Zeman a jeho expertní tým se sejde s ministryní Maláčovou

17.04.2021 6:30

Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým se dnes na zámku v Lánech sejde s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Mezi témata by mohla kromě otázek spojených s epidemií koronaviru patřit reforma důchodů či prosazení takzvaného kurzarbeitu, který Sněmovna tento týden poslala do závěrečného kola schvalování.

Zeman a jeho expertní tým se sejde s ministryní Maláčovou
Foto: Screen ČT24
Popisek: Ministryně Jana Maláčová na tiskové konferenci

Novela zákona o zaměstnanosti předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok.

Maláčová, která před týdnem na sjezdu obhájila funkci místopředsedkyně ČSSD, slíbila předložit vládě návrh důchodové reformy. Počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10.000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Slíbila také dřívější penzi pro lidi v náročných profesích a zvýšení důchodu o 500 korun za každé vychované dítě.

Zeman se s Maláčovou sešel k vzájemnému jednání před dvěma lety na Pražském hradě. Tehdy mluvili mimo jiné o podmínkách navýšení podpory v nezaměstnanosti. Shodli se podle ministryně na tom, že navýšení by mělo být určeno hlavně nezaměstnaným, kteří chtějí pracovat a budou si skutečně hledat práci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…