Zdravotnická reforma: Lékárníci budou "předepisovat" léky

11.03.2011 23:10

Od poloviny příštího roku dostanete od svého ošetřujícího lékaře místo receptu na konkrétní lék pouze výpis jeho účinné látky. Konkrétní lék by si pak pacinet vybral až po poradě s lékárníkem.

Zdravotnická reforma: Lékárníci budou "předepisovat" léky

Návrh nových pravidel připraví ministerstvo zdravotnictví tento rok, řekl ministr Leoš Heger (TOP 09). Ten byl v pátek o lékové politice diskutovat v Bratislavě s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Polska.

Podobný model předepisování léků, takzvanou generickou preskripci, zvažuje i Slovensko, které si od ní slibuje postupné zlevnění léčiv.

„My si myslíme, že bychom v zákoně otevřeli tuto možnost obecně, aby byla (generická preskripce) povinná. Vybrali bychom asi 20 procent léků, které by byly vhodné pro začátek, a potom podle zkušeností by se skupina rozšiřovala," uvedl Heger.

Tento způsob donutí farmaceutické firmy zlevňovat

Na vypisování receptů jen s účinnou látkou se loni dohodly expertní týmy stran nynější vládní koalice. Lékárníci souhlasili, proti byli lékaři i farmaceutické firmy. Ročně se v Česku spotřebují léky za zhruba 70 miliard korun, což je čtvrtina výdajů zdravotnictví.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví navrhlo, aby lékař musel vypsat recept s uvedením účinné látky v případě, že lék obsahuje jen tuto jednu účinnou látku, a ta bude uvedena na zvláštním seznamu.

Tento způsob by prý měl donutit farmaceutické firmy snižovat ceny, aby pacienti dopláceli co nejméně. Kritici ale varují, že léky se stejnou účinnou látkou se od sebe liší v dalších složkách a právě lékař na rozdíl od lékárníka ví, který lék je pro pacienta nejvhodnější.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…