Zeman budí vášně, nejen u Kalouska. Jedni ho chválí, druzí kritizují

07.03.2014 19:50

Miloš Zeman nepřekročil v roli prezidenta svůj stín, nespojuje zemi a příliš široce si vykládá své pravomoci. Vláda ho proto jako „politického aligátora" musí držet na uzdě. I tak hodnotí někteří politici Zemanův první rok ve funkci hlavy státu. Další naopak oceňují, že je prezidentem aktivním a proevropským, který dovedl zemi k předčasným volbám.

Zeman budí vášně, nejen u Kalouska. Jedni ho chválí, druzí kritizují
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman při své návštěvě Olomouckého kraje

Nejhorší vysvědčení Zemanovi, který v sobotu oslaví rok v úřadu, vystavila pravicová opozice. „O prezidentech má člověk mluvit jenom hezky. Já se omlouvám, já hezké věty nenašel," řekl ČTK místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho stranický šéf Karel Schwarzenberg byl ještě stručnější. „K horšímu," odepsal na dotaz, jestli Zeman změnil úřad hlavy státu.

Vstřícná sociální demokracoe

„Prezident, který byl dosud vnímán jako sjednocující prvek a hlava státu, se posunul směrem k aktivní politice, a veřejnost tak nyní spíše rozděluje," je přesvědčen předseda ODS Petr Fiala. Zemanův aktivismus podle něj vede ke změně dosavadních ústavních zvyklostí a hledání nových hranic prezidentských pravomocí, přičemž se ale ukázalo, že parlamentní demokracie má sílu mu čelit.

O poznání vstřícnější jsou k hlavě státu představitelé vládní sociální demokracie, kterou v minulosti Zeman roky vedl. Podle premiéra Bohuslava Sobotky přispěl prezident ke zlepšení obrazu Česka za hranicemi, zejména pokud jde o vnímání role v Evropské unii. Šéf dolní komory Jan Hamáček má za to, že Zeman dodržel své předvolební sliby, že bude aktivním a proevropským prezidentem. „Jsem rád, že mezi novou vládou a prezidentem republiky probíhá komunikace a v hlavních otázkách panuje shoda," uvedl.

Dolejš oceňuje důraz na investice

Lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek označil minulý rok za rok Miloše Zemana, díky kterému byly nové volby a koalice. „Jako první přímo volený prezident má pocit, že může naplňovat své pravomoci absolutně. Současné vládě se zatím daří držet ho v mezích, a to až na pár marných pokusů. Bude záležet na nás, kam až ho pustíme, protože Miloš Zeman se rozhodně neostýchá vejít do pootevřených dveří, je to prostě politický aligátor," napsal ČTK.

„Velmi výrazně se snaží ovlivňovat dění na politické scéně, a je otázkou, zda je nadstranický a plní svůj slib, že bude prezidentem všech občanů," ptá se další místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO). Podle ní Zeman díky jmenování vlády, která nezískala důvěru, přivedl zemi k předčasným volbám.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš ocenil Zemanovu proevropskou orientaci a zájem o investiční rozvoj a zahraniční obchod. Na druhou stranu mu vadí extenzivní vykládání pravomocí zdůvodňované přímou volbou. „V bilanci oproti Václavu Klausovi mírně převažují pozitiva, i když s řadou věcí mám problém," podotkl.

„Miloš Zeman nepřekročil svůj stín, ve funkci prezidenta si počíná tak, jak se dalo čekat, jeho silná, vyhrazená a někdy kontroverzní osobnost převažuje nad étosem prezidentského poslání: stmelovat a reprezentovat zemi," myslí si zase místopředseda sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík.

Jasno má i Okamura

Sociální demokrat a blízký Zemanův spojenec Zdeněk Škromach má za to, že Zeman vyvolává ostré reakce příznivců i odpůrců tím, že je aktivní. Za prezidentův přínos považuje ukončení bývalé vlády Petra Nečase (ODS) a podporu rychlých voleb. „Stejně tak jmenování vlády sestavené premiérem vítězné strany a nevyužití ústavní zvyklosti jeho předchůdce jmenovat nevítěze voleb. Přímá volba prezidenta ČR byla správným krokem," uzavírá.

„Na kroky prezidenta bude užitečné dívat se v souvislostech - kdyby Nečas s milenkou nezneužívali své funkce, tak tu není ani vláda Miloše Zemana a opadla by velká část dnešní kritiky," vyjádřil své přesvědčení šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. „To, že silný prezident užívá každý milimetr své ústavní moci, se někomu nelíbí, ale je to naprosto legitimní a v souladu s tím, co svým voličům slíbil."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…