Zeman jasně: Rusko je náš dlouhodobý spojenec. Na Majdanu byli také fašisté

16. 8. 2014 9:08

Prezident republiky Miloš Zeman zakončil pracovní týden odpověďmi na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Vyjádřil se například k otázkám válek na Ukrajině a na Blízkém východě a čelil i ostrému útoku kvůli svým spolupracovníkům. Nutno dodat, že neméně ostře.

Zeman jasně: Rusko je náš dlouhodobý spojenec. Na Majdanu byli také fašisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou
reklama

Jeden ze čtenářů připomněl prezidentovi jeho slova, že vláda má čtyři možnosti, jak řešit nedostatek finančních prostředků. A ke kterému se prý nyní kloní. Prezident připomněl, že kabinetu připluly do státní pokladny dvě až tři desítky miliard jen díky ekonomickému růstu, z čehož lze najít prostředky například na valorizaci starobních důchodů nebo na pomoc rodinám s dětmi. Stále je však prý třeba hledat úspory v rozpočtových kapitolách.

Prezidentem dolních deseti milionů

Další se pak snažil ptát na oblast „politických náměstků“, kterou prezident zmínil na ČT. Několikrát však termín zaměnil se „státním tajemníkem“. Prezident mu objasnil, že si plete nominanta politické strany s prvním náměstkem ministerstva. „Státní tajemník je cosi jako ředitel krajského úřadu. Politický náměstek je budižkničemu, který nevykonává správu žádného úseku ministerského rezortu,“ uvedl prezident.

Celé odpovědi prezidenta + možnost položit další dotazy:

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jedna ze čtenářek prý někde slyšela, že Zeman je prezidentem „dolních deseti milionů“, a ptala se jej, jestli je to pravda. „Samozřejmě, že jsem prezident dolních deseti milionů, protože sám žiji stylem dolních deseti milionů,“ ujistil prezident a své tvrzení doložil cenou své „nafukovací jachty“ a svým oblíbeným jídlem, což jsou prý brambory s máslem. „Až budu mít vilu v Monaku nebo na Floridě, budu prezidentem horních sta tisíc,“ dodal.

Náboženští fanatici

Další dotaz směřoval k prezidentovu postoji k náboženským fanatikům a jejich řádění v Evropě. V tomto kontextu je prý nepochopitelné, proč současně proti muslimským teroristům bojujeme v Afghánistánu a Iráku. „Nedomnívám se, že by EU měla podporovat imigraci lidí z muslimských zemí, protože muslimská komunita většinou není asimilovatelná,“ uvedl prezident. Proti přistěhovalectví těch, kteří se přizpůsobit chtějí, však prý nic nemá.

Jiný čtenář zahájil dotaz historickým exkurzem, že Palestina byla jedinou zemí, která za druhé světové války přijímala uprchlíky z Evropy. Ti v zemi nakonec získali většinu a po válce se prý ochotní Palestinci stali nežádoucími cizáky ve vlastní zemi. „Proč tak straníte Sionistům (zaměrně nepíši Židům, což není vždy shodné) a schvalujete křivdy a násilí činěné Palestincům?“ ptal se rozčíleně. Prezident mu však namítl, že jeho údaje jsou pochybné. Když totiž prý v roce 1938 mezinárodní konference v Evianu rozebírala otázku židovských uprchlíků, podpořila jejich přijímání jediná země. Nebyla to však Palestina, ale Dominikánská republika.

Otázky a odpovědi Miloše Zemana ZDE

Další tazatel prezidenta nabádal, že by bylo moudřejší dnes vycházet s Ruskem jako s přítelem, protože tato velká země se beztak do ničeho nenechá nutit silou a bude si dělat, co chce. „Tvrdím, že Rusko je naším dlouhodobým spojencem ve válce proti islámskému fundamentalismu. Dlouhodobým, protože tato válka bude dlouho trvat. A to nemůže být důvodem, abychom přeceňovali dlouhodobost rusko-ukrajinského konfliktu, který je podle mého názoru ve své podstatě krátkodobý nebo maximálně střednědobý," uvedl doslova prezident v odpovědi.

