Zelenskyj: Z Krymu, ostrova ruského teroru, bude zase ráj. Kde je modrá a žlutá, není tyranie

24.08.2022 8:26 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že Krym se opět stane ukrajinským. Z poloostrova plného ruského teroru se opět stane ukrajinským turistickým rájem, kam budou jezdit občané celého světa za odpočinkem. „Naše státní vlajka se stala celosvětovým symbolem odvahy. Symbolem všech, kteří si váží svobodného života. Kde je modrá a žlutá, tam není a nebude tyranie. Kde je modrá a žlutá, tam nejsou a nebudou divoši,“ zdůraznil Zelenskyj. Prozatím je ale Krym místem, z něhož Rusové odpálili již na 750 raket a rozsévali smrt a zkázu.

Zelenskyj: Z Krymu, ostrova ruského teroru, bude zase ráj. Kde je modrá a žlutá, není tyranie
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

V úterý 23. srpna pronesl ukrajinský prezident hned dva projevy. První na druhém ročníku tzv. Krymské platformy a druhý v noci z úterý na středu, ve kterém se tradičně obrátil na své spoluobčany.

V projevu k účastníkům tzv. Krymské platformy zdůraznil, že ruská válka proti Ukrajině začala útokem na Krym, a proto tato válka také musí osvobozením Krymu od ruských okupantů skončit. „Vím, že Krym stojí při Ukrajině a čeká na náš návrat. Chci, abyste všichni věděli, že se určitě vrátíme. Až se vrátíme, napravíme vše, co okupanti na našem ukrajinském poloostrově napáchali,“ pravil Zelenskyj.

„Co přišlo na Krym a do celé černomořské oblasti spolu s ruskou agresí a ruskými zbraněmi? Katastrofální ohrožení životního prostředí, bezprecedentní ničení krymské přírody, ničení společenského života, hospodářský úpadek, ničení památek, militarismus. A když ruská flotila, která sídlí na okupovaném Krymu, zablokovala naše přístavy v Černém a Azovském moři, vyvolala globální potravinovou krizi a krizi práv lidí – Krymčanů, našich skvělých občanů, občanů našeho unitárního státu Ukrajina,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Zelenskyj účastníkům jednání Krymské platformy, která teď zahrnovala téměř 60 politiků a představitelů některých organizací, oznámil, že Ukrajina má plán, jak Krym znovu postavit na nohy. Smyslem platformy však podle Zelenského není jen obnova Krymu, ale také snaha vrátit se k funkčnímu mezinárodnímu právu.

„Letos se připojili zástupci dalších dvou kontinentů – Afriky a Jižní Ameriky, což dokazuje, že na světě neexistuje hranice, kterou by pravda o ruské válce proti Ukrajině a našim lidem nepřekonala,“ řekl Zelenskyj.

Ale pokud má být obnovena síla mezinárodního práva, je podle Zelenského třeba uvědomit si, jak vlastně k této válce došlo, aby se taková situace již neopakovala.

„Degradace Ruska začala záborem Krymu. Začalo to terorem proti krymským Tatarům, původnímu obyvatelstvu Krymu. Represemi z náboženských důvodů, které se staly pravděpodobně největším náboženským pronásledováním v Evropě v 21. století, proti krymské muslimské komunitě,“ zdůraznil ukrajinský prezident s tím, že mnozí lidé dění na Krymu přehlíželi, což podpořilo chuť Ruska k dalším akcím.

„Masový teror po 24. únoru se stal logickým dovršením degradace tohoto státu, který byl ještě nedávno zván ke stolu s G7 a který nyní soutěží o prvenství s nejbrutálnějšími režimy minulosti, odpovědnými za genocidy, útočné války a deportace,“ pokračoval Zelenskyj.

Ukrajinský prezident považuje znovuzískání Krymu za symbolický návrat k funkčnímu bezpečnostnímu systému ve světě. Až se Krym opět promění z poloostrova ruského teroru v ukrajinský turistický ráj, svět bude opět lepším místem. Tak to vidí Volodymyr Zelenskyj, jenž upozornil, že od 24. února dodnes vylétlo z Krymu na Ukrajinská města na 750 raket, které rozsévaly smrt a zkázu.

„Zničily nejméně stovky civilních objektů: školy, univerzity, běžné obytné domy, nemocnice. A právě proto bude obnovení kontroly Ukrajiny nad Krymským poloostrovem historickým protiválečným krokem v Evropě. To obnoví bezpečnost a zajistí spravedlnost, to znovu začlení Krym do moderního světa, a to umožní každému z nás – účastníků Krymské platformy – říci našim dětem, našim příbuzným a přátelům, že na nás mohou být hrdí právě jako na mírotvorce,“ pravil ukrajinský prezident.

