Zbavte nás Lipovské! Šarapatka jde za poslanci. Totální válka

04.12.2020 13:11

Člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka se obrátil na poslance s tím, aby odvolali ekonomku Hanu Lipovskou z funkce radní. „Ucho se utrhlo, trpělivost přetekla. Vyzývám poslance k odvolání Hany Lipovské z veřejné funkce člena Rady České televize včetně konkrétního zdůvodnění. I jménem protestujících koncesionářů. Nebude sama...“ poznamenal na svém facebookovém profilu Šarapatka.

Zbavte nás Lipovské! Šarapatka jde za poslanci. Totální válka
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23612 lidí
„Dovolte mi, abych se na vás, jako člen Rady České televize, veřejně obrátil s naléhavou výzvou k řešení kritické situace v Radě ČT, za které dochází k nezákonnému jednání a protiprávním postupům konkrétních členů rady a ve svém důsledku k ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. V této souvislosti vás žádám o odvolání Ing. Hany Lipovské, Ph.D., z veřejné funkce člena Rady České televize,“ žádá úvodem svého dopisu, s odkazem na zákon č. 483/1991 Sb. Šarapatka. Podle jeho slov se volba ekonomky Hany Lipovské ukazuje jako krajně nezodpovědná a v protikladu k uvedené právní normě, jež mimo jiné v paragrafu 5 vymezuje střet zájmů Rady České televize. „Hana Lipovská zákon flagrantně porušuje,“ míní Šarapatka.

Ustanovení zákona porušila Lipovská 28. srpna 2020, když část členů Rady ČT elektronicky obeslala výčtem svých požadavků na dozorčí komisi. „S jasně deklarovaným cílem získat u konkrétních pořadů České televize srovnání primárního a průběžného rozpočtu, detailní náklady na úrovni faktur, scénář pořadu, rozpočet pořadu, úplný natáčecí plán, smlouvy o dílo s autory pořadu, seznam interních a externích objednávek, kopie daňových podkladů při nákupu za hotové, honorářové vyúčtování, došlé faktury, dohodu o výrobě a další doklady o technickém a právním zajištění výroby,“ píše Šarapatka a uvádí i to, o jaké šlo pořady – třikrát šlo o pořad Fokus Václava Moravce, jednou o pořad Reportéři ČT.

„K porušení paragrafu 5 odst. 2 zákona o České televizi radní Ing. Hanou Lipovskou, Ph.D., došlo zejména u dílu pořadu Reportérů ČT s názvem Historie na přání. Jejímu zájmu o detailní výrobní a další náklady tohoto pořadu totiž předcházela její ústní konfrontace nad obsahem reportáže se šéfredaktorem publicistiky ČT Mgr. Markem Wollnerem a ředitelem zpravodajství PhDr. Zdeňkem Šámalem. Konfrontace vyústila ze strany radní Lipovské v až nepřijatelnou formu výslechu obou vedoucích pracovníků ČT, s protiprávním přesahem dotazů do interní agendy a personálií redakce zpravodajství a publicistiky ČT, zcela mimo zákonné kompetence člena Rady ČT. V inkriminované kauze Lidice, kterou reportáž ‚Historie na přání‘ zpracovala a ve které neshledala pochybení jak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, tak předchozí Rada České televize ani Etický panel ČT, se angažovala blízká spolupracovnice radní Hany Lipovské, prezidentka Institutu svobody a demokracie Ing. Jana Bobošíková,“ uvádí Šarapatka s tím, že Bobošíková je také aktérkou reportáže.

„Hana Lipovská je tak zcela kontrastně ve střetu zájmů: jako radní České televize a současně spoluzakladatelka institutu, jeho analytička a členka správní rady,“ píše dále Šarapatka. Podle něj útok Hany Lipovské na samotný obsah reportáže Reportérů ČT o utajované židovské oběti udání v Lidicích během jednání Rady ČT 26. 8. 2020 a její odvetná snaha prověřit výrobní náklady právě na díl pořadu, kritický k její kolegyni z ISDe, má navíc zjevnou souvislost s faktem, že Ing. Jana Bobošíková byla do července 2020 také předsedkyní spolku Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích. „Průmět střetu zájmů radní ČT a ISDe, resp. ČSBS Lidice a Lidice Memory je v daných souvislostech neoddiskutovatelný,“ dodal Šarapatka.

„Snahu o prověrku nákladů reportáže Historie na přání pak zopakovala radní Lipovská ještě ústně na zasedání Dozorčí komise ČT dne 2. září 2020. Přítomní členové Rady ČT, konkrétně předseda rady René Kühn a radní Martin Doktor ale její požadavek na místě odmítli jako nepřijatelný a dozorčí komise jí požadované údaje k pořadu neposkytla. Snaha Ing. Hany Lipovské o zneužití veřejné funkce Rady České televize k získání informací z dozorčí komise a odvetné prověrce nákladů na reportáž, kritickou ke konkrétní zájmové skupině, v níž čelně figurovala její spolupracovnice, resp. ve prospěch ČSBS Lidice pod tehdejším vedením Ing. Bobošíkové, je nezpochybnitelným porušením zákona č. 453/1991 Sb.,“ míní Šarapatka. 

