Zeman na plné pecky: Baví ho to, jde mu to, lidem je Putin jedno, Peroutka je nezajímá. Takže...

3. 10. 2016 17:51

Proiimigrační prohlášení, cesta na Rhodos či pokračující kauza Peroutka zaručují, že se o Miloši Zemanovi opět hodně mluví. Jak ale na tyto kauzy reaguje veřejnost? Na tento dotaz ParlamentníchListů.cz odpovídali politolog Lukáš Jelínek a mediální expert Jiří Mikeš. „Zeman dokáže uchopit nosné téma. Jeho bezprostřední kontakt s voličem, schopnost ho oslovit jednoznačným výrokem či názorem Zemanovi zaručuje i do budoucna vysokou popularitu,“ myslí si Jelínek. Mikeš se zase domnívá, že bude opět kandidovat na prezidenta. „Prezidentování se mu líbí, užívá si to. Půjde do toho na plný pecky,“ je přesvědčen.

Zeman na plné pecky: Baví ho to, jde mu to, lidem je Putin jedno, Peroutka je nezajímá. Takže...
Foto: ReproFoto: webtv.un.org
Popisek: Prezident Miloš Zeman v OSN
reklama

Miloš Zeman opět činí kroky, které vzbuzují pozornost médií i politiků. Opět odjel na Rhodos na akci nazvanou Dialog civilizací, kterou předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nazval kágébáckou konferencí. Pořádá ji totiž Vladimir Jakunin, který má blízko k Vladimiru Putinovi. Ještě větší kritiku ale Zeman schytal za to, že nezměnil plány a nezúčastnil se pohřbu izraelského prezidenta Šimona Perese, ač o sobě tvrdí, že je přítel Izraele. Na Rhodosu poskytl prezident Zeman rozhovor britskému deníku Financial Times, ve kterém navrhl ekonomické migranty deportovat na neobydlené řecké ostrovy (čímž by prý Řecko mohlo splatit svůj dluh) a na prázdná místa v severní Africe. Zeman se vyjádřil, že není proti uprchlíkům jako takovým, ale pouze proti islámským migrantům. Domnívá se totiž, že naše kultury jsou nekompatibilní, a jako příklad uvádí postoj k ženám. Varoval také, že i umírnění muslimové v Evropě podle něj se mohou působením extremistů radikalizovat podobně jako Němci působením nacistů ve třicátých letech.

Podle listu jde tak Zeman ještě dál než maďarský premiér Viktor Orbán známý svým protiuprchlickým postojem. V jiném britském deníku, The Guardian, dokonce levicový aktivista Jakub Patočka uvedl, že vedle Zemana vypadá Nigel Farage jako milý chlapík. Nedávno Zeman podpořil v Praze rakouského prezidentského kandidáta Hofera a uvedl, že on, Orbán či Fico jsou politici budoucnosti. Zeman sám sebe řadí vedle nich. A pak tu máme stále ještě kauzu Peroutka, který podle Zemana v Přítomnosti napsal, že Hitler je gentleman. Mezitím však našel v archivech historik Galandauer text  s podobným názvem, který však vyšel v té době v komunistickém Rudém právu a byl naopak v protihitlerovském vyznění. Podle historika si Zeman mohl texty, respektive jejich titulky poplést, podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je to naopak stopa a dál hledá původní text.

Zeman dokáže uchopit nosné téma

Jak však tyto záležitosti ovlivňují českou veřejnost? Asi nejvíce bodů nepochybně už druhým rokem prezident získává svým protiuprchlickým protimuslimským postojem. Bude tomu však i nadále, i v březnu 2018, kdy se budou v České republice konat prezidentské volby? „Dobrá otázka, ale velice těžko se na ni odpovídá. Protože nevíme, jestli nepřijde nějaké jiné téma, které by tohle přebilo a na němž by Miloš Zeman dokázal exhibovat. Zeman má jednu velmi dobrou vlastnost – dokáže vycítit nosné téma a zjednodušit ho až na samotnou dřeň a odtud se pak neustále opakují jeho výroky o Islámském státu jako rakovině, kterou je potřeba vyříznout přímo na tom těle, a je potřeba zaútočit,“ uvedl politolog Lukáš Jelínek. Stejně tak podle něj u uprchlické krize přichází Zeman s jednoduchými řešeními, kterým všichni rozumějí – když se uprchlíci pošlou na opuštěný ostrov, to je přece ideální řešení. Proti tomu nemůže nikdo nic mít. „Zapomíná se ale na to, že řešení těchto problémů jsou obtížnější. A že poslat skupinu uprchlíků na opuštěný ostrov se neobejde bez zásadního mezinárodního vyjednávání. To není věc, kterou by zbytek Evropy včetně Řeků jen tak jednomyslně odkýval,“ upozornil.

