Zelenskyj v noci zatím nejdrsněji: Okupanti jako příšery, útočí a zabíjejí. Vlastním zrádcům slíbil krutý trest a sesadil generála

1.4.2022 8:37 dop. | Ze sítí

V ruských okupantech je tolik chuti ničit, že už nepřipomínají lidské bytosti. Proměnili se v něco zcela jiného. V jakési příšery, které pálí, kradou, útočí a zabíjejí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj shrnul válečný březen. Oznámil, že zakročil i proti generálům, kteří neudělali dost pro obranu Ukrajiny. Každý vysoký důstojník, který neudělá dost pro obranu Ukrajiny, pro obranu ukrajinského národa, musí podle Zelenského počítat s tím, že bude zbaven své hodnosti.

Zelenskyj v noci zatím nejdrsněji: Okupanti jako příšery, útočí a zabíjejí. Vlastním zrádcům slíbil krutý trest a sesadil generála
Foto: Repro twitter
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

„Ukrajinci a Ukrajinky, naši obránci,“ začal Zelenskyj svůj proslov. „Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, měsíc březen je za námi,“ pokračoval ukrajinský prezident s tím, že ve válce plyne čas jinak. Jeden den je jako druhý, každá noc je stejná. Člověk má na mysli jediný úkol. Přežít. Ochránit své blízké. A vyhnat ze země okupanty,“ rozvedl svou úvahu o čase.

Ukrajinci a Ukrajinky se ruským agresorům brání už 37. den a podle Zelenského vidí, jak se Rusové, přesněji řečeno ruští vojáci, proměnili na Ukrajině v pekelná monstra, která pálí domy, kradou, co můžou a vraždí lidi.

„Už od konce února se okupanti snaží proniknout do našich domovů a vytvořit si v nich opěrné body. Útočí ze všech možných směrů. Ze země, ze vzduchu, z moře. V okupantech je tolik zla, tolik chuti ničit, že už nepřipomínají lidské bytosti, ale něco zcela jiného. Jakési příšery, které pálí domy, kradou, útočí a zabíjejí. Jakési pekelné chiméry,“ zaznělo od Zelenského.

Ale Ukrajinci těmto pekelným netvorům prozatím odolávají. I s pomocí své vlastní země. Pomáhají jim i ukrajinské řeky. Zelenskyj v této souvislosti připomněl, že podle prvotních plánů Rusové věřili, že si podrobí Ukrajinu za 3 až 5 dní. Ale to se nestalo. „A my budeme bojovat dál. Dokud ta monstra neopustí naši zemi,“ zdůraznil Zelenskyj.

Odhodlání Ukrajinců bránit svoji zemi doložil tím, že už osvobodili některá města, která padla do rukou okupantů, jako Irpin. Armáda, policie, příslušníci teritoriální obrany i ukrajinská rozvědka pracují ze všech sil a ukrajinský prezident zdůraznil, že je všem těmto lidem ze srdce vděčný za jejich nasazení. A požádal všechny, aby vytrvali.

„My známe plány Rusů, víme, co plánují, víme, co dělají. Víme, že se stahují z oblastí, kde je porážíme, ale jen se přesouvají na jiná, stejně důležitá bojiště. A tam nám může být těžko,“ přiznal ukrajinský prezident. Požádal proto Ukrajince, aby zachovali chladnou hlavu, protože jen s tou nakonec dospějí k vítězství. K vítězství, které si přejí všichni bez rozdílu. „Stoji před námi ještě řada bitev, cesta to bude obtížná a my v ní musíme zmobilizovat všechny své síly, musíme podpořit naše vojáky, naši obranu,“ prohlásil ukrajinský prezident. Zdůraznil, že on sám se snaží povzbudit ozbrojené síly, povzbudit národ a hodlá v tom dál ze všech sil pokračovat.

