Zeman má jet do USA. Američané to ale zatím tají

15.12.2014 16:38

Po cestě premiéra Bohuslava Sobotky s celou delegací na odhalení busty Václava Havla se do USA chystá i prezident Miloš Zeman. Podle zjištění serveru iHNed.cz zatím americká strana dělá, že o jeho plánovaném výletu na konferenci vlivné organizace Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti, neví. Prezidentská kancelář by prý ráda využila návštěvu Washingtonu k domluvení soukromé schůzky s nejvyššími představiteli USA, ale kvůli Zemanovým proruským postojům je prý nepravděpodobné, že se to povede.

Zeman má jet do USA. Američané to ale zatím tají
Foto: Daniela Černá
Popisek: Rozloučení s občany Lednice
reklama

Miloš Zeman zamíří do USA v březnu, nepůjde ale o oficiální státní cestu. Bude hostem konference, kterou pořádá vlivná lobbistická organizace Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti. Její zástupci prý mají přímý přístup do Kongresu i do Bílého domu.

„Pan prezident pozvání už přijal, realizace cesty ovšem závisí na okamžité politické situaci. Měl pozvání i v tomto roce, kdy jsem ho ale na AIPAC 2014 zastupoval já. Za Izrael tam byl premiér Netanjahu," potvrdil Zemanovu cestu ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček. „S kým se pan prezident setká, to závisí na americké straně a též na tom, kdo bude z americké strany reprezentací na AIPAC. V tomto roce to byl John McCain. Jinak v programu cesty je zatím stanovena pouze účast na konferenci," uvedl dále Kmoníček.

Americká strana se zatím oficiálně tváří, že o Zemanově návštěvě neví

Server iHNed.cz nastiňuje, že Zeman by kvůli své propadající se popularitě uvítal, kdyby tato jeho cesta byla úspěšná. Prezidentská kancelář by proto ráda využila návštěvu Washingtonu k domluvení soukromé schůzky s nejvyššími představiteli USA. Je prý ale velmi nepravděpodobné, že se to podaří. Americká strana se zatím oficiálně tváří, že o Zemanově návštěvě neví. „Žádnou takovou informaci na velvyslanectví v tuto chvíli nemáme," řekl iHNed.cz Jakub Hornek z ambasády USA v Praze.

Pokud se nepodaří domluvit setkání s vysokými státními představiteli USA, bude se prý muset Zeman spokojit se schůzkami s hosty konference. I ti ale mohou být významní. Účastní se jí někdy i američtí prezidenti. Oficiálního přijetí v Bílém domě se dostalo naposledy prezidentovi Václavu Havlovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…