Zbývá nám už jen deset let... Exdiplomat varovně k Číně a Indii

24.06.2021 19:55

Podle někdejšího diplomata Jaromíra Novotného máme přibližně deset let na to, abychom se dohodli s rychle se rozvíjejícími asijskými trhy na pravidlech světového uspořádání, jinak bude pozdě. „Zbývá nám ještě deset let… po deseti letech už se s námi nebudou bavit, ale budou nám diktovat svá pravidla,“ varuje bezpečnostní expert, o kterém se hovoří jako o jednom z architektů našeho vstupu do Severoatlantické aliance, v rozhovoru pro server kupredudominulosti.cz. Dodává, že pokud by se Čína dokázala spojit s Indií, „jako bílá civilizace nemáme šanci“.

Zbývá nám už jen deset let... Exdiplomat varovně k Číně a Indii
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jaromír Novotný, diplomat, šéf vyjednávacího týmu České republiky při jednáních o vstupu do NATO

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 14895 lidí
Jaromír Novotný, jenž působil coby velvyslanec v několika asijských státech včetně Indie či Japonska, pro server kupredudominulosti.cz shrnuje, že se dnes největší zóna volného obchodu nachází v jihovýchodní Asii, jelikož tamních 15 ekonomik zahrnujících dvě miliardy obyvatel již výrazně přesahuje Evropskou unii, a to i s Británií a Spojenými státy dohromady.

Podle diplomata máme přibližně deset let na to, abychom se s asijskými trhy dohodli na pravidlech světového uspořádání. „Protože po deseti letech už se s námi nebudou bavit, ale budou nám diktovat svá pravidla,“ upozorňuje na rychlý vývin asijských zemí.

Své o tom již mají vědět Američané, když se snažili jednat s Čínou o lidských právech. „Čína už si nenechá nic líbit. Podívejte se, jak Číňané jednali s Američany na Aljašce. Američané tam začali jednat o lidských právech a oni jim řekli, že nemají vyprávět o lidských právech, a ať se podívají, jak se v současné době i po celou svou historii chovají k černochům. A bylo vymalováno,“ poukázal.

Čína má nahánět hrůzu Američanům i Rusům, i co se týče armádních technologií. „Čína nepodepsala smlouvu o zákazu vývoje raket krátkého a středního doletu, kterou podepsaly Spojené státy a Sovětský svaz a kterou loni Američané vypověděli – a Rusové se k tomu s radostí připojili, protože oba tyto státy zjistily, že Číňané už je mezitím dohonili, a možná i předhonili,“ míní diplomat s tím, že nyní se budou do věci snažit proniknout i Íránci a Indové, což dále zvyšuje napětí. Navíc se Indové kvůli sporům na čínských hranicích a především v Kašmíru snaží o vojenskou spolupráci s dalšími zeměmi, mezi nimiž jsou Austrálie, Japonsko a Spojené státy.

Indie přitom jako protiváha Číně ještě stále působí dosti opožděným dojmem. Novotný to připodobnil schůzce s indickým ministrem obrany, jehož se ptal na jeho pocit z návštěvy v Číně. „Zjistil jsem, že v Číně je jenom sedm státních svátků. Ale u nás je asi jen sedm pracovních dní,“ měl mu nadneseně odpovědět ministr země, v níž jsou uznávány jako státní svátky ty hinduistické, muslimské, buddhistické i židovské.Indie se přesto prudce rozvíjí a Novotný v ní vidí ještě jednu podstatnou výhodu, kterou ostatní státy nemohou nabídnout. „Indie má za Čínou zpoždění, ale má výhodu, že to je největší demokracie na světě. Není tam diktatura, všechno se řeší přes volby,“ podotkl, problémem je však přetrvávající kastovní systém, ten prý neplatí pouze v armádě, jinak se dotýká všech sfér tamního života.

Přestože se to na první pohled u záběrů z mnohých indických měst nezdá, diplomat upozorňuje, že je Indie silně vyvinutá země i na poli vědy a jedna z jaderných velmocí. „Indie patří mezi šest zemí, které byly schopny vyslat sondu na Mars,“ dodává.

Kdyby se podle něj Čína s Indií spojila, „jako bílá civilizace nemáme šanci“, to však v dohledné době rozhodně nehrozí, neboť obě země nemají ani pevně dohodnuté hranice a Indie Čínu napíná i tím, že na svém území poskytuje azyl tibetské vládě a dalajlámovi. Aby obě země nespadly do v pořadí již čtvrté společné války, mají spolu dohodu, že na hranicích nesmějí používat střelné zbraně, což se často ukazuje na videích z bojů, kde muži používají klacky, kameny či pracovní nářadí.

Co se týče čínské politiky, ta těží i z toho, že mladí Číňané často studují v rozvinutém zahraničí, přičemž největší počet zahraničních studentů ve Spojených státech představují právě oni, a nakonec se vracejí zpět do Číny, čímž země dosahuje obrovského pokroku ve vědeckém výzkumu a technice. Paradoxní je i vnímání Tchaj-wanu: „Tchaj-wan nesmí vyhlásit nezávislost, ale největším investorem v Číně je Tchaj-wan,“ uzavírá Novotný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…