Dalším porušením zákona o České televizi je podle něj také podpis Hany Lipovské pod dokumentem stížnosti k Evropské komisi pro porušení práva EU: Ohrožení nezávislosti ČT, jež byla adresována Evropské komisi a zveřejněna dne 29. 11. 2020 na internetových stránkách Institutu svobody a demokracie. Autorkou textu je Ing. Jana Bobošíková. „Podepsána je i radní České televize Ing. Hana Lipovská, Ph.D. Stížnost se obsahově soustředí na kritiku legislativní angažmá Senátu Parlamentu České republiky a ministra kultury proti odvolání dozorčí komise Radou ČT. ‚Člen Rady nesmí vystupovat nebo působit ve prospěch jiných skupinových zájmů‘, zakazuje zákon o ČR. Hana Lipovská v roli radní České televize přesto dál veřejně vystupuje ve prospěch Institutu svobody a demokracie, kde pracuje,“ dodal Šarapatka.

A samozřejmě, že neopomněl ani iniciativu Lipovské, jež vedla k podle něj nezákonnému odvolání Dozorčí komise Rady České televize dne 11. 11. 2020. „Právě na její návrh bylo bez řádného veřejného odůvodnění a bez možnosti veřejné diskuse radních rovnou vyhlášeno hlasování o odvolání dozorčí komise jako celku. Nezákonnost odvolání dozorčí komise detailně popisuje mnou vyžádané právní stanovisko JUDr. Artura Ostrého, jež je přílohou této výzvy. K věci je k dispozici také právní rozbor JUDr. Hany Marvanové, zveřejněný na internetových stránkách Senátu Parlamentu České republiky. Vzhledem ke skutečnosti, že po nezákonném odvolání všech pěti členů dozorčí komise dne 25. 11. 2020 zvolila rada usnesením č. 245/20/20 novou pětici členů dozorčí komise, podávají v těchto dnech odvolaní členové dozorčí komise ve věci žaloby,“ poznamenal Šarapatka.

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 21332 lidí

„Při reálné možnosti, že soud rozhodne v jejich prospěch, může vzniknout bizarní existence dvou dozorčích komisí a České televizi, resp. koncesionářům, nemalá finanční újma ve formě doplatku jejich zákonných odměn. Rada České televize totiž nemá právní subjektivitu a její rozpočet + veškeré náklady včetně odměn členů dozorčí komise, jdou na vrub České televize. Všichni, kdo nakládají s veřejným majetkem, mají povinnost opatrovat cizí majetek s péčí řádného hospodáře, uvádí zákon. I přes vědomí rizik, která mohou České televizi způsobit konkrétní škodu, nepostupovali radní Ing. Hana Lipovská, Ph.D., a výše uvedení členové rady s péčí řádného hospodáře, když bez ohledu na právní nejistotu v procesu odvolání dozorčí komisi jako celek odvolali. Právě takové jednání může být žalobcem kvalifikováno jako trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ dodal Šarapatka. 

Závěrem pak Šarapatka znovu vyzval o zjednání nápravy. „Tolerovat nebo dokonce ignorovat nezákonné jednání Ing. Hany Lipovské, Ph.D., v Radě České televize samotnými zákonodárci by znamenalo popírat páteřní principy právního státu. Jménem svým i jménem protestujících televizních koncesionářů vás žádám o neprodlené zjednání nápravy a odvolání Ing. Hany Lipovské, Ph.D., z veřejné funkce člena Rady České televize,“ uzavřel Šarapatka.

Proti odvolání dozorčí komise Radou České televize se vyjádřil před 14 dny také Senát. Podle něj nebylo v souladu se zákonem o České televizi. Pochybeními rady by se měl na nejbližším zasedání zabývat také volební výbor Poslanecké sněmovny. V případě potvrzení pochybení by pak výbor měl podle senátorů zvážit odvolání radních, kteří se chyby dopustili.

Podle autorů senátního usnesení nepostupovala rada transparentně, odvolání členů dozorčí komise řádně nezdůvodnila a nepostupovala podle zákona, když odvolala dozorčí komisi jako celek, nikoli pouze její jednotlivé členy. Návrh usnesení konzultovali podle senátora Václava Chaloupka (klub STAN) se spoluautorkou zákona o České televizi Hanou Marvanovou a právníkem Jiřím Kučerou z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Podle senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) už byla dozorčí komise jako celek odvolána v roce 2010, tehdy rozhodnutí rozporováno nebylo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…