Že utekli z boje? Hloupost, říká o českých specialistech jejich britský velitel

28. 4. 2012 10:26

Čeští vojáci ze zrušené speciální jednotky SOG neudělali chyby, pro které jejich jednotku ministerstvo obrany před třemi lety zrušilo. Naopak, na speciály české armády se podle jejich britského velitele Richarda Wesleyho dalo vždy spolehnout. Uvedl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Že utekli z boje? Hloupost, říká o českých specialistech jejich britský velitel
Foto: repro
Popisek: Záběr z amatérského videa, které si natočili američtí vojáci, kteří se bavili tím, že močili na mrtvé bojovníky Talibanu
reklama

Vojenská čest je vojenská čest a úředníkům z kanceláří ministerstva obrany dokáže občas udělat v plánech slušný nepořádek. V rozhovoru deníku Aktuálně.cz s britským velícím důstojníkem ve výslužbě se totiž ukázalo, že jeden z podstatných důvodů, proč armáda zrušila před lety jednotku SOG, která i mezi světovými speciálními jednotkami patřila ke špičce, je založen na lži.Měli utéct z boje. Prý lživá historka

Armáda totiž vojáky se špatným obrazem v očích veřejnosti zrušila i proto, že podle neoficiální informace měla v boji v Afghánistánu utéct svým britským kolegům a nechat je napospas talibanským bojovníkům. "Českou jednotku SOG tvořili vynikající vojáci, kteří bojovali po boku mých mužů každý den. Dokonce když bylo naše ústředí obklíčeno Tálibánem a pod palbou, chránila nás právě česká jednotka. A když se jeden z mých vojáků dostal do potíží, byli to čeští vojáci, kdo ho dostali bezpečí," zbořil ministerský mýtus o zbabělcích ze SOGu britský voják.

Skvělí vojáci

Popírá, že by Češi pod ním sloužící kdy vzali nohy na ramena v průběhu boje. "Nevím, určitě se nic takového nestalo během mého velení. Vybavím si nějaké zprávy o tom, že jedno z pozdějších nasazení vojáků SOG provázely komplikace, ale jen proto, že nebyli nasazováni tak, aby to odpovídalo jejich výcviku, dánskými nebo jinými veliteli. Ti je měli využívat na statické hlídání kolem táborů. Moje zkušenost je taková, že to byli absolutně skvělí vojáci a hned zítra bych s nimi šel do jakékoli operace znovu," uvedl Brit pro deník Insider, který spadá pod server Aktuálně.cz.

SOG neboli Czech Special Operations Group je zrušená jednotka zvláštních operací vojenské policie. V době svého působení v zahraničních misích používala v porovnání se zbytkem české armády to nejšpičkovější vybavení, které mělo ministersvo obrany k dispozici. Narozdíl od jiných českých jednotek v Afghánistánu, které se věnují zejména zajištění rekonbstrukčních týmů tvořených i civilisty, sváděli vojáci SOGu po boku spojenců ty nejtvrdší boje s Talibanem.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Ivánek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…