Zeman: Odboráři si musí rozmyslet, co chtějí. Zatím jenom protestují

15.06.2011 12:12

Expremiér Miloš Zeman souhlasí a sympatizuje s odboráři. Varuje ovšem, že nedokáží formulovat své požadavky. Zatím jenom přesně ví, proti čemu protestují. Vláda zase nemá ministry, kteří by rozuměli svým resortům. Tím pádem nedokáží argumentovat. Řekl to v rozhovoru pro MF Dnes.

Zeman: Odboráři si musí rozmyslet, co chtějí. Zatím jenom protestují
reklama
Stávka je prý nezbytná, protože nedošlo k efektivnímu jednání. Odboráři chtějí jednat, ale podle Zemana nevědí, o čem by jednali.

Odbory neví, co chtějí. Jejich vyjednávací pozice je slabá.

„Víte proč? Oni velmi přesně vědí, co nechtějí. Musí se přiznat, že já s nimi souhlasím. Horší je ale to, že nevědí, co chtějí. A když jde někdo na jednání jen s představou, co nechce, ale neřekne, co chce, je jeho vyjednávací pozice slabá," vysvětluje Zeman na serveru iDnes.cz.

Zeman vidí problém vlády v tom, že ministři nejsou odborníci a neznají své resorty. Jsou to jenom politické figury, které neumí efektivně komunikovat, protože neznají argumenty. Jako příklad uvádí výrok Radka Johna: „Pan ministr Bárta se již 12 dní intenzivně seznamuje s problematikou dopravy." Žádný dobrý ministr by se prý neseznamoval se svým resortem 12 dní.

Akce odborářů budou pokračovat a mohou vyústit až v generální stávku. „Ale znovu připomínám odborářům, byť jsem jejich sympatizantem, že pokud nebudou mít pozitivní program, který nemá ani sociální demokracie, o komunistické straně vůbec nemluvím, tak protestovat proti něčemu je strašně málo," vzkazuje Zeman na serveru iDnes.cz.

Reformy být musí, ale už na ně nezbývá moc času

Bývalý premiér odmítl, že by jeho vláda mohla za současnou situaci. V posledních dvou letech Zemanova vládnutí se prý snižoval deficit státního rozpočtu. A z privatizace Transgasu údajně vyčlenila tehdejší vláda 40 miliard na důchodovou reformu.

Zeman tvrdí, že reformy být musí. Zdravotní reforma prý přinese úsporu u předražených léků, protože zahraniční farmaceutické firmy pobírají dvě třetiny z cen léků jako patentové poplatky. Důchodová reforma by se měla provést formou zvýšení důchodového pojištění o dva procentní body. Zeman by dále zavedl progresivní zdanění, která je ve všech zemích na západ od České republiky.

Podle Zemana je v Česku revoluce každých dvacet let. Proto je na přijetí reforem velmi málo času.

SLEDUJEME téma stávka

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…