Zeman, Sobotka a další uctili před francouzskou ambasádou v Praze oběti útoku v Paříži

14.11.2015 18:52

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes společně před francouzským velvyslanectvím v Praze položili květiny a zapálili svíčky, uctili tak památku obětí teroristických útoků v Paříži. Od rána už přišly před ambasádu stovky lidí, před objektem tak přibývá květin a svíček.

Zeman, Sobotka a další uctili před francouzskou ambasádou v Praze oběti útoku v Paříži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spontánní pietní akce za oběti teroristických útoků v Paříži před francouzskou ambasádou v Praze

Prezident a předseda vlády pak francouzské velvyslanectví navštívili, Zeman poté zopakoval svůj názor, že "boj proti mezinárodnímu terorismu vyžaduje koordinovanou mezinárodní ozbrojenou akci". "Součástí této akce by mělo být to, co bych poněkud expresivně nazval opevněná Evropa. Jinými slovy, vytvoření skutečně bezpečných hranic EU, což současné vedení unie sice slibuje, ale bohužel do této chvíle to nebylo schopno vyplnit," řekl novinářům.

Sobotka po návštěvě francouzské ambasády uvedl, že kromě projevů solidarity je důležité přemýšlet o tom, co udělat, "abychom zabránili opakování podobných bestiálních útoků na občany EU". "Zatím se nedaří Islámský stát zatlačit, to znamená, je evidentní, že bude potřeba vůči IS přitvrdit. Že jediným možným přípustným výsledkem je podle mého názoru zničení IS a musíme se poradit s našimi spojenci, co je možné pro to udělat a jak může ten cíl zničit IS podpořit také Česká republika," řekl premiér, který se po útocích v Paříži rozhodl odložit plánovanou cestu do Afghánistánu, jež se měla uskutečnit v nejbližších dnech. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se tam měl setkat i s českými vojáky.

Solidarita s Francií i v dalších městech. V Brně visí černé prapory

Lidé v České republice - oficiální místa i obyvatelé země - na sérii násilných incidentů v Paříži, při nichž zněla střelba i výbuchy bomb a o život přišlo přes 120 lidí, reagují různě. Prezident nechal na prvním nádvoří Pražského hradu vyvěsit černé prapory. Pražská Petřínská rozhledna bude večer nasvícena do barev francouzské trikolory.

Solidaritu s Francií, ochromenou pátečními teroristickými útoky, se snaží projevit města na celém světě, tedy i v České republice.

Brněnský magistrát se rozhodl vyvěsit v reakci na pařížské události černý prapor. Zavlál nad Novou radnicí, zůstane tam několik dní. Jde o výraz solidarity s Francií, řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Minuta ticha v Národním divadle

Národní divadlo v Praze, ale i další divadla z celé republiky uctí památku obětí pařížského masakru symbolickou minutou ticha před večerním představením, informoval ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Státní vlajky Francie a Evropské unie na budově francouzského velvyslanectví v Praze jsou stažené na půl žerdi. Mezi příchozími před ambasádu byli dopoledne převážně mladí lidé, jak Češi, tak francouzsky mluvící cizinci. Některé květiny jsou ve francouzských státních barvách. Svíčky hořící na pietním místě mají tvar otazníku.

Česká policie zvýšila kvůli teroristickým útokům ve Francii bezpečnostní opatření, odpoledne se sešlo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Podle premiéra a ministra vnitra ale tuzemské bezpečnostní složky nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová uvedla, že ministerstvo nemá informace, že by mezi oběťmi útoků v Paříži byli čeští občané.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…