Zaznělo v ČT: Zeman vyslal od Soukupa jasný vzkaz těm, kteří chtějí svrhnout Babiše. A taky pro ČSSD

16.11.2018 9:41

Jaké mohou mít události kolem kauzy Čapí hnízdo dopady na politickou situaci u nás? A ovlivní Zemanovo prohlášení, že pokud padne vláda, pověří sestavením nové Babiše znovu, kroky ČSSD a opozičních politických stran? O tom promluvil v ranních hodinách na České televizi politolog Petr Jüptner z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Role sociální demokracie je pro další vývoj naprosto klíčová,“ říká.

Zaznělo v ČT: Zeman vyslal od Soukupa jasný vzkaz těm, kteří chtějí svrhnout Babiše. A taky pro ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček a Andrej Babiš
reklama

Podle Jüptnera se dalo očekávat vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který včera před kamerami TV Barrandov uvedl, že v případě pádu vlády Andreje Babiš pověří sestavením nové vlády opět Andreje Babiše. Jejich spolupráce je vzájemně výhodná a je to prý vyjádření jistého politického pragmatismu. „Zeman podporuje Babiše ve chvílích, které pro něj nejsou jednoduché, a zároveň Babiš má dobrou šanci si udržet svou pozici premiéra. Tuto podporu by Zemanovi mohl v budoucnu vrátit, například návrhem na obsazení nějakého konkrétního ministerstva,“ míní politilog.

Zemanovo vyjádření se dá pochopit jako jasný vzkaz politickým stranám, které se snaží buď o svržení vlády, nebo těm, které jednají o tom, jak se zachovají, jako například ČSSD. „Deklarovaný postoj prezidenta určitě může strany ovlivnit v jejich taktice, ale nepředpokládáme, že by politické strany Zemanovi chtěly dát nějaký velký prostor pro ovlivnění toho, jak by se případně formovala vláda,“ uvedl a doplnil, že toho se jistě chtějí opoziční strany vyvarovat.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43762 lidí
Zároveň dodal, že nejspíše ani samotný Andrej Babiš nechce Zemanovi dát příliš velký prostor. „Politické strany, případně současná vládní koalice, nebo Babiš budou chtít mít připravené nějaké řešení, pokud by mělo dojít ke změnám, které by Zemanovi nedaly prostor situaci ovlivňovat,“ míní Jüptner.

Podle politologa se dá i předpokládat, že by Babiš zůstal premiérem i tehdy, kdyby ČSSD z vlády odešla. Po vyslovení nedůvěry vládě může Babiš vládnout měsíce v demisi, dokud se situace neuklidní, sdělil také ve čtvrtek v TV Barrandov prezident. „Je to tak a je tu i scénář, že by případně vládu držela SPD, aniž by do vlády nominovala své nástupce,“ poznamenal Jüptner s tím, že ČSSD už před prohlášením Zemana věděla, že pokud z vlády odejde, tak vláda Babiše může zůstat u moci.

Role sociální demokracie je pro další vývoj prý naprosto klíčová. ČSSD může být nahrazena podporou SPD a Babiš si udrží post premiéra. Na druhou stranu mu to způsobí závažné problémy, ať už uvnitř ANO, tak s ohledem na část elektorátu. „Babiš už nemá kde brát, kde oslovovat nové voliče. Pokud by přišel o několik procent z těch stávajících, může to být opravdu problém,“ míní politolog.

Fotogalerie: - Demisi, Babiši!

Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...

Prozradil také, jak čte nynější vystupování zástupců ČSSD, kteří nechtějí dělat závěry a stále odkazují, že příští týden se o všem bude ještě jednat. „Podle kuloárních informací preference ČSSD byla taková, aby Babiš z vlády odešel a vláda zůstala zachována na současném půdorysu,“ řekl s tím, že něco takového by bezpochyby narazilo na odpor Babiše. ČSSD teď taktizuje kvůli určité obavě z toho, že odchod z vlády by straně nemusel úplně pomoci. „Ministři mají navíc rozpracované své agendy a nechtějí o svou práci přijít,“ uvedl.

Vyjádření ČSSD je proto velmi opatrné a nečitelné. Sociální demokracie nechce, aby došlo k ještě většímu rozštěpení a vnitřním problémům. Ještě včera se předseda ČSSD Jan Hamáček setkal s prezidentem, kde pravděpodobně kunzultoval své scénáře. „Může to skutečně ještě dopadnout jakkoliv. Možná se smíří ČSSD se situací, jaká je, a zůstane ve vládě z obavy z nahrazení SPD, nebo z jeho podpory. Ale stejně tak se může stát, že ministři ČSSD z vlády odejdou,“ uzavřel Jüptner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…