Zelenskyj: Situace je složitá. Rychle nám dejte zbraně

30.01.2023 7:51 | Ze sítí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět přiznal, že situace na frontě je velmi složitá. A to jak na jihu země, tak především na východě Ukrajiny. Rusové podle Zelenského vyvíjejí v obou směrech obrovský tlak a Ukrajincům by prý teď pomohla jedna důležitá věc. Notně urychlené dodávky zbraní. Zmínil i nově zvoleného prezidenta Petra Pavla a příští olympiádu, kam podle Zelenského Rusové nesmí být vpuštěni.

Zelenskyj: Situace je složitá. Rychle nám dejte zbraně
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj otevřeně přiznal, že situace na frontě je opravdu hodně složitá.

„Nepřítel nehledí na ztráty a i přesto, že jsou vysoké, intenzita útoků zůstává vysoká. V některých svých válkách ztratilo Rusko celkem méně lidí, než kolik jich ztrácí tady, zejména u Bachmutu. A tomu lze čelit pouze mimořádnou houževnatostí a plným pochopením, že obranou Doněcké oblasti naši bojovníci brání celou Ukrajinu,“ vysvětloval Zelenskyj.

„Protože každý znemožněný krok nepřítele tam znamená desítky znemožněných kroků okupantů v jiných směrech. Jsem vděčný všem našim jednotkám a každému bojovníkovi osobně, který navzdory všemu drží své pozice a odráží útoky nepřítele v Doněcké oblasti. Dnes bych chtěl pochválit bojovníky 72. samostatné mechanizované brigády a 80. samostatné letecké útočné brigády za jejich vytrvalost při plnění bojových úkolů na doněckém směru. Chtěl bych také pochválit naše bojovníky v jižních oblastech. Zejména 44. a 406. dělostřeleckou brigádu a také průzkumné jednotky 123. a 124. brigády teritoriální obrany. Děkuji vám za vaši přesnost, bojovníci, děkuji vám za vaši statečnost! Vrchní velitel, velitelé operačních směrů a ministr obrany dnes na zasedání štábu podali zprávu o charakteru akcí nepřítele, naší reakci a zásobování bojových jednotek municí a technikou. Šéf zpravodajské služby informoval o možném posunu situace v blízké budoucnosti. Děláme vše pro to, aby náš tlak převážil nad útočnými schopnostmi okupantů. A je velmi důležité udržet dynamiku obranné podpory ze strany našich partnerů,“ vysvětloval dál ukrajinský prezident.

Proč tolik záleží na urychlení dodávek zbraní Ukrajině? Zelenskyj to vidí tak, že Rusko se snaží válku maximálně protahovat a vyčerpat jak Ukrajinu, tak západní partnery. Urychlení dodávek zbraní by naopak Ukrajincům pomohlo osvobodit své území a válku ukončit. Západ by měl dodávat zbraně o to rychleji, o co rychleji postupuje ruský teror a přibývají ukrajinští mrtví.

Zelenskyj nechápe, jak za této situace může Mezinárodní olympijský výbor uvažovat nad tím, že ruské sportovce vpustí na olympijské akce.

„Snaha Mezinárodního olympijského výboru vrátit ruské sportovce k soutěžení a účasti na olympijských hrách je pokusem sdělit světu, že teror může být údajně něco přijatelného. Jako by bylo možné zavírat oči před tím, co Rusko dělá Chersonu, Charkovu, Bachmutu a Avdijivce,“ řekl ukrajinský prezident.

Připomínal, že v první polovině dvacátého století jiný teroristický stát olympijskou myšlenku zneužil, narážel pravděpodobně na olympijské hry v nacistickém Německu v roce 1936.

Svým spoluobčanům prozradil, že hovořil s řadou politiků a v této řadě i s nově zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem.

„Dnes jsem také hovořil se zvoleným prezidentem České republiky Pavlem. Slyšel jsem u něj plné pochopení situace. Pozval jsem pana prezidenta na návštěvu Ukrajiny. Jsem přesvědčen, že společně dokážeme výrazně posílit naši společnou evropskou reakci na ruskou teroristickou hrozbu,“ konstatoval Zelenskyj.

Upozornil také, že Rusové nadále ostřelují Cherson.

„Ruská armáda dnes celý den krutě ostřelovala Cherson. Byly poškozeny obytné domy, různá sociální a dopravní zařízení včetně nemocnice, pošty a autobusového nádraží. V nemocnici byly zraněny dvě ženy, zdravotní sestry. K dnešnímu dni je hlášeno šest zraněných a tři mrtví. Upřímnou soustrast všem, kteří ztratili své blízké v důsledku ruského teroru...,“ zaznělo od Zelenského.

Nakonec ještě jednou poděkoval všem, kteří brání Ukrajinu a rozloučil se zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…