Jiný čtenář v dotazu prezidentovi naříkal na to, že stran ukrajinské krize v Česku probíhá „mediální masáž", všichni prý musí povinně opakovat oficiální postoje „těch, co nám vládnou", a v celé věci dle jeho názoru existuje mnoho tabu, která se nesmí říkat. Zemanova odpověď byla jasná: „Sám osobně nemám žádná tabuizovaná témata. V nedávném televizním vystoupení jsem jasně řekl, že na Majdanu vedle demokratických demonstrantů vystupovaly i fašistické elementy, a pokud přiznání nebo nepřiznání existence těchto elementů je pro některé sdělovací prostředky tabuizované téma, pro mě určitě ne."

Odvolání guvernéra ČNB

Stručný dotaz dalšího čtenáře pak žádal informaci, zda prezident odvolá guvernéra České národní banky Miroslava Singera. Prezident opáčil, že šéfa centrální banky nelze odvolat bez vážného prohřešku. Proto prý konec Miroslava Singera bude nejspíš aktuální až v roce 2016.

Pozvání prezidenta Izraele

Jiný čtenář s přezdívkou „Nežid“ se rozčiloval nad tím, že si Zeman dovoluje pozvat do ČR prezidenta Izraele, který je v podstatě válečným zločincem, a mimoto prý zástupcem země, která desítky let rozvíjí doktrínu „státního terorismu“. „Nicméně pokud se ho ale tady chystáte nechat zatknout pro výše uvedené zločiny, pak tenhle Váš nápad velmi kvituji,“ dodal. Prezident odpověděl, že nemá rád antisemity, protože se obvykle jedná o zamindrákované lidi trpící méněcenností. „Izraelského prezidenta jsem pozval proto, protože si vážím statečného boje Státu Izrael proti zemím, které, cituji jejich vlastní výroky, „usilují o zahnání Židů do moře a vymazání Izraele z mapy“, vzkázal Nežidovi.

Čtenář kritizoval Zemanovy spolupracovníky a prezident...

Poslední odpověď pak mířila na dotaz, který se velmi ostře pouštěl do Zemanových spolupracovníků. „Mynář - nedostane prověrku, Nejedlý - dluží, kam se podívá, a je to ruský agent, Picek - korouhvička, která se nechá natřít na žluto, když tu budou Číňani, mimochodem bezcharakterní a bezpáteřní člověk,“ vypočítával. Pak dodal, že Zeman si spolupracovníky neuměl vybírat nikdy, čehož důsledkem jsou lidé jako Vladimír Špidla, Stanislav Gross nebo Petra Buzková. „Babička mi vždycky říkala - prázdný sud nejvíc duní a člověk, který něco zná a umí, to nedává najevo,on to ví,“ zakončil.

Zeman mu odpověděl v podobně rázném duchu: „Vaše babička Vás měla naučit, abyste se především sám stal schopným člověkem, což se Vám, soudě podle Vašich dotazů, bohužel, v životě nepodařilo,“ napsal. Pak čtenáře požádal, aby mu další dotaz zaslal až ve chvíli, kdy se alespoň v něčem stane odborníkem.

Prezident se nebál odpovědět na dotaz týkající se mediálně propíraného neštěstí, kdy mladý řidič v BMW zabil v Praze mladou dívku. Čtenář, který volal po zpřísnění trestů za podobné excesy, se Zemana ptal, ,,kolik lidí musí ještě zemřít". A dočkal se odpovědi: ,,Kdyby u nás platil americký systém sčítání trestů, jehož jsem sám zastáncem, pak by tento mladík vyfasoval přibližně třicet pět let. Protože samostatný trest by byl za zabití, samostatný trest by byl za neposkytnutí pomoci a tak dále a tak dále."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

7:50 Jak pracuje Pavel Šafr: Všechny možné manipulace a podrazy. Žantovský našel jeho článek, kde je to pohromadě

TÝDEN V MÉDIÍCH Velký zástup poslanců by se měl silně ohradit proti arogantnímu vyjádření generálníh…