „Mimořádná kultura.“ Tolerantní muslimové existují, mají krásnou zemi
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Arábie, ilustrační foto
reklama

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7135 lidí
Vaněk pokládá Omán za zemi, která nemá nikde na světě podobné zastoupení, a to i z kulturního hlediska, sám si prý dokáže po sedmi letech pobytu v sultanátu představit, že by tam žil. „Zkuste si otevřít knížku Pohádky tisíce a jedné noci, příběhy Šeherezády. Když vystoupíte z letadla a vstoupíte do letištní haly v Maskatu, tak se začnete štípat do nohy, jestli stále ještě spíte v letadle, anebo už jste v té pohádce. Pobyt v Sultanátu Omán je pobyt v pohádce live – naživo. To jsou tak mimořádní lidé, to je tak mimořádná kultura, která nemá podle mého názoru na světě obdoby,“ míní.

Vaněk svoji funkci a jmenování od ománského sultána Hajthama bin Tárik Ál Saída, který v zemi též působí jakožto předseda vlády, osvětlil s tím, že honorární konzul má ze své funkce sloužit především Ománcům, nikoliv Čechům. „Moje služba je služba především ománským občanům, nikoli českým. Mám za povinnost pečovat o jejich blaho v případě jejich pobytu na území České republiky, ať už jde o krátkodobé turistické návštěvy, nebo o dlouhodobý pobyt, což může být pobyt studijní, pracovní a podobně. Musím se postarat o všechny záležitosti, které je mohou potkat, počínaje problémy s vízem, překročením zákona, vazbou, s právním zastoupením,“ vysvětlil.

Své služby ale nabízí i Čechům, kteří překročí deset dnů pobytu v Ománu, do kterých není víza potřeba.

Se samotným sultánem, jenž Ománu vládne od ledna loňského roku, se Vaněk setkal několikrát i osobně a hodnotí ho jakožto prozápadního a moderního. Vyzdvihuje na něm též to, že chodí „úžasně oblékaný“.

Co se týče odlišnosti kultur, Vaněk míní, že Omán je odlišný od ostatních muslimských zemí i tím, že v něm nemá převahu ani sunnitská, ani šíitská část, nýbrž minoritní větev Ibádíja. „Ibádísmus se vyznačuje absolutní tolerancí, touhou po míru, láskou,“ osvětluje tamní vyznání, které je mimo Omán v dalších muslimských zemí spíše neobvyklé.

U Ománců dále honorární konzul cení zejména jejich vstřícnost a to, že chtějí, aby si z jejich země každý odnesl, že byl „na překrásném místě planety“.

V době pod vedením předchozího sultána Kábúse bin Saída, před převratem v roce 1970, byl dle Vaňka Omán zbídačenou zemí. Hlavní část velké modernizace se tedy odehrála právě v uplynulých padesáti letech. V sedmdesátých letech se dle honorárního konzula obyvatelé Ománu „probírali ze středověku“.

Aktuálně se Omán začíná postupně těšit i větší oblibě u Čechů. Těch tam v roce 2019 podle informací Vaňka dorazilo přes 60 tisíc. Konzul doufá, že příští rok do země poputuje přes 100 tisíc českých občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a prúšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a prúšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…