Zdechovský kritizuje aktivisty, co nám radí nemnožit se. Proč to nenavrhnou v Africe?

11.07.2018 14:24

Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, se v novém příspěvku na svém blogu věnuje antinatalistům, tedy lidem, kteří jsou proti rození dětí. Jak k tomu přišel? Zaujala ho zpráva, kterou jistá organizace poslala princi Williamovi a jeho manželce Kate.

Zdechovský kritizuje aktivisty, co nám radí nemnožit se. Proč to nenavrhnou v Africe?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Ona organizace se jmenuje „Having Kids“ a prosazuje „udržitelný a na děti orientovaný model plánování rodiny“. Manželský pár vyzvala, aby si nepořizovali další děti, protože světu hrozí přelidnění. Už princ William namítl, že v zemi, kde je průměr dětí na jednu ženu hluboko pod hranicí reprodukce populace, není takové nebezpečí prioritou.

Anketa

Máme lepšího prezidenta my, nebo Slováci?

94%
hlasovalo: 8873 lidí

Antinatalisté argumentují, že přivádět na svět více dětí je neekologické. Podle Zdechovského není tato myšlenka nic nového. Sekty jako shakeři v USA v 18. století nebo manichejští ve středověku hlásaly celibát. Ale vzhledem k tomu, že bez dětí nemohly obnovovat své počty, se tyto sekty nijak zvlášť neosvědčily.

Dokonce i německý pesimistický filosof Arthur Schopenhauer se stavěl proti přivádění dětí na svět, podle něj „nemít děti znamená ohleduplnost k ostatním generacím a ušetření je břemena existence“. Podle Zdechovského by pak takoví lidé měli své uvažování dovést do logického konce, že jejich život také zatěžuje planetu. Někteří to prý i činí.

„Velmi zajímavé jsou postoje závodnice a ekologické aktivistky Leilani Münterové,“ píše Zdechovský. Cituje ji: „Dokážeme se bavit o emisích a klimatických změnách, ale v debatě o populaci se vždycky objeví velmi emoční reakce.“ Zdechovskému přijde divné, že něco takového si myslí zrovna závodnice, která při každém závodu spálí litry paliva.

Takoví lidé se většinou najdou v západních společnostech, píše europoslanec a ptá se: „Proč antinatalisté neotevřou stejnou otázku v Africe nebo Indii? A s jakou odpovědí by se asi setkali?“ Pokud by se lidé řídili radami antinatalistů, došlo by k sociálnímu kolapsu a konci civilizace, jak ji známe, píše Zdechovský. „Společnost, která nemá děti, nemá ani budoucnost, jak kdysi řekl brněnský sociolog, a hlavně velmi moudrý člověk Ivo Možný. A já s ním bezvýhradně souhlasím,“ zakončuje úvahu europoslanec Zdechovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

8:15 Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

TÝDEN V MÉDIÍCH Novináři a politici dali dohromady dvě akce, které přitom neměly vůbec nic společnéh…