Že by? ČEZ začal konat ve věci dostavby Dukovan

13.11.2017 14:50

Energetický gigant ČEZ uvedl do chodu proces, na jehož konci by mělo být dobudování jaderné elektrárny v Dukovanech. Podle informací ČTK společnost požádala o posouzení vlivu výstavby nových bloků elektrárny na životní prostředí. Rozbíhá se tak tzv. proces EIA. Dosud však není jasné, jak bude dostavba Dukovan financována.

Že by? ČEZ začal konat ve věci dostavby Dukovan
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany
reklama

Česká republika by se měla řídit podle energetické kocepce země. Odborníci se shodují v tom, že je napsaná dobře. Její slabým místem jsou však politici, kteří se podle ní často neřídí. Dosud např. nerozhodli o tom, z čeho bude financována dostavba jednoho až dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně a jednoho až dvou bloků v Dukovanech. S výstavbou přitom počítá.

Navzdory nejasnému financování a také tomu, kdo elektrárnu vlastně dostaví, ČEZ zahájil proces, na jehož konci by mohla být dostavba jedné jaderné elektrárny na našem území.

„Proto všechny administrativní podklady i EIA připravujeme na tuto variantu, tedy jednoho až dvou bloků. To ale nesouvisí se samotným rozhodováním o stavbě bloků a jejich počtu, které je daleko před námi. Je to jen nutný podklad pro budoucí rozhodování,“ uvedl dnes Kříž. Ředitel divize Jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek v červnu ČTK řekl, že v případě rozhodnutí bude nový tuzemský jaderný blok postaven v Dukovanech.

Celý článek naleznete zde.

Sluší se připomenout, že politici vedou o financování dostavby elektráren spor. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) odmítl poskytnout ČEZU státní garance na dostavbu, která nebude levná. Podle odhadů by se měla pohybovat kolem 200 až 300 miliard korun za dva bloky. Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) má za to, že by tuto výstavbu mohl financovat sám ČEZ.

Pokud by alespoň jeden z nich vznikl v Dukovanech, tak by se podle Zronka udržela v regionu zaměstnanost na přijatelné úrovni. Stávající dukovanské bloky mají dosloužit přibližně kolem roku 2035. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …