Železný a Nova: „Usoudíme ho,“ zněl rozkaz. Tohle si Špidla za rámeček nedá

18.6.2020 8:13 dop.

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek hájí bývalého ředitele televize Nova a exsenátora Vladimíra Železného, který se za hnutí Trikolóra rozhodl kandidovat v letošních volbách do Senátu. „Nikomu nic neukradl,“ píše o Železném, jenž vedl spory s vlastníkem Central European Media Enterprises (CME) Ronaldem Lauderem. Ty později vyvrcholily stockholmskou arbitráží, po níž Česká republika musela za premiérského období Vladimíra Špidly zaplatit přes deset miliard korun, načež Špidla odvolal Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), které byl Štěpánek členem. „Lauder inkasoval peníze, Špidla a spol. politický profit,“ popisuje spor bývalý radní.

Železný a Nova: „Usoudíme ho,“ zněl rozkaz. Tohle si Špidla za rámeček nedá
Foto: archiv
Popisek: Novinář, publicista a politik Vladimír Železný.

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

6%
94%
hlasovalo: 27232 lidí
„Televize Nova (CET 21) byla jeho. Byl to naopak Lauder, kdo nováckou servisku ČNTS prodal včetně licence k vysílání, která ovšem nebyla jeho. Patřila Železnému. A pak se snažil Železného donutit, aby s tím souhlasil. Po dobrém to nešlo, tak to zkusil po zlém. Pamatujete? ‚Usoudíme ho,‘ rozhodl tenkrát Lauder,“ shrnuje minulost Železného a poznamenává, že amsterdamská arbitráž dala bývalému řediteli Novy ve sporech za pravdu.

Americký podnikatel a vlastník TV Nova a CME Ronald Lauder podle Štěpánka „vyměnil soupeře“ a „namísto šikovného Železného zacílil na Českou republiku“. „Se všemi jejími neschopnými i všehoschopnými politiky a úředníky. A Ministerstvo financí vedené po celou tu dobu ministry za ČSSD dokázalo prohrát neprohratelnou arbitráž,“ shrnuje.Arbitráž, na niž Štěpánek odkazuje, se odehrála po sporech, jež kolem Novy vypukly v létě 1999, když se její tehdejší ředitel Vladimír Železný dostal do sporů se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS a prostřednictvím ČNTS rozjezd Novy. Spory vyústily ve tři arbitráže.

Podle jedné z nich Železný investora svým jednáním nepoškodil, ale tribunál nařídil zúčastněným stranám vzájemně si navrátit plnění smlouvy o prodeji akcií společnosti Nova Consulting, a.s..

V dalších dvou arbitrážích již došlo na soud CME s Českou republikou kvůli špatné ochraně investic. Podle první z nich český stát zahraničního investora nepoškodil, druhou arbitráž stát prohrál a České republice bylo uloženo zaplatit 10,5 miliardy korun.

„Lauder inkasoval peníze, Špidla a spol. politický profit. Zbavili se Železného, ovládli mediální rady,“ komentuje událost Štěpánek s narážkou na tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu.

Popisuje, že si „Lauder pak Novu, která mu předtím nikdy nepatřila, koupil za peníze českých daňových poplatníků“.

„Všechny následné soudy (kromě toho ve věci údajně nezdaněných obrazů) Železný vyhrál. Všechny následné soudy také vyhráli nezákonně odvolaní členové Rady pro vysílání, kteří byli veřejnosti Špidlou a spol. předhozeni jako viníci,“ dodává Štěpánek.

Železný kromě sporů s CME čelil i právě onomu obvinění týkajícímu se obrazů. K dvouletému podmíněnému trestu odnětí svobody a k maximální pětimilionové pokutě byl v srpnu 2007 odsouzen za to, že měl při dovozu šestice obrazů spolu s galeristou Georgem Novotnym připravit stát na daních o téměř šest milionů korun. To, že je Železný vinen, později potvrdil i Ústavní soud.

Sám Štěpánek byl v roce 2003 odvolán tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou spolu s dalšími členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v souvislosti s arbitráží mezi Českou republikou a Central European Media Enterprises (CME).

Na konci dubna soud nepravomocným rozsudkem rozhodl, že RRTV bude muset Zdeňku Duspivovi, Pavlu Foltánovi, Petru Žantovskému, Josefu Musilovi, Jiřímu Novotnému a Petru Štěpánkovi uhradit nejméně 14 milionů korun a úroky z prodlení za jejich tehdejší odvolání.

Spor se týkal stockholmské arbitráže s CME, tedy té, po níž musel stát zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocenou investici do komerční televize Nova. Část poslanců považovala Radu za viníka toho, že ČR arbitráž prohrála, a tehdejší ministerský předseda Vladimír Špidla Radu odvolal, protože podle Poslanecké sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti.

Sněmovna posléze vytvořila vyšetřovací komisi, která dospěla k závěru, že v arbitráži s firmou CME se sice Česká republika dopustila několika chyb, ale na škodě, kterou CME utrpěla v souvislosti s investicí do Novy, stát vinu nemá. Podle členů odvolané Rady zpráva komise jednoznačně vyvrátila jejich odpovědnost. Soudy již dříve konstatovaly, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Železný se chystá za Trikolóru v letošních volbách do Senátu kandidovat ve Znojmě. Senátorský post ve Znojmě již zastával dva roky od roku 2002, poté ho však předčasně opustil, protože nastoupil na pětileté funkční období do Evropského parlamentu. „Vracím se hlavně kvůli svým dětem, protože mi není lhostejné, v jaké době je s manželkou vychováváme. Není mi jedno, že se současný svět asi zbláznil,“ popisuje bývalý ředitel Novy své důvody k návratu do politiky.

„Vadí mi, že normou úspěchu se stalo to, do jaké genderově okrajové skupiny patříte, zda vyznáváte některou z dnes módních, a pro mne úchylných, minoritních idejí a utopií, než to, jaký za sebou máte pracovní nebo studijní úspěch, životní výkon založený na letitých zkušenostech. Je čas návratu k tradičním, ověřeným hodnotám,“ doplnil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle VIDEO si ODS platí, abyste ho viděli. „Hodnoty, pomoc Ukrajině, mezinárodní uznání…“

19:25 Tohle VIDEO si ODS platí, abyste ho viděli. „Hodnoty, pomoc Ukrajině, mezinárodní uznání…“

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém sponzorovaném příspěvku na sociální síti chválí občany, jakým způso…