Zděšený Martin Fendrych: Ony ty nahrávky Babišovi spíše pomáhají. A ta poslední, o Havlovi a KGB, to byla taková špína...

2. 7. 2017 6:43

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz vyjádřil k nahrávkám, které se objevují na twitterovém účtu Skupiny Šuman. Ty se týkají šéfa hnutí ANO a exministra financí Andreje Babiše (ANO). "Skupina Šuman funguje jako soukromá StB," uvedl Fendrych.

Zděšený Martin Fendrych: Ony ty nahrávky Babišovi spíše pomáhají. A ta poslední, o Havlovi a KGB, to byla taková špína...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Naposledy Skupina Šuman zveřejnila nahrávku, na níž by Andrej Babiš měl hovořit s novinářem Markem Přibilem o prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi, KGB a o závěru éry komusnismu. Hovoří se zde také o političce ANO Radmile Kleslové. 

Původní text ZDE

Jak se však ukazuje, i když nahrávky Skupiny Šuman šíří po Facebooku i na Twitteru hlavně odpůrci Babiše v domnění, aby bývalému šéfovi státní kasy uškodily, podle průzkumů veřejného mínění se děje pravý opak.

"Proč? Protože skupina Julius Šuman je skutečné svinstvo, bahno sociálních sítí i médií. Dnes považujeme za velké nebezpečí 'fake news', falešné zprávy domácí i ruské, jež mají za cíl manipulovat veřejností, rozdělovat ji, štvát celé skupiny proti sobě. Každý přitom ví, že fake news nepracují jen s nesmysly, naopak, nejúspěšnější jsou tam, kde používají polopravdy, trochu reality namíchají se lží," konstatuje Fendrych, že něco podobného je tato skupina. 

"Po první, druhé, maximálně třetí nahrávce jsme čekali, že skupina vystoupí z anonymity, že ji spojíme s konkrétními lidmi a že tito lidé oznámí, kde a jak k nahrávkám přišli i proč je zveřejňují. Předpokládalo se, že pracují ve veřejném zájmu, aby voliči viděli, s kým mají tu čest," dodal Fendrych. První nahrávka ukazovala na obhroublou mluvu Babiše vůči svým politickým kolegům, druhá pak možné ovlivňování médií. 

Kdo za skupinou stojí, není stále jasné. Prý měla za úkol sbírat kompromitující materiály na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého a následně je předávat právě novináři Přibilovi.

"Zřejmě jde o jakousi 'soukromou estébé'; nechutné. Znovu opakujme: kdyby jednotliví aktéři vyšli na veřejnost s ověřenými informacemi o nepravostech, pak je to O. K. Jenomže oni zůstávají skryti, neznáme jejich záměry," kritizuje Fendrych.

"A tak se k nám přes Twitter a Facebook dostává špína, nevíme, pro koho Šuman dělá, co sleduje, víme jen, že momentálně se snaží ryze estébáckými metodami škodit Babišovi, místo toho mu však zřejmě spíš pomáhá," dodal s tím, že veřejnost tyto nahrávky podvědomě odmítá, už kvůli minulému režimu. 

"Co mohlo na počátku vypadat jako snaha o pročištění veřejného prostoru, ochranu nezávislosti médií, či snad o ochranu demokracie, to se stává pravým opakem svobodného jednání, očisty. Skupina Šuman přispívá k další fekalizaci sociálních sítí, ale i médií. V Česku ani nejsou potřeba ruské fake news, my si vystačíme sami," uzavřel Fendrych.

  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…