Zelenskyj: Ukrajina musí být nejsvobodnější a nejmodernější zemí Evropy

05.07.2022 7:54 | Ze sítí

„Ukrajina se musí stát nejsvobodnější, nejmodernější a nejbezpečnější zemí Evropy.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pronesl tak trochu jiný projev ke svým spoluobčanům i ke světu. Mluvil především o ekonomice a o tom, co má na mysli, když mluví o obnově své země. Prý zdaleka nejde jen o to, postavit po ukrajinském vítězství všechny domy, které ruští okupanti rozstříleli.

Zelenskyj: Ukrajina musí být nejsvobodnější a nejmodernější zemí Evropy
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

V projevu proneseném v noci z pondělí na úterý se prezident Volodymyr Zelenskyj věnoval ekonomickým stránkám války. Zdůraznill, že když ve Švýcarsku mluvil o obnově Ukrajiny, nemyslel zdaleka jen období po skončení války, ale i současnou dobu. I teď musí Ukrajinci žít co nejnormálněji, jak to jen jde ve válečných časech.

„Ukrajinské síly osvobodily od okupantů více než tisíc osad a každý týden přibývají nové. Teď třeba na jihu naší země. Všechny utrpěly rozsáhlé škody. A to také znamená potřebu kolosálních prostředků na obnovu infrastruktury, na návrat medicíny a sociálních služeb, na obnovu normálního ekonomického života. Jen v osvobozených oblastech jsou desítky tisíc zničených domů,“ řekl ukrajinský prezident.

„A také je třeba připravit školy a univerzity na nový akademický rok na celém svobodném území země a v nových podmínkách neustálého ohrožení, zejména raketových úderů... Už teď se musíme připravit na zimu a udělat vše pro to, abychom prožili letošní zimu z energetického hlediska klidně i přes hrozby, které Rusko každý den vytváří,“ pokračoval Zelenskyj.

Konstatoval, že tisíce domů i podniků byly ruskými leteckými i raketovými útoky zničeny. Na udržení státu v chodu, včetně sociálního státu, je podle prezidenta třeba vynaložit o to více peněz. I na zpracování odpadů. Podle Zelenského Ukrajina potřebuje alespoň 25 moderních závodů na zpracování odpadů, aby se zvýšila kvalita života Ukrajinců, ale také jejich bezpečnost.

„(Závody) budou schopny zajistit jak energii, tak druhotné suroviny a konečně vyřešit letitý problém skládek odpadu a neschopnost mnoha obcí v otázce, co s odpady udělat,“ zaznělo od ukrajinského prezidenta.

A toto všechno je podle Zelenského třeba dělat už teď. S pomocí celého demokratického světa.

„Pokud si někteří lidé myslí, že je to předčasné, chci říci, že rekonstrukce našeho státu není jen obnova zdí, které jsme měli a které byly zničeny ostřelováním. Ukrajina se musí stát nejsvobodnější, nejmodernější a nejbezpečnější zemí Evropy – v každém smyslu toho slova, zejména pokud jde o naše životní prostředí. Jsem si jistý, že to dokážeme,“ pravil Zelenskyj.

Vzhledem k tomu, že svůj projev pronášel v noci ze 4. na 5. července, popřál obyvatelům Spojených států ke svátku Dne nezávislost. A citoval z Deklarace nezávislosti otců zakladatelů Spojených států, kteří zdůrazňovali, že lidé jsou si rovni a mají právo  na hledání vlastního štěstí. Totéž právo musí mít podle Zelenského i Ukrajinci.

Poté přidal ještě jeden citát. „Vlády se ustavují mezi lidmi, odvozují své spravedlivé pravomoci od souhlasu ovládaných,“ řekl Zelenskyj a Spojeným státům poděkoval za veškerou podporu, kterou posílají Ukrajině bránící se ruské agresi.

Poděkoval také ukrajinským policistům, kteří pracují na odminovávání oblastí osvobozených od ukrajinských okupantů a zajišťuijí v osvobozených oblastech klid a pořádek.

Své vystoupení uzavřel popisem situace na frontě.

„Situace na frontě nedoznala během dne výraznějších změn. Nepřítel nadále terorizuje pohraniční oblasti sumského regionu, město Charkov a region Donbas. Ozbrojené síly Ukrajiny den za dnem reagují, vyvíjejí tlak a ničí útočný potenciál okupantů. Musíme je zlomit. To je obtížný úkol, vyžaduje čas a nadlidské úsilí. Ale nemáme jinou možnost – jde o naši nezávislost, o naši budoucnost, o osud celého ukrajinského lidu,“ zdůraznil Zelenskyj.

Nakonec se tradičně rozloučil zvoláním „sláva Ukrajině“. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

20:35 Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

Americká armáda podle zjištění agentury Reuters v době covidové pandemie po několik měsíců vedla taj…