Že Senát odmítne restituce? Sněmovna to přehlasuje, myslí si Nečas

15.08.2012 14:26

Ve sněmovně se podle premiéra Petra Nečase (ODS) najde odpovědná většina pro podporu zákona o vyrovnání s církvemi, když Senát církevní restituce odmítne. "Až u toho mostu budeme, tak ho přejdeme," řekl novinářům na dotaz, zda má vládní koalice ve sněmovně podporu dostatečného počtu poslanců. Senátoři začali o návrhu jednat dnes dopoledne, řečníci z řad levice restituce podrobili kritice. Očekává se, že zákon horní komorou neprojde.

Že Senát odmítne restituce? Sněmovna to přehlasuje, myslí si Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Premiér uvedl, že příliš věcné kritiky ze strany sociálních demokratů a levice obecně v debatě nezaznamenal. ČSSD podle něj byla ve vládě osm let a problém nebyla schopna vyřešit. Zopakoval, že jde o návrh, který vznikl dohodou 17 náboženských obcí, což považuje za unikátní hodnotu z hlediska celospolečenského života. "Z dlouhodobého horizontu je pro stát výhodnější a šetrnější než setrvání současného stavu," uvedl. Připomenul, že kvůli blokování církevních majetků je podvázán územní rozvoj 1500 obcí.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se peníze neztratí, dosud dává 1,5 miliardy ročně stát na platy duchovních, platí také opravy sakrálních památek. To nově převezmou církve, stejně tak budou ze svého majetku organizovat sociální a zdravotní služby, do kterých dávají masivně peníze i veřejné rozpočty. "Až budeme jednou umírat v hospicu, tak nám bude jedno, zda ho provozuje hejtman, biskup nebo ministr, půjde nám jenom to, aby ty služby byly opravdu kvalitní," uvedl.

K nejúdernějším odpůrcům návrhu dnes v Senátu patřil senátor Vladimír Dryml (SPOZ). Vládní návrh je podle něj jasnou loupeží za bílého dne a dá se přirovnat k takové křivdě, jako bylo rozdělení majetků po bitvě na Bílé hoře. "Je to vrchol nemravnosti vůči všem dřívějším restituentům," řekl. Varoval mimo jiné, že přijetí zákona může ohrozit schopnost státu poskytovat služby občanům a otevře možnost ucházet se o majetek dalším organizacím, které působily za první republiky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…