Veřejné mínění ale nemá potřebu zabývat se detaily. „Slyší jednoduché poselství a nápad. Lidé nejsou povinni studovat mezinárodní smlouvy, mezinárodní právo a orientovat se v diplomacii. Mají svých starostí dost, vlastní životy, svou vlastní práci. Takže v okamžiku, když politik přijde s nějakým jednoduchým receptem, stává se to populární,“ povšiml si. „Miloš Zeman právě takto umí fungovat, ať už je to dnes uprchlická krize, nebo dříve, kdy ještě jako opoziční politik kritizoval pravicové vlády Václava Klause. Dokáže velmi dobře tyto věci uchopit. Proto si myslím, že jestli se rozhodne v roce 2018 kandidovat, ať už bude jakýkoliv problém na stole, tak ho dokáže tímto způsobem uchopit ke svému vlastnímu prospěchu,“ objasnil Jelínek.

Bude kandidovat znovu. Baví ho to

V březnu 2018 migrační krize nebude podle mediálního analytika Jiřího Mikeše tak horké téma jako dnes. „Evropská unie konečně přijde k rozumu a kvóty a nařizování přestane. Budou ale jiné problémy, svět se mění. Hrozí daleko větší katastrofy než současná krize způsobená postojem velmocí ke Střednímu východu. Afrika a sucho jsou hrozby. Budou daleko větší a závažnější problémy. Zeman na to bude muset reagovat,“ zmínil. Na prezidenta podle něj Miloš Zeman bude kandidovat znovu. „Prezidentování se mu líbí, užívá si to. Rád kritizuje lidi a vládu. Půjde do toho na plný pecky,“ je přesvědčen Mikeš. 

Kritici prezidenta tvrdí, že má příliš vstřícný vztah k Rusku, což dokladují i jeho návštěvou na konferenci na Rhodosu a absencí na pohřbu izraelského prezidenta. Ubírá mu tohle hlasy? „Jak kde. Ve velkých městech u přemýšlivějších lidí mu to uškodit může. Ať už vztah k Rusku, nebo že nejel na pohřeb Šimona Perese. I když na druhou stranu mi to přijde jako celkem adekvátní. Miloš Zeman se vždycky definoval jako přítel Izraele, ale spíše těch izraelských jestřábů, kteří chtěli konflikt s Palestinci řešit razantně, radikálně. Což rozhodně nebyl případ Šimona Perese,“ upozornil Jelínek. „Zemanovi příznivci mu cestu na Rhodos odpustí, protože je v tomto konzistentní. Když může, tak na konferenci na Rhodos letí. Chová se jako samorost, který nemění své zvyky. Nemění a nezapírá své přátele. Můžeme být vlastně rádi, že je takto transparentní. Stejně tak by mohl dělat prokremelskou politiku, aniž by to dával najevo české veřejnosti. Každý si tak může udělat sám názor podle toho, jestli se kloní více ke spojencům na Západě, nebo na Východě. V tomhle je tedy Miloš Zeman předvídatelný,“ konstatoval.

Prezident je silně proizraelský

„Nikdo nepochybuje o tom, že je Zeman silně proizraelský. Někteří si dokonce říkají, jestli on není Žid. Nikdo mu tedy nemůže vyčítat, že nejel na Peresův pohřeb. Stát Izrael ví, že Zeman hraje jejich kartu,“ vyvrací Mikeš kritiku neúčasti Zemana na pohřbu bývalého izraelského prezidenta. Vztah k Rusku podle něj veřejnost nějak výrazně negativně nevnímá. „Útok některých novinářů, že je Zeman Putinův agent, v lidech začne vyvolávat stále větší nespokojenost s jejich tvrzeními. Zeman i Klaus si uvědomují, že Rusko je velmoc a bude ještě silnější. Dějí se tam převratné změny, Rusko začíná prosperovat. Ruského medvěda dostat do rohu je vždycky hloupost,“ domníval se. Zeman podle něj dělá politiku, která je v zájmu našeho státu. A jestli neděláme zrovna to, co si přeje Brusel, tak jsme na tom podobně jako Poláci nebo Maďaři. Každopádně mu to neuškodí,“ myslel si mediální expert.

