Zelenskyj: Ukrajina uzná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské i Doněcké oblasti

01.10.2019 22:48

Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země, oznámil v úterý v Kyjevě prezident Volodymyr Zelenskyj. Rozhodnutí by mohlo výrazně přispět k realizaci minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13 000 lidí, uvedla ČTK.

Zelenskyj: Ukrajina uzná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské i Doněcké oblasti
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka
reklama

Kyjev se po delším váhání rozhodl přijmout takzvaný Steinmeierův plán nazvaný podle bývalého německého ministra zahraničí a nynějšího prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Plán počítá s uznáním zvláštního samosprávného statusu povstaleckých zón jak před volbami na území kontrolovaném separatisty, tak i po nich, pokud proběhnou demokraticky.

Uznání Steinmeierova plánu bylo jednou z podmínek Ruska pro uspořádání summitu normandské skupiny sdružující nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Další podmínkou bylo oddělení bojujících skupin na frontové linii ve vymezených oblastech. I o tomto bodě bylo dnes na jednání v běloruské metropoli Minsku údajně dosaženo dohody.

Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že nový zákon o zvláštním statusu takzvaných lidových republik na Donbasu by měl do konce letošního roku schválit parlament, kde má většinu prezidentská strana Sluha národa. Schvalování by měla předcházet „veřejná diskuse“, dodal prezident. Mnozí politici v Kyjevě měli proti Steinmeierově plánu značné výhrady, protože podle některých výkladů legalizoval separatistické povstání na východě země podněcované Ruskem.

Sám Zelenskyj v úterý plán označil za „velké strašidlo“. Podle prezidenta jde přitom jen „o jednu či dvě věty“. Zákon o zvláštním systému místní samosprávy na povstaleckých územích, známý jako zákon o zvláštním statusu Donbasu, by podle Steinmeierova plánu měl začít v dočasné podobě platit okamžitě po schválení, tedy ještě před místními volbami v zóně kontrolované separatisty. Po volbách, pokud by proběhly demokraticky a pod dozorem evropských pozorovatelů, by zákon nabyl konečné platnosti.

„Žádné volby před hlavněmi kulometů nemohou být a nebudou,“ řekl Zelenskyj. Nový zákon o zvláštním statusu „nepřekročí žádnou červenou čáru, o žádnou kapitulaci proto nejde a nikdy nepůjde,“ zdůraznil.

Zvláštní status Donbasu má podle minských dohod zahrnovat právo na jazykové sebeurčení, účast zvolené samosprávy na jmenování šéfů prokuratury a soudů nebo vytvoření oddílů lidové milice. Mandát poslanců místních rad a činitelů zvolených v předčasných volbách přitom nemůže být předčasně zrušen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…