Zeman je populista, hlouběji už nemohl sáhnout, rozepsal se Jiří Pehe. Zato Andrej Kiska, to je prý státník...

31.07.2015 13:32 | Zprávy

Politolog Jiří Pehe se v komentáři pro Český rozhlas znovu zamýšlí nad přestřelkou prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně uprchlíků a Klokánků. Tím, že prezident tato dvě témata spojil, sáhl k nejhlubšímu populismu. Snaží se prý zpět získat podporu alespoň těch lidí, kteří ho volili v roce 2013.

Zeman je populista, hlouběji už nemohl sáhnout, rozepsal se Jiří Pehe. Zato Andrej Kiska, to je prý státník...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Mezi vládou a Hradem se odehrála další šarvátka, kvůli Klokánkům a uprchlíkům. Prezident Miloš Zeman se podivoval nad tím, že pro české děti v Klokáncích peníze nejsou, zatímco pro uprchlíky ano. Premiér Sobotka oponoval, že tyto dvě otázky nelze spojovat. Klokánky zadlužilo jejich předchozí vedení, a to nemá nic společného s potřebou řešit uprchlickou krizi, v níž i Česká republika musí přiložit ruku k dílu.

Bohužel, Zeman nesáhl k populistickému argumentu poprvé. „Hra na nejhorší pudy není Zemanovi při získávání voličské přízně cizí, jak jsme se o tom mohli přesvědčit už během minulé prezidentské kampaně, kdy cynicky rozehrál sudetoněmeckou kartu. Je bohužel možné, že i tentokrát se té části veřejnosti, která na strašení a demagogii slyší, zavděčí a jeho preference vzrostou,“ konstatuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Mgr. Miroslav Kavij byl položen dotaz

Jak chcete přimět Putina uzavřít mír?

A uvědomujete si vůbec, že hlavním viníkem války je Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo? Nebo vy ten útok schvalujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škopek pomejí z Kavčích hor... Zbořil ke schůzce Trump- Putin dodává, čeho si umělci nevšimli

20:11 Škopek pomejí z Kavčích hor... Zbořil ke schůzce Trump- Putin dodává, čeho si umělci nevšimli

Prázdný sud nejvíce duní. Platnost českého přísloví podle Zdeňka Zbořila prokázali téměř všichni, kd…