Miloš Zeman opět činí kroky, které vzbuzují pozornost médií i politiků. Opět odjel na Rhodos na akci nazvanou Dialog civilizací, kterou předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nazval kágébáckou konferencí. Pořádá ji totiž Vladimir Jakunin, který má blízko k Vladimiru Putinovi. Ještě větší kritiku ale Zeman schytal za to, že nezměnil plány a nezúčastnil se pohřbu izraelského prezidenta Šimona Perese, ač o sobě tvrdí, že je přítel Izraele. Na Rhodosu poskytl prezident Zeman rozhovor britskému deníku Financial Times, ve kterém navrhl ekonomické migranty deportovat na neobydlené řecké ostrovy (čímž by prý Řecko mohlo splatit svůj dluh) a na prázdná místa v severní Africe. Zeman se vyjádřil, že není proti uprchlíkům jako takovým, ale pouze proti islámským migrantům. Domnívá se totiž, že naše kultury jsou nekompatibilní, a jako příklad uvádí postoj k ženám. Varoval také, že i umírnění muslimové v Evropě podle něj se mohou působením extremistů radikalizovat podobně jako Němci působením nacistů ve třicátých letech.
Podle listu jde tak Zeman ještě dál než maďarský premiér Viktor Orbán známý svým protiuprchlickým postojem. V jiném britském deníku, The Guardian, dokonce levicový aktivista Jakub Patočka uvedl, že vedle Zemana vypadá Nigel Farage jako milý chlapík. Nedávno Zeman podpořil v Praze rakouského prezidentského kandidáta Hofera a uvedl, že on, Orbán či Fico jsou politici budoucnosti. Zeman sám sebe řadí vedle nich. A pak tu máme stále ještě kauzu Peroutka, který podle Zemana v Přítomnosti napsal, že Hitler je gentleman. Mezitím však našel v archivech historik Galandauer text s podobným názvem, který však vyšel v té době v komunistickém Rudém právu a byl naopak v protihitlerovském vyznění. Podle historika si Zeman mohl texty, respektive jejich titulky poplést, podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je to naopak stopa a dál hledá původní text.
Zeman dokáže uchopit nosné téma
Jak však tyto záležitosti ovlivňují českou veřejnost? Asi nejvíce bodů nepochybně už druhým rokem prezident získává svým protiuprchlickým protimuslimským postojem. Bude tomu však i nadále, i v březnu 2018, kdy se budou v České republice konat prezidentské volby? „Dobrá otázka, ale velice těžko se na ni odpovídá. Protože nevíme, jestli nepřijde nějaké jiné téma, které by tohle přebilo a na němž by Miloš Zeman dokázal exhibovat. Zeman má jednu velmi dobrou vlastnost – dokáže vycítit nosné téma a zjednodušit ho až na samotnou dřeň a odtud se pak neustále opakují jeho výroky o Islámském státu jako rakovině, kterou je potřeba vyříznout přímo na tom těle, a je potřeba zaútočit,“ uvedl politolog Lukáš Jelínek. Stejně tak podle něj u uprchlické krize přichází Zeman s jednoduchými řešeními, kterým všichni rozumějí – když se uprchlíci pošlou na opuštěný ostrov, to je přece ideální řešení. Proti tomu nemůže nikdo nic mít. „Zapomíná se ale na to, že řešení těchto problémů jsou obtížnější. A že poslat skupinu uprchlíků na opuštěný ostrov se neobejde bez zásadního mezinárodního vyjednávání. To není věc, kterou by zbytek Evropy včetně Řeků jen tak jednomyslně odkýval,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban