Zelený plán EU v ohrožení? Voliči to smetou, míní ekonomka

25.11.2021 15:22

Ekonomka Ilona Švihlíková má za to, že evropský Green Deal bude nakonec smeten vlnou mohutného odporu voličů po celé EU.

Zelený plán EU v ohrožení? Voliči to smetou, míní ekonomka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Evropská unie má velké plány se zezelenáním zdejší ekonomiky. Jenže nejen EU. Své zelené plány mají také Číňané a Američané. Ekonomka Ilona Švihlíková k tomu v textu pro MF Dnes poznamenala, že tato snaha povede k růstu cen celé řady komodit, např. mědi, která hraje zásadní roli při výrobě elektromobilů. A čím víc bude EU se svou zelenou proměnou ekonomiky spěchat, tím vyšší ekonomické tlaky to podle Švihlíkové vyvolá. Důrazně upozornila, že lidé nesmí zapomínat na to, že energetická závislost světa na fosilních palivech se budovala po stovky let a nelze ji odstranit jako mávnutím kouzelného proutku.

„Potřebujeme více promyšlenosti, více analýz, které se budou podrobně zaobírat dopady na evropské domácnosti, firmy a regiony. Velké restrukturalizace, pokud mají být úspěšné, musejí být řízené, jinak je smete vlna sociálního odporu. Stejně tak je třeba se držet oběma nohama na zemi a uvědomit si, že zelená tranzice neznamená odchod od ošklivého fosilního světa do světa, v němž je vše ekologické. Výroba hliníku či těžba mědi nebo kobaltu není zrovna procházka zeleným rájem, i když se odehrává mimo evropský dvorek,“ upozornila Švihlíková.

Nakonec dodala, že nesleduje nic menšího, než střet dvou náboženství - střet zeleného náboženství s náboženstvím volného trhu. Oběťmi tohoto střetu jsou teď podle ekonomky obyčejní občané EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…