„Dnes bylo učiněno ještě jedno rozhodnutí. Ve věci antihrdinů. Teď není čas zabývat se každým zrádcem zvlášť, ale slibuji vám, že postupem času budou potrestáni všichni." To je prý také důvod, proč bývalý šéf Úřadu bezpečnostní služby Ukrajiny v Chersonské oblasti Kryvoručko Serhij Oleksandrovyč již není generálem. Podle prezidenta tento muž neudělal všechno co mohl pro obranu své země a už si nezaslouží důvěru spojenou s generálskou hodností.

„Podle článku 48 Disciplinárního statutu ozbrojených sil Ukrajiny ti vojáci z řad vyšších důstojníků, kteří se nerozhodli, kde je jejich vlast, kteří porušují vojenskou přísahu věrnosti ukrajinskému lidu, pokud jde o ochranu našeho státu, jeho svobody a nezávislost, budou nevyhnutelně zbaveni vyšších vojenských hodností,“ zdůraznil Zelenskyj.

Stejný osud potkal ještě jednoho dnes již bývalého generála.

Prezident znovu poděkoval všem, kteří k obraně Ukrajiny napínají všechny své síly. Situace na jihu Ukrajiny a na Donbase je podle prezidenta nadmíru složitá. V Chersonu podle Zelenského okupanti využívají veškerou svou zvrácenou kreativitu, aby si tu upevnili své postavení. „Ale jejich úsilí je beznadějné,“ zdůraznil Zelenskyj s tím, že přijde den, kdy Rusové zaplatí za to, co provádějí v dočasně okupovaných oblastech. V Donbasu, v Mariupolu i jinde.

Poté znovu vyzval západní politiky, aby ještě přitvrdili v sankcích proti Rusku. Ty by měly být podle Zelenského zesilovány tak dlouho, dokud ruská invaze na Ukrajinu neskončí. „Spojené státy zavedly nový balíček sankcí proti Rusku. Jsme vděční,“ pravil ukrajinský prezident. „Ať Moskva nezapomíná, že sankční politika bude jen pokračovat a zintenzivňovat se. Dokud není mír - jsou potřeba sankce. Dokud Rusko nezačne investovat do hledání míru stejně upřímně jako do zničení našeho státu, nebude tu k sankcím žádná alternativa,“ zdůraznil ještě.

Svou pozornost v projevu obrátil i k Evropské unii.

„Mluvil jsem také s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Právě teď potřebujeme více podpory od našich partnerů, když ruská armáda soustřeďuje další síly v určitých oblastech. Kromě sankcí jsme s Charlesem Michelem jednali o ekonomické podpoře Ukrajiny, financování prioritních projektů a o vývoji našeho směřování k plnému členství v EU,“ prozradil Zelenskyj.

Vedle představitelů EU jednal prý také s tureckým prezidentem Erdoganem o rusko-ukrajinských jednáních, která v Turecku probíhají a zdůraznil, že je vděčný za to, že Turecko poskytlo prostor pro jednání a že navíc Turecko vyjádřilo ochotu stát se v budoucnosti jedním z garantů ukrajinské bezpečnosti. „Jsem vděčný za připravenost Turecka stát se garantem bezpečnosti pro Ukrajinu,“ uvedl doslova Zelenskyj.

Nakonec zopakoval, že již běží vládní program, ve kterém mohou všichni lidé nahlásit, že jejich dům byl zničen válkou a mohu žádat kompenzace. Prozatím prý úřady přijaly něco přes 25 tisíc žádostí. Vláda v Kyjevě počítá s tím, že počet takovýchto žádostí mnohonásobně naroste. „Řekněte o tomto vládním programu každému, který ho bude potřebovat."

Tento program podle Zelenského dokládá, že vláda už pracuje na tom, aby byla Ukrajina po válce vybudována znovu. Podle Zelenského je třeba myslet na budoucnost. Na bezpečnější Ukrajinu, kde budou moct po válce v míru žit úplně všichni.

Pak už přidal jen tradiční rozloučení.

„Sláva všem našim hrdinům. Sláva Ukrajině!“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

12:01 Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

Prezident Miloš Zeman byl hostem Partie na CNN Prima News, kde mimo jiné hovořil o vládě Petra Fialy…