Zelenskyj na jednání platformy zdůraznil, že Krym považuje za ukrajinský, krymské tradice vnímá jako součást ukrajinské identity a je bytostně přesvědčen, že až Ukrajina vstoupí do EU, bude to i s Krymem.

„Krymské silnice budou silnicemi celého evropského kontinentu, krymské přístavy budou přístavy celé Evropy. Pouze Ukrajina může spojit Simferopol s Berlínem a Jaltu s Neapolí. Pouze Ukrajina se stará o skutečnou bezpečnost Krymu. To znamená normální zásobování čistou vodou, normální likvidaci odpadků, účinná pravidla pro nakládání s odpady a odpadními vodami. Jedině Ukrajina může na Krymu vybudovat moderní zavlažovací systém a integrovat krymskou zemědělskou výrobu a celý podnikatelský sektor do kolosálního evropského trhu. Pouze náš stát zajistí Krymu moderní a dostupný zdravotnický systém, moderní a dostupný vzdělávací systém a moderní digitální systém veřejných služeb,“ zaznělo z úst prezidenta.

Zelenskyj přislíbil, že nesvoboda, kterou na Krym přinesli Rusové, s návratem ukrajinských úřadů skončí. Úřady prý už připravují ekonomický plán obnovy Krymu. Stejně tak se připravuje legislativní rámec pro návrat Krymu pod ukrajinskou správu.

„Letos bude Krymská platforma pokračovat na podzim – v Chorvatsku – parlamentním summitem. Již ne on-line, za účasti parlamentních delegací celého světa. Využijeme všech sil demokracií k ochraně našeho státu a mezinárodního právního řádu,“ oznámil ukrajinský prezident.

Svůj projev k aktérům Krymské platformy poté zakončil tradičním zvoláním „sláva Ukrajině“.

V nočním projevu ke svým spoluobčanům zdůraznil, že Ukrajina je silným státem, který splní to, co si předsevzal. „Naše státní vlajka se stala celosvětovým symbolem odvahy. Symbolem všech, kteří si váží svobodného života. Kde je modrá a žlutá, tam není a nebude tyranie. Kde je modrá a žlutá, tam nejsou a nebudou divoši. Naše vlajka je všude – od fronty, kde naši bojovníci porážejí nepřítele, až po hlavní města na všech kontinentech, a všude znamená jediné – lidskost,“ zdůraznil Zelenskyj.

Ruští okupanti pobývající na ukrajinském území musí podle Zelenského vědět, že dokud se nevrátí za původní hranice Ruské federace, rozhodně nebudou v bezpečí. Ukrajinci jim nedají vydechnout. A Ukrajincům se za to dostane ocenění.

„Požádal jsem různá ministerstva, oblastní správy, ozbrojené síly Ukrajiny, zástupce médií, aby předložili své návrhy, kdo si zaslouží ocenění ke Dni nezávislosti. Je na vás, abyste rozhodli. A zítra budou ocenění předána těm, kteří si je skutečně zaslouží,“ pravil Zelenskyj.

„V Kyjevě na náměstí Ústavy byl dnes otevřen Chodník odvážných – místo k uctění osobní síly těch lidí, kteří po 24. únoru nezklamali, kteří se nebáli, kteří neustoupili pod tlakem tyranie. Kteří nám pomáhali a stále pomáhají v boji proti ruské agresi. A první jméno, které jsme na Chodníku odvážných představili, je jméno Andrzeje Dudy, polského prezidenta. Ten byl dnes v Kyjevě, kde se účastnil Krymské platformy. A ani jeden den během těchto šesti měsíců neztratil vůli k podpoře Ukrajiny. Jsem mu za to vděčný!“ pokračoval ukrajinský prezident.

Poté složil hold obyvatelům Charkova za to, jak hrdinně chrání svoje město a jak v něm i ruskému teroru navzdory udržují pořádek. Zelenskyj obyvatelům města slíbil, že stát pomůže s obnovou města a postará se o jeho bezpečnost.

Než se se svými spoluobčany rozloučil, požádal všechny Ukrajince, aby v důležitý ukrajinský den dbali varování leteckých sirén.

Pak už přišlo jen tradiční zvolání „sláva Ukrajině“.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…