Zeman dojednal v Číně a do ČT zavítal ekonom Zámečník. A došlo na varování

06.11.2018 22:12 | Zprávy
autor: nab

Prezident Zeman ukončil návštěvu Číny a málokomu unikla právě jeho hra na piano před čínským prezidentem. Doprovázející podnikatelé a čeští ministři cestu popsali jako součást úsilí uspět na čínském trhu. Do úterního Interview přijal pozvání ekonom a publicista Miroslav Zámečník, který promluvil například o tom, kam až sahají ekonomické snahy Číny v opačném směru či zda je čínská spojka ekonomicky bezpečná.

Zeman dojednal v Číně a do ČT zavítal ekonom Zámečník. A došlo na varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Zámečník

Podnikatelé a také zástupci podnikatelů si na jaře stěžovali, že ministři přestali jezdit na ekonomické mise. Vypadá to, že cesta do Číny byla ale pojata velkolepě. Účastnil se jí nejen prezident, ale i ministři a podnikatelé. Právě tyto cesty mají podle Zámečníka největší význam přesně v ekonomikách, kterou bezesporu Čína je.

„Zkrátka tam, kde ten vliv státu na to, co se nakupuje a do čeho se investuje, je významný. Tady bych vůbec nezpochybňoval tu snahu trochu otočit ten zjevný nepoměr. Čínský dovoz je opravdu velký a naše pasivum je mnohokrát vyšší než vývoz do Číny,“ zhodnotil v úvodu ekonom.

Poté podotkl, že ale přece jen vývoz do Číny pomalu roste. Hodně tomu prý pomáhá příliv čínských turistů. Tam ekonom vidí jasný vliv vztahu Hradu s čínskými protějšky. Může být ale někdy Česko Číně rovnocenným partnerem? Zajímalo moderátorku Zuzanu Tvarůžkovou. Podle Zámečníka je však jedna věc, kterou Číňané umějí dát pocítit i velmi malým zemím, a to pozornost s veškerou pompou. „Většina návštěvníků z menších zemí je u toho opravdu překvapena,“ řekl ekonom s tím, že Číňané jsou schopni dát strategické partnerství i jedné z nejmenších zemí Afriky jménem Djibouti, jelikož tam třeba otevřeli první zahraniční základnu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

11:00 Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí,“ konstatovala ke sporu prezidenta a vlády komentátorka Karol…