Zdeněk Zbořil se podíval na "kauzu kalašnikov" trochu jinak. Zeman měl prý stoprocentní pravdu

30.01.2016 16:18

Poslední kontroverzní výrok Miloše Zemana, který pronesl na setkání s občany jihomoravského Tišnova, vzbudil opět veřejnou diskusi. Politolog Zdeněk Zbořil se na prezidentova slova podíval z poněkud jiného úhlu, než bylo v dosavadní veřejné debatě obvyklé. Zbořilův komentář zveřejnil server Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil se podíval na "kauzu kalašnikov" trochu jinak. Zeman měl prý stoprocentní pravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Zbořil poukazuje na to, že velká část médií, ale i politiků, prezidentova slova pochopila špatně. Zopakoval, co vlastně Zeman v odpovědi na otázku mladé studentky řekl: „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná cesta, a to jsou svobodné volby.., a pak existuje nedemokratická cesta, a ta se jmenuje kalašnikov.“ Zbořil k tomu podotkl, že prezident pouze konstatoval skutečnost, kterou znají všichni studenti politologie a historici odedávna.

Celý text je ZDE

Královražda byla doporučována, pokud absolutismus překračoval míru

Zbořil připomněl, že násilné odstraňování vládnoucích politiků je podepřeno i některými teoretickými pracemi: „Všichni doporučovali svržení panovníka nebo dokonce královraždu, pokud absolutismus bude překračovat míru. Mezi těmito stoupenci zatracení jedinovládce byli francouzští hugenoti, stejně jako katoličtí jezuité, stoupenci reformace i protireformace,“ upozornil Zbořil a pak jmenoval několik myslitelů, kteří zmíněnou tezi rozvedli v knihách.

Z historie dávné i zcela nedávné přidal několik příkladů realizace takových tezí. „... spory anglického parlamentu a Karla I., ale také francouzského Konventu s králem Ludvíkem XVI., které vyvrcholí popravami krále, královny a následující hrůzovládou. Tu až otrocky napodobili světoví revolucionáři a bolševici (mimochodem hovořící rusky, německy a maďarsky) v Rusku v roce 1917, když v Jekatěrinburgu vystříleli do té doby posvátnou carskou rodinu,“ píše Zbořil s tím, že celé 19. a 20.století se v Evropě a ve Spojených státech střílelo na prezidenty, předsedy vlád a poslední autokraty.

Revoluce na Ukrajině nebyla uskutečněna rozhodnutím parlamentu, ale za pomoci kalašnikovů

„Také zatím poslední a nám časově a prostorově nejbližší revoluce na Ukrajině nebyla uskutečněna rozhodnutím parlamentu nebo parlamentním pučem, jak někdy nazýváme také události roku 1948 a 1989 v Československu, ale právě pomocí samopalů zn. Kalašnikov, jak nám v přímém přenosu z jednoho z kyjevských hotelů hlásili váleční zpravodajové Štětina, Schwarzenberg a Kocáb,“ píše dále Zbořil.

„Nemusíme z toho mít velkou radost, ale k změnám politických režimů dochází jen dvěma způsoby: jednáním nebo použitím ozbrojené síly, přesněji per parlando nebo pomocí zbraní,“ upozorňuje na smutnou skutečnost.

Patří to k našim hodnotám, i když to Pavlína Filipovská neví

Připomíná také fakt, že za pomoci spojenců se podařilo dostihnout a „jako na Divokém západě na první větvi pověsit Saddáma Husajna“, „lynčovat Muamara Kaddáfího“, a „za pomoci arzenálu NATO sesadit a odsoudit Slobodana Miloševiče, který ve vězení rád sám musel zemřít“.

Svůj komentář Zbořil uzavírá tím, že „legitimizovat volebním tyátrem, třeba i ex post, královraždu nebo změnu politického režimu patří k evropské politické kultuře a k našim hodnotám, i když to neví dokonce ani Pavlína Filipovská“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

10:04 Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

Předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk se ve svém komentáři na facebookovém profilu vyjádřil…