Zbavte nás Dienstbiera! Tohle vykládal. Střelci se vložili do boje o Senát

27.09.2020 10:34

Spolek LIGA LIBE na svém facebooku brojí proti senátorovi Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), jenž bude na Kladensku v blížících se senátních volbách obhajovat mandát získaný v roce 2014. Dienstbier se dlouhodobě staví proti legálním držitelům zbraní a proti návrhu v Ústavě zakotvit právo českých občanů užít zbraň k obraně života. LIGA LIBE vyzývá voliče z Kladenska – „zbavte nás ho!“

Zbavte nás Dienstbiera! Tohle vykládal. Střelci se vložili do boje o Senát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 36011 lidí
Organizace LIGA LIBE na sociální sítí zveřejnila Dienstbierovy výroky stavící se proti legálnímu nabývání a držení střelných zbraní. „Obecně platí, že čím je větší rozšíření zbraní, tím je také větší riziko, že s nimi někdo nebude nakládat tak, jak se podle legislativy předpokládá,“ citují senátorova slova.

„Pan Dienstbier nenávidí držitele legálních zbraní natolik, že mu vadí i to, že dodržují zákony. Zřejmě jsou mu zločinci milejší?“ varuje spolek. A podotýká, že bývalý ministr „pro lidská práva“ – právě ona práva slušné části naší společnosti spíše odjakživa jen omezoval.

„Jde o výroky člověka, který se nejvýrazněji staví proti snaze ošetřit, i v Ústavě, ohrožená práva našich bezúhonných občanů bránit se zbraní své životy a majetky do budoucna... A nyní paradoxně, v zoufalé snaze obhájit zas svou senátní sesli a dál v ní 6 let podobně ovlivňovat naše životy, tento pán slibuje, že se „za občany této země, jejich zájmy a názory (znovu) zasadí‘,“ pokračuje LIGA LIBE.

A přidává proto prosbu na všechny volící občany: „Vy střelci a myslivci z Kladenska a okolí, zbavte nás ho, prosím!! Máte šanci to udělat už za týden ve volbách, spolu se svými rodinami, známými a přáteli... Díky za to moc!“

Dienstbier se již několikrát vyjádřil, že si myslí, že těm, kteří za právo nosit zbraň bojují, jde o to, aby jakýmkoliv způsobem dostali do Ústavy zmínku o držení zbraní. „Od začátku bylo jasné, že ta úprava má za cíl bránit přijetí evropského práva,“ řekl Dienstbier v jednom z dřívějších rozhovorů pro Českou televizi. Oním „evropským právem“ je směrnice EU, která výrazně zpřísňuje pravidla pro držení zbraní.

Senátor také dlouhodobě říká, že „právo na zbraň není základní lidské právo“. V žádné mezinárodní úmluvě týkající se lidských práv, podle něj, není uvedeno, že člověk by měl právo na zbraň. Toto právo je podle Dienstbiera v západní civilizaci vyznáváno pouze v USA, kde je to ale z důvodu „historického kontextu“. S tímto právem na držení zbraně jsou tam, podle jeho slov, obrovské problémy.

Připisovat k ustanovení, že každý má právo bránit svůj život, poznámku, že tak smí činit i se zbraní (což je podstata návrhu „zbraňové“ novely Ústavy), je podle Dienstbiera zbytečné a trvá na tom, že právo na sebeobranu je, podle něj, dnes v Listině garantováno dostatečně.

Uvedl také, že podle dnešní úpravy můžete útočníka zneškodnit i nelegálně drženou zbraní, a když ho zabijete, nebudete potrestán za vraždu (pokud bude shledáno, že jste nepřekročil meze nutné obrany), ale budete potrestán jen za nelegální držení zbraně.

Letošní senátní volby, kdy voliči obmění třetinu horní parlamentní komory, tedy Senátu, se uskuteční ve dnech 2. a 3. října, a v případném druhém kole 9. a 10. října.

Zhruba polovinu z 27 volených křesel budou obhajovat vládní strany ČSSD a ANO. Mandát končí deseti ze 13 senátorů sociální demokracie. Jedním z nich je právě někdejší ministr Jiří Dienstbier, jenž se chystá obhajovat svůj mandát na Kladensku.

A mandát končí i třem ze sedmi členů senátorského klubu ANO.

S ohledem na aktuální voličskou podporu ČSSD a nízkou úspěšnost ANO v senátních volbách, by se tak vliv vládního tábora v Senátu mohl po volbách ještě zmenšit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…