Zeman a jeho expertní tým se sejde s ministryní Maláčovou

17.04.2021 6:30

Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým se dnes na zámku v Lánech sejde s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Mezi témata by mohla kromě otázek spojených s epidemií koronaviru patřit reforma důchodů či prosazení takzvaného kurzarbeitu, který Sněmovna tento týden poslala do závěrečného kola schvalování.

Zeman a jeho expertní tým se sejde s ministryní Maláčovou
Foto: Screen ČT24
Popisek: Ministryně Jana Maláčová na tiskové konferenci

Novela zákona o zaměstnanosti předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok.

Maláčová, která před týdnem na sjezdu obhájila funkci místopředsedkyně ČSSD, slíbila předložit vládě návrh důchodové reformy. Počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10.000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Slíbila také dřívější penzi pro lidi v náročných profesích a zvýšení důchodu o 500 korun za každé vychované dítě.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman se s Maláčovou sešel k vzájemnému jednání před dvěma lety na Pražském hradě. Tehdy mluvili mimo jiné o podmínkách navýšení podpory v nezaměstnanosti. Shodli se podle ministryně na tom, že navýšení by mělo být určeno hlavně nezaměstnaným, kteří chtějí pracovat a budou si skutečně hledat práci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…