Že by nakonec? NATO zvažuje zásah kvůli uprchlíkům

11.02.2016 9:02

Německá kancléřka Angela Merkelová požádala o pomoc s uprchlíky samotné NATO. V podstatě tak navázala na starší myšlenku českého ministra financí, který o možné pomoci NATO s uprchlíky mluvil před několika měsíci. A Aliance pomoc opravdu zvažuje. Podle serveru Natoaktual.cz je ve hře nasazení lodí k posílení hlídek v moři nebo použití průzkumných letounů.

Že by nakonec? NATO zvažuje zásah kvůli uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO
reklama

„Diskuse právě probíhají, něco konkrétnějšího budu moci říci ve čtvrtek,“ oznámil po první části dvoudenní schůzky ministrů v Bruselu šéf Aliance Jens Stoltenberg. O pomoc požádalo nejen Německo, ale také Turecko, ze kterého míří do Evropy nejvíc běženců. Podle německé ministryně obrany Ursuly von der Leyen je to dobře.

Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přislíbil, že budeme také schopni pomoci, ale napřed bude muset být jasnější, o co přesně Turci a Němci žádají, teď jde o příliš obecné myšlenky. „Není to sice klasicky alianční úkol, ale vzhledem k situaci je potřeba to řešit i méně standardními prostředky. Tedy neříkat, že to je jen záležitost Evropské unie,“ dodal.

Člen české vlády má také za to, že by Aliance mohla monitorovat pašerácké stezky v Egejském moři, ale třeba i na turecko-syrské hranici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…