Nejméně z uvedených záležitostí ovlivňuje širší veřejnost kauza Peroutka. S tím souhlasí i Lukáš Jelínek. „Kauza už jen dokresluje osobnost Miloše Zemana. Je to jen historka na úrovni nějakých seriálů na komerčních televizích. Něco, co je hodně barevné, působí to hodně atraktivně, ale ve skutečnosti je tento spor hodně zbytečný. Nemyslím si, že by další pátrání po Peroutkových textech či podobně zaměřených textech něco přineslo. Je to příběh, který se už odehrál, a v této kauze už nemůžeme čekat nic nového. Není to něco, co vstoupí do rozhodování voličů ve volbách krajských, senátních či prezidentských,“ uvedl politolog. „Miloš Zeman by v kauze Peroutka měl říci – spletl jsem se. Viděl jsem ten titulek, tehdy jsem se zajímal o to, co psal Peroutka. Tohle měl říci a nějak se dohodnout s Peroutkovou vnučkou – třeba jí poslat kytku. Ale nechce přiznat svoji chybu. Měl by ji ale přiznat. Bylo by to chlapský,“ okomentoval kauzu Mikeš.

Zemana nemá šanci porazit pravicový kandidát

Podle některých názorů bude muset případný prezidentský kandidát oslovit i část Zemanových voličů, aby proti němu uspěl. Jak na Zemana reagují například voliči ČSSD? „Hodnotí se to velmi těžko. Typický volič sociální demokracie není člověk, který by vyhledával konflikty, a proto mu do značné míry může i vadit, že Miloš Zeman je často ohništěm i původcem nejrůznějších konfliktů. Mám tendenci spíše věřit průzkumům, které říkají, že intenzita Zemanovy podpory v sociálnědemokratickém elektorátu slábne,“ řekl Jelínek, politolog blízký ČSSD. „Na druhou stranu ale Miloš Zeman dokáže s lidmi komunikovat poměrně dost bezprostředně, pomáhá si cestami po republice. Jeho bezprostřední kontakt s voličem, schopnost ho oslovit jednoznačným výrokem či názorem Zemanovi zaručuje i do budoucna vysokou popularitu,“ vysvětlil.

Pokud by chtěl Miloše Zemana někdo porazit v prezidentských volbách, musel by se podle Jelínka naučit zacházet s podobnými zbraněmi, jakými bojuje Zeman, nebo přinejmenším zvedat podobná témata, byť třeba trochu jinak přesvědčivě a přitažlivě. „Témata, která se týkají zajištění bezpečnosti, ochrany před vnějšími riziky, mezinárodními i domácími. Tím může i demokratický a mnohem umírněnější kandidát sebrat Miloši Zemanovi určitý vítr z plachet. Měl by to být kandidát, který musí umět dobře zpracovávat témata sociální politiky. Můj názor je, že velmi obtížně porazí Miloše Zemana jakýkoliv pravicový kandidát,“ domníval se. Mnohem větší šanci má podle jeho mínění kandidát, který svými názory bude bližší středolevému spektru a který zároveň dokáže zpracovat témata, jako jsou bezpečnost, ochrana nejbytostnějších zájmů lidí. „Zatím nikoho takového mezi těmi jmény, o kterých se  spekuluje, že by mohli kandidovat, nevidím. Pořád mám pocit, že nejvýhodnější pozici do prezidentské volby má Miloš Zeman. Může se to ale ještě za rok a půl nějak vyvinout,“ objasnil Lukáš Jelínek. Podle Mikeše není úplně vyloučeno, že by se někomu mohlo podařit Miloše Zemana v prezidentské volbě porazit. „Kdyby do toho vstoupil někdo důvěryhodný, třeba Eben či někdo takový. Z politiků má proti němu ale málokdo šanci. Vezměte si Reagana. Hrál jako herec v Hollywoodu ve westernech. Byl však dobrý vizuálně, uměl řečnit, tak z něj politika udělali. Tady je chyba stran, že se upínají jenom na své představitele a nevyhledají si někoho, z koho by politika udělaly. Teď nikoho takového nemají,“ konstatoval Jiří Mikeš.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…