Že Zeman mlčí? Nevadí, je to jeho právo. A Kiska... Zemanem vyznamenaný filmař promluvil.

21.08.2018 17:07

Režisér filmu Palach Robert Sedláček, jenž před lety dostal vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, se nyní vyjádřil k tomu, že hlava státu nebude mít projev k výročí okupace. Jak říká, nevadí mu to. Rozhovor poskytl Sedláček serveru DVTV.cz.

Že Zeman mlčí? Nevadí, je to jeho právo. A Kiska... Zemanem vyznamenaný filmař promluvil.
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Režisér Robert Sedláček v pořadu Interview ČT24

Sedláček také hovořil o Janu Palachovi. „Palach je jedním z mnoha. Stal se symbolem těch lepších v národě,“ zmínil Sedláček. „Je prokazatelné, že 21. srpna o svém činu ještě neuvažoval,“ dodal Sedláček, který však upozornil na to, že nemluví jako historik. 

„Jeho čin ukazuje, že nikdy nejste sám. I když většina národa je přesvědčena, že se nic dělat nedá. Dává to smysl, postavit se proti proudu,“ poznamenal dále Sedláček k postavě Jana Palacha. 

Sedláček hovořil také o Petru Pithartovi, jenž by podle něj nejlepším kandidátem na prezidenta. A co prezident Miloš Zeman, který nepronese žádná slova k výročí roku 1968? „Prezident je unavený. Ať řekne cokoliv, tak se spustí palba. A třeba se necítí v těch dlouhotrvajících horcích, že by snesl další kanonádu. Ať řekne cokoliv, vypukne střelba,“ poznamenal Sedláček.

Jemu samotnému nevadí, že Zeman k výročí okupace nevystoupí. „Mám kompas jinak nastavený,“ poznamenal dále Sedláček. Ten ocenil i to, že Česká televize by měla dnes odvysílat projev prezidenta Slovenska Andreje Kisky. „Jsme bratři,“ sdělil Sedláček. „A jestliže se český prezident nechce vyjádřit ke vzpomínce na rok 1968, je logické, že Česká televize bude naslouchat slovenskému prezidentovi,“ dodal. A podotkl, že máme také společnou historii. „Dali nám Husáka, ale také nám dali Dubčeka, takže je to vyrovnané,“ řekl.

Video ZDE.

Sedláček odsouhlasil následně také Ovčáčkova slova, že si Zeman své postoje odskákal v roce 1969. „Je jeho právo, že nechce nic říct,“ podotkl k Zemanovu rozhodnutí znovu Sedláček. 

Nesouhlas, kterého se dnes dočkali Andrej Babiš a Radek Vondráček (ANO) při pietním aktu, Sedláček neodsuzuje. „To k té akci patří. Je to ve veřejném prostoru, není to na hřbitově,“ sdělil Sedláček. „Ano, ať občané projeví svou nevoli i na takovém pietním aktu,“ uzavřel tuto otázku.

Mimo jiné se pak také rozhovořil o tom, že státní vyznamenání přebíral ve fleecové mikině. „Bylo to hloupé gesto,“ říká Sedláček s tím, že rozhodně svým krokem nechtěl nikoho urazit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …