Zděšený ministr Pecina má strach, že nám církev sebere celý Pražský hrad

21.10.2013 13:27

Katolická církev v rámci církevních restitucí požádala o navrácení části Pražského hradu. Ministr vnitra Martin Pecina, který vede kandidátku Strany práv občanů - zemanovci v Moravskoslezském kraji, se proto obává, že by mohlo jít jen o první vlaštovku. Co bude následovat? Česko přijde o celý Pražský hrad?

Zděšený ministr Pecina má strach, že nám církev sebere celý Pražský hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina

Podle Martina Peciny došlo k velkému mediálnímu poprasku kvůli návrhu zákonného opatření Senátu ve věci revize církevních restitucí. „V srpnu se totiž ukázalo, že to, co nám vykládala předchozí vláda, není pravda. Není pravda, že se církve budou hlásit pouze o majetek, který potřebují. Ukázalo se, že se církev začala hlásit i o majetky, které potřebuje náš stát ke svému fungování,“ uvedl v komentáři pro ParlamentníListy.cz Pecina.

„Vrcholem je to, že katolická církev požádala o navrácení části Pražského hradu. Jde o několik domů v samém srdci naší nejvýznamnější státní památky. V srdci národního symbolu a sídle prezidenta republiky. Jde o první vlaštovku. Co bude následovat, si můžeme pouze domýšlet. Přijdeme o celý Pražský hrad?“ obává se ministr vnitra, který zmíněný návrh nařídil poslat do elektronického systému vlády.

„Poté, co jsem obdržel od kancléře informaci o žádosti církve o vydání části Hradu, jsem ihned inicioval právní tým Ministerstva vnitra. Mám za to, že musíme zabránit tomu, aby Pražský hrad nakonec připadl církvi a náš prezident si hledal nové sídlo. To si skutečně neumím představit. Myslím, že jde o věc natolik vážnou, že si zaslouží okamžitý zásah, a to i formou zákonného opatření Senátu Parlamentu České republiky,“ vysvětluje.

Kdyby prý církev nereagovala tak rychle, ani on by tak nečinil okamžitě. „O co tedy jde? Chceme, aby celý areál Pražského hradu byl vyňat ze zákona o církevních restitucích. Jsem si jist, že kdybychom se ptali lidí, zda chtějí, aby Pražský hrad patřil nadále českému národu, nebo aby byl `zprivatizován` do rukou církve, odpověď by byla jednoznačná. Proto jsem si jist, že záchrana této památky je správná věc,“ míní Pecina.

„Myslím, že pánové Kalousek a Nečas by dnes měli veřejně vystoupit a otevřeně vyjádřit svůj postoj. Věděli tito pánové, že kvůli jejich zákonu přijdeme o Pražský hrad? Jestliže věděli, proč to neřekli? A jestliže nevěděli, proč se dnes pan Kalousek vyjadřuje tak hanlivě o našem návrhu? Myslím, že si občané zaslouží odpověď,“ dodává Pecina pro ParlamentníListy.cz.

Celé vyjádření ministra vnitra Martina Peciny

Restituce a podrážděná reakce politiků

Včera došlo k velkému mediálnímu poprasku kvůli návrhu zákonného opatření Senátu ve věci revize církevních restitucí. Tento návrh jsem nařídil v pátek poslat do elektronického systému vlády.

V srpnu se totiž ukázalo, že to, co nám vykládala předchozí vláda, není pravda. Není pravda, že se církve budou hlásit pouze o majetek, který potřebují. Ukázalo se, že se církev začala hlásit i o majetky, které potřebuje náš stát ke svému fungování. Vrcholem je to, že katolická církev požádala o navrácení části Pražského hradu. Jde o několik domů v samém srdci naší nejvýznamnější státní památky. V srdci národního symbolu a sídle prezidenta republiky. Jde o první vlaštovku. Co bude následovat, si můžeme pouze domýšlet. Přijdeme o celý Pražský hrad?

Poté, co jsem obdržel od kancléře informaci o žádosti církve o vydání části Hradu, jsem ihned inicioval právní tým Ministerstva vnitra. Mám za to, že musíme zabránit tomu, aby Pražský hrad nakonec připadl církvi a náš prezident si hledal nové sídlo. To si skutečně neumím představit. Myslím, že jde o věc natolik vážnou, že si zaslouží okamžitý zásah, a to i formou zákonného opatření Senátu Parlamentu České republiky. Proto jsem konal ihned. Pokud by církev nezareagovala tak rychle, pak bych ani já nepřipravoval žádné zákonné opatření.

O co tedy jde? Chceme, aby celý areál Pražského hradu byl vyňat ze zákona o církevních restitucích. Jsem si jist, že kdybychom se ptali lidí, zda chtějí, aby Pražský hrad patřil nadále českému národu, nebo aby byl „zprivatizován“ do rukou církve, odpověď by byla jednoznačná. Proto jsem si jist, že záchrana této památky je správná věc.

Pokud dnes pan kardinál Duka chce jednat s premiérem o znění tohoto zákona, pak jen uznává, že skutečně Pražský hrad získat chce. Jinak by mu novela zákona vyhrazující Pražský hrad mimo restituce nemohla vadit.

Myslím, že pánové Kalousek a Nečas by dnes měli veřejně vystoupit a otevřeně vyjádřit svůj postoj. Věděli tito pánové, že kvůli jejich zákonu přijdeme o Pražský hrad? Jestliže věděli, proč to neřekli? A jestliže nevěděli, proč se dnes pan Kalousek vyjadřuje tak hanlivě o našem návrhu? Myslím, že si občané zaslouží odpověď…

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už vás na to připravují. Toto je cíl. Best o příštích měsících

18:21 Už vás na to připravují. Toto je cíl. Best o příštích měsících

V těchto volbách na prvním místě prohrál český průmysl, uvedl v pořadu Aby bylo jasno politický kome…