Zeman má právní rozbor, který mu posvěcuje odmítání ministrů

20.12.2013 7:20

Miloš Zeman zaangažoval právníky a podle Lidových novin má nyní v ruce právní dokument, který potvrzuje prezidentské právo nejmenovat ministry, s kterými nesouhlasí. Zeman se dokumentem od ředitele Ústavu státu a práva vyzbrojil na střet o obsazení ministerských křesel v nové vládě s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Zeman má právní rozbor, který mu posvěcuje odmítání ministrů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman hovoří s občany v Břeclavi

Anketa

Má Zeman právo odmítnout jmenování ministra?

72%
28%
hlasovalo: 5704 lidí

Vicekancléř Petr Mužák si podle LN vyžádal jménem Hradu vyjádření k otázce povinnosti prezidenta jmenovat navržené ministry. Hrad obdržel memorandum ředitele Ústavu státu a práva Jana Bárty. Ten situaci odborně vyhodnotil tak, že prezident nemá povinnost souhlasit a jmenovat navržené ministry. Dokonce si prý prezident může klást v podstatě jakékoliv podmínky.

„Napsal jsem, že prezident není automat, který by musel bez přemýšlení podepsat návrh, jenž mu předseda vlády předloží. V Ústavě je jen jedna věta, z níž rozhodně neplyne, že by pro prezidenta byl návrh závazný,“ uvedl Bárta. Prezident má podle něj prostor pro volnou úvahu, jak s návrhem naloží.

Prezident může mít různé požadavky

Jan Bárta dokonce situaci vyhodnotil tak, že prezident má o personálním obsazení vlády rozhodovat dle vlastních politických představ. „Nikde tam není napsané, že by se neměl ohlížet na vlastní politické přesvědčení,“ míní šéf Ústavu státu a práva.

Prezident, v tomto případě Miloš Zeman, může prý mít na premiéra různé požadavky. Například může chtít vyrovnané zastoupení mužů a žen ve vládě. LN uvažují také o tom, že Zemanovým záměrem je nejen některého z kandidátů odmítnout, ale i udržet některého svého favorita v exekutivě. Prezident dal opakovaně najevo, že nehodlá hrát pasivní roli při jmenování nové vlády a veřejně nesouhlasí s některými jmény, která se v souvislosti s obsazením ministerstev objevují. Netají se tím, že takové kandidáty pravděpodobně odmítne jmenovat.

ČSSD si prý na jednu stranu podobnou situaci nepřipouští a Bohuslav Sobotka věří, že Zeman bude nakonec s jeho návrhy souhlasit. LN však také píší, že pokud by prezident skutečně odmítl jmenovat jednoho, nebo dokonce více ministrů, ČSSD plánuje kompetenční žalobu. Premiér by ji prý mohl podat proti prezidentovi u Ústavního soudu. Jedinou podmínkou je, aby byl Bohuslav Sobotka už jmenovaným premiérem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

11:36 „Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k roz…