Zchudneme. Stát na to nemá. Připravte si peněženky. Jasná zpráva Schillerové

15.03.2021 8:06

Ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně zlomila hůl nad ministryní financí za hnutí ANO Alenou Schillerovou. Pokud stát něco neudělá, všichni občané brzy narazí do zdi, Nerudová popsala, co přesně to znamená.

Zchudneme. Stát na to nemá. Připravte si peněženky. Jasná zpráva Schillerové
Foto: Archiv Danuše Nerudové
Popisek: Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity

Šéfka státní kasy Alena Schillerová oznámila národu, že ve státní kase jsou peníze na kompenzace jen do června a ve druhé půlce roku už nebude z čeho držet nad vodou firmy, které jsou z rozhodnutí státu zavřené.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6664 lidí

Nerudová dala ve vysílání CNN Prima News najevo, že ji tento výrok Schillerové přímo šokoval.

„Já jsem z té věty, kterou pronesla paní ministryně, upřímně šokovaná. Jsem zejména šokovaná z toho, s jakým klidem tu větu pronesla,“ kroutila Nerudová nad Schillerovou hlavou s tím, že je už dlouho jasné, že vláda měla přijmout nějaká ekonomická  opatření pro stabilizaci rozpočtu, ale kabinet Andreje Babiše (ANO) žádná taková opatření nepřijal.

Nerudová absolutně nechápe, jak může ministryně s klidem tvrdit, že se už v roce 2024 přiblížíme ke dluhové brzdě této země. Kdyby Schillerové leželo na srdci blaho celé republiky, měla by připravit konsolidaci financí. Diskuse, jak vrátit rozpočet do rozumných čísel, se podle Nerudové v Česku vůbec nevede a podle ekonomky je to příšerné. Jinak tvrdě narazíme do zdí a občané by podle Nerudové měli vědět, co přesně to znamená.

„Je potřeba si pod tím představit to, že veřejné služby, na které jsme zvyklí, jako jsou zdravotnictví nebo školství, nebude stát schopen poskytovat v takové kvalitě jako dosud. Když se podíváme na ty deficity, tak naše ekonomika vlastně nevydělává na to, jak žijeme, jakým způsobem stát poskytuje veřejné služby,“ upozornila Nerudová.

„Musí začít diskuse o příjmech rozpočtu, musí začít diskuse, jak tu ekonomiku nastartovat. A nic takového se bohužel neděje,“ tepala dál kabinet Andreje Babiše.

Jednu z cest visí v zavedení solidární daně pro podniky, které fungovaly i v pandemii a dostat tyto peníze do firem, které musely být zavřené. Vedle toho se prý budeme muset naučit zdanit digitální sektor a podle Nerudové bychom neměli zapomínat ani na ekologické daně.

Současně je třeba zdigitalizovat státní správu a seškrtat posty státních úředníků.

Nerudová byla naprosto konsternovaná i z toho, že vláda otevřeně přiznává, že nemá žádný strategický plán, jak se bude postupovat po 21. březnu, kdy má oficiálně skončit okresní lockdown. I děti by si podle Nerudové zasloužily vědět, zda se v tomto školním roce ještě vrátí do školy a uvidí se s kamarády, nebo ne. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…