Zeman je arogantní, lidé jsou mu k smíchu. Měli mu naložit ještě víc, rozsekla debatu o prezidentovi známá tvář z roku 1989

20.11.2014 6:27

Zeman rozděluje společnost a nemá morální kredit na to být prezidentem. Tato slova pronesl organizátor protestů proti současnému prezidentovi. A někdejší ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) se mu za to vysmál. Zemana prý kritizují především pokrytci. Do slovního souboje vstoupil i někdejší studentský vůdce z roku 1989, že Zemanovi jsou ve skutečnosti lidé ukradení.

Zeman je arogantní, lidé jsou mu k smíchu. Měli mu naložit ještě víc, rozsekla debatu o prezidentovi známá tvář z roku 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražském Klárově došlo ke střetu odpůrců a sympatizantů Miloše Zemana. Šlo zejména o střety slovní, k fyzickému kontaktu povětšinou nedošlo
reklama

Prezident Miloš Zeman nadále vyvolává neklid. I ve středu se proti němu protestovalo. Akci organizoval občan Tomáš Bořil, který byl hostem středečních Událostí, komentářů České televize. Proti němu zasedl někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David. Do debaty se zapojil i někdejší studentský vůdce z roku 1989 Martin Mejstřík a spisovatel a dramatik Milan Uhde.

Nevolil jsem Schwarzenberga, podotýká organizátor protestů

„Před prezidentskými volbami jsem nebyl nijak angažovaný a nejsem zklamaný volič Karla Schwarzenberga,“ zdůraznil hned na úvod svého vystoupení. „Stalo se to, že jsem si řekl, že je čas skončit s nadáváním u piva. Proto jsem se rozhodl svolat shromáždění, na kterém byl slušnou formou vyjádřen protest proti chování pana prezidenta,“ pokračoval host pořadu.

Nelíbí se mu jeho údajná nadstranickost, kterou porušil již při jmenování vlády Jiřího Rusnoka. „Dále mi vadí, že netvoří morální autoritu a nemá morální kredit na to být prezidentem,“ pokračoval Bořil. Prezident se navíc vyjadřuje neslušně a nereprezentuje naši zemi odpovídajícím způsobem v zahraničí.

Z jeho úst ovšem také zazněl povzdech nad tím, že na Albertově došlo i k házení vajíček na prezidenta. Možná i díky tomu si této akce všímala média víc než pokojného protestu na Národní třídě. S házením vajíček prý Bořil rozhodně nesouhlasí.

Zemana kritizují pokrytci, poznamenal David

David připustil, že občané v demokracii mohou protestovat proti čemukoliv, co uznají za vhodné. Na druhé straně poznamenal, že řada lidí vystupuje pokrytecky, když kritizuje sprostoty Miloše Zemana, ale na straně druhé jim nevadí vulgarity Karla Schwarzenberga (TOP 09). Totéž platí u bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). „Tady je ten dvojí metr,“ zdůraznil David. Zeman podle jeho názoru vystupuje sebevědomě, používá nadsázku a objevuje se v tom i kus divadla, které k politice podle Davida patří.

Do debaty se zapojil i Martin Mejstřík, studentský vůdce z roku 1989. „Myslím si, že pan Zeman je spokojen sám se sebou a všichni mu jsme naprosto ukradení,“ zahájil zostra své vystoupení. Společně se Zemanem dal do „jednoho pytle“ i Václava Klause, což jsou podle jeho názoru dva velmi arogantní politici, kterým jsou skutečně občané ukradení. „Václav Klaus a Miloš Zeman tady jen sklízí to, co v minulosti zaseli,“ zdůraznil. Házení vajíček považuje ještě za velmi mírný protest. Odpor proti Zemanovi prý mohl být mnohem důraznější. Už jen za to, jak se vyjadřuje k situaci na Ukrajině. Tamní válku označil toliko za chřipku.

David obratem připomněl, že slova o chřipce zazněla ve spojitosti s Islámským státem, kde je situace mnohem vážnější. „Takhle je to s většinou těch výroků, že jsou vytrženy z kontextu a trochu přeformulovány,“ poznamenal bývalý ministr. A pokud někdo štěpí společnost, pak to jsou Zemanovi odpůrci a část médií, která jim dávají značný prostor.

Mejstřík se ale znovu rozčílil. Zeman se v předvolební kampani projevoval jako proevropský, ale v okamžiku, kdy v Evropě skutečně o něco jde a Evropa potřebuje i nás Čechy, přiklonil se Zeman k Rusku. A aby toho nebylo dost, tak v závěru předvolební kampaně použil Zemanův tým tolik nechutných prostředků, že se takto demokratická volba vůbec nehraje. „Pokračuje jen v tom, co začal s Klausem. Vy nám jste k smíchu, vážení voliči,“ vzkazuje podle Mejstříka prezident lidem.

Zeman zhrubnul

Nakonec se k protestům proti Miloši Zemanovi vyjádřil i spisovatel a dramatik Milan Uhde. Ten prý nebyl postupem Zemana nijak překvapen až do chvíle, kdy došlo na jeho komentáře k Ukrajině a jeho výroky v Číně. To byly věci, které mohly vzbudit hněv demonstrantů, byť jedním dechem dodává, že házení vajíček není fér.

Zeman podle jeho názoru zhrubnul. „Neumím si představit, jestli je to spojeno s věkem nebo se zdravím, ale zhrubnutí to je,“ podotkl. Rozhodně ale neočekával, že by Miloš Zeman jako prezident společnost sjednocoval. A v budoucnu tomu prý díky přímé volbě ani nebude jinak. V přímé volbě totiž hraje roli i to, jestli je kandidát sympaťák, a to je něco, co je podle mě na pováženou,“ uzavřel své vystoupení Uhde.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…