Zdechovský čtenářům: Brusel neřeší, jak dlouho po roce 2035 budete moci jezdit s „benzínem“?

19.6.2022 5:27 odp.

Z PROFILŮ Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se věnoval dotazům čtenářů na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz ohledně zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035, který odhlasoval europarlament, a hlavně, co bude následovat po něm. To prý stále nikdo neví. Dotázán byl i na zdražování potravin, zda vláda ČR vyvíjí dostatečné úsilí, aby ceny tolik nestoupaly, na rozdíl od zahraničí. „Deštníkem proti drahotě“ prý vláda dělá maximum možného.

Zdechovský čtenářům: Brusel neřeší, jak dlouho po roce 2035 budete moci jezdit s „benzínem“?
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Evropský parlament ve středu schválil návrh, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tímto krokem nesouhlasí.

Čeští občané mají obavy z chystaného zákazu spalovacích motorů, jak to s nimi bude vypadat po roce 2035. A jak se ukazuje, tak zřejmě oprávněně. Podle Zdechovského připravovaná evropská legislativa týkající se specificky emisí osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel, které mají vypouštět emisí nejvíce, řeší hlavně prodej nových vozů tak, aby už byly bezemisní. Tím, jak dlouho budou moci vozidla se spalovacím motorem jezdit, se nařízení prý vůbec nezabývá.

„Vy říkáte, že se neřeší, jak dlouho poté budou vozy se spalovacím motorem moci jezdit. Nemělo by v tom být také jasno, aby se lidé – prodejci aut atd. mohli připravit? Protože jestli si to třeba každá země bude dělat po svém, bude v tom chaos. A jestli se nic neví, tak co když začnou některé státy spalovací motory po roce 2035 znevýhodňovat? Třeba nějakými mýty, pohonnými hmotami atd.,“ obrátila se na Zdechovského s dotazem jedna ze čtenářek.

„Sám jsem hlasoval proti a sám také nevidím zákaz jako rozumné řešení. Navrhovaná legislativa předpokládá, že vozový park se do roku 2050 postupně obmění, protože životnost vozidel není neomezená. Nikdo ale samozřejmě neví, jak to v roce 2035 a po něm opravdu bude,“ reagoval poslanec Evropského parlamentu.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Zdechovský také v minulých dnech poukazoval na problém, že stále nejsou zajištěny ekologické zdroje pro nabíjení vozů na baterie. Zvítězila podle jeho slov ideologie nad rozumem.

Zatěžkávací zkouškou pro Česko je aktuálně rekordně vysoká inflace a zdražování. Někteří lidé mají pocit, že zahraniční vlády zvládají situaci mnohem lépe než vláda premiéra Petra Fialy (ODS) a lidem více pomáhají.

Další tazatelka se Zdechovského ptala, zda on sám má ten samý pocit: „Pane Zdechovský, mám dojem, že to šílené zdražování potravin je jen u nás. Třeba v Chorvatsku jsou ceny víceméně stejné jako loni. Nemyslíte, že v porovnání, které, předpokládám, máte, naše vláda pomáhá málo?“ zajímá se.

Vláda podle Zdechovského dělá maximum: „Inflace a s ní spojené zdražování trápí více či méně celou Evropu a výjimkou není ani Chorvatsko. Nejlepší opatření, která mohou vlády nyní udělat, je pomoc sociálně nejzranitelnějším lidem, kteří jsou zdražováním postižení nejvíce. Nemohou přímo ovlivňovat výši cen. Vláda dělá vše, co je v jejích možnostech – přišla proto s pomocí v podobě ‚deštníku proti drahotě‘,“ sdělil Zdechovský ve své odpovědi. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…