Zeman jmenuje Fialu premiérem. Přes plexisklo

28.11.2021 6:30

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje na zámku v Lánech předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu novým premiérem. Slavnostní akt se uskuteční sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN získala v dvousetčlenné dolní komoře Parlamentu 108 mandátů.

Zeman jmenuje Fialu premiérem. Přes plexisklo
Foto: Repro TV Nova
Popisek: Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s Reyem Korantengem

Vlády by se Fiala chtěl s celým kabinetem ujmout nejpozději v polovině prosince. Podobu dnešní slavnosti ovlivní podmínky hygieny pro kontakt s prezidentem, u kterého ve čtvrtek test odhalil onemocnění covid-19.

Ceremoniál jmenování se měl uskutečnit již v pátek, Hrad ho však musel odložit kvůli čtvrtečnímu pozitivnímu testu prezidenta. Zeman se pak musel na dva dny vrátit do Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde byl od 10. října hospitalizován. Ačkoli onemocnění covid je podle Zemanových lékařů u prezidenta bezpříznakové, musí hlava státu dodržet podmínky izolace. To ovlivní i podobu slavnostního aktu. Mluvčí ODS Václav Smolka ČTK řekl, že hradní kancelář v sobotu večer ODS ujistila, že jmenování bude odpovídat hygienickým opatřením.

Tři zdroje z prezidentské kanceláře pro server iROZHLAS.cz v sobotu pozdě večer potvrdily, že hlava státu Fialu jmenuje v jedné místnosti za plexisklem. Jmenování premiéra se podle nich uskuteční v místnosti, do které vedou dva vchody. Místo jedněch dveří ale budou podle hradních zdrojů provizorní stěny z plexiskla. Vznikne tak jakýsi oddělený průhledný výklenek, který Zemanovi umožní, aby na Fialu viděl, zároveň ale nedojde k žádnému bližšímu kontaktu obou státníků. Nepodají si například ruce, ani si nepředají žádnou listinu. Prezident tak bude za plexisklem v jedné místnosti spolu s Fialou, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a protokolářem Vladimírem Krulišem.

Podle prezidentova poradce, epidemiologa Romana Prymuly, který se na přípravě podílel, se bude ceremoniálu účastnit co nejmenší počet lidí a všichni budou testováni na koronavirus.

Po jmenování premiérem by chtěl Fiala se Zemanem probrat harmonogram jmenování vlády. Prezident se chtěl v Lánech postupně setkat s adepty na ministry, to ale zkomplikuje jeho izolace.

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová v pátek oznámila, že i na hlavu státu se vztahují přísná karanténní opatření. V izolaci musí každý nakažený koronavirem zůstat 14 dnů. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) proto nemůže být Fiala jmenován v osobním kontaktu se Zemanem. Svrčinová poté v sobotu uvedla, že Zeman s Fialou by měli být při ceremoniálu v oddělených místnostech nebo by mezi nimi mohla být úplná skleněná bariéra. Mluvit by spolu mohli například pomocí mikrofonů, řekla České televizi. Izolace, kterou stanovila ÚVN, podle Svrčinové umožňuje být se Zemanem v přímém kontaktu jen členům rodiny nebo zdravotníkům.

Podobu jmenovacího ceremoniálu s hlavní hygieničkou konzultoval šéf středočeské hygienické stanice, který k němu dostal žádost z prezidentské kanceláře, s níž věc řeší, doplnila Svrčinová. „Z naší strany jim bylo sděleno, že žádné výjimky z izolace nejsou možné,“ řekla v sobotu TV Prima mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Informace podle mluvčí středočeští hygienici Pražskému hradu poskytli v pátek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

16:09 „Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

Moderátor veřejnoprávní televize Jakub Železný pogratuloval na svém twitteru nově zvolenému řediteli…