Čína, ve které strávil 7 let a tři měsíce, mu prý nechybí, chybí mu pouze autenticky uvařené čínské jídlo. Kvůli dceři, která měla neustálé záněty průdušek ze smogu, prý pendloval mezi Hongkongem a Čínou. Běžný život v Pekingu je podle něj hodně nepříjemný. A to nejen po fyzické stránce, ale i psychické. „Představte si, že žijete 3 až 4 týdny v jakémsi šedohnědém světě, kde nevidíte oblohu, kde nevidíte mraky, kde nevidíte slunce, z toho člověku začne hrabat.“ Sám prý utíkal na Bali, což je pro většinu Číňanů nedostupné. Peking je podle něj jedno z nejtvrdších měst, kde na ulici neuvidíte se nikoho usmívat.
„Ta redakce byla na hranici takové malé Moskvy, to je taková enkláva, ruská, v centru Pekingu a já jsem se podíval z okna do toho smogu a vidím ty špinavé rudé, sovětské a čínské, vlajky a já si říkám, co jsem to, proboha, udělal,“ popsal svůj nástup na pracovní pozici zpravodaje. „Já jsem před tím celej život utíkal a teď se do toho dobrovolně vracím,“ dodal. V Pekingu podle něj neexistuje kulturní vyžití a čínští komunisté nenávidí svobodu slova. Situace prý byla dokonce lepší v Bagdádu, kde sice byla válečná zóna, ale měli volné ruce. V Číně byl 23krát zatčen a vyslýchán, dále byl údajně i odposloucháván. Etzler v rozhovoru také tvrdil, že mu čínské úřady schválně zpomalovaly internet.
Proč? „Já jsem dělal věci, které se jim nelíbily. To, že jsem mluvil s čínskými disidenty. To, že jsem mluvil o nepokoji v Tibetu. To, že jsem natáčel se severokorejskými uprchlíky, to jsou věci, které se jim nelíbí. O kterých se v Číně nemluví, to je tabu. To, že jsem mluvil o tom, že v provincii Chenan nakazili vědomě statisíce lidí vědomě virem HIV, protože jim dávali kontaminovanou krev, o tom se v Číně nemluví,“ vysvětloval Etzler, proč ho čínské úřady neměly v lásce. Dodal, že od doby, co z Číny odešel, se čínské tajné služby v odposlouchávání ještě několikanásobně zdokonalily.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska