Zeman načůral do mraveniště? ČT, ODS, novináři. Naznačil a už je zle

21.01.2021 9:51

Záchrana „neschopného zbabělce“, smutný příběh, Zeman už nového premiéra jmenovat nebude, volby jsou k ničemu. I takové reakce se urodily na českém Twitteru v reakci na výroky prezidenta Miloše Zemana, že sestavením vlády pověří lídra strany s největším počtem poslanců. „Strany, ne koalice,“ upřesnil Zeman.

Zeman načůral do mraveniště? ČT, ODS, novináři. Naznačil a už je zle
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Prezident Miloš Zeman řekl v rozhovoru pro MF Dnes, že sestavením vlády v prvním i druhém pokusu pověří lídra strany, která ve sněmovních volbách získá nejvíce poslanců. Zdůraznil, že jedné konkrétní strany, tedy nikoli koalice (více ZDE).

Nepřímo tak sdělil, že i kdyby vyhrála jedna z opozičních koalic, ale hnutí ANO získalo samostatně více mandátů než některá z těchto dvou seskupení stran, pověření ke složení kabinetu by stejně získal Andrej Babiš.

„Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici,“ konstatoval prezident republiky.

Na Zemanovy výroky začali okamžitě reagovat komentátoři a známí uživatelé českého Twitteru, který je tradičně naladěn většinově protizemanovsky i protibabišovsky.

„Myslím, že je to pěkný náhled taktiky pro případ prohry neschopného zbabělce,“ napsal na twitteru novinář Filip Horký.

Europoslanec a exšéf TOP 09 Jiří Pospíšil mluví o stvrzení mocenského paktu a smutném příběhu. „Mocenský pakt Babiš – Zeman opět potvrzen! Vzkaz občanům a ostatním politickým stranám zní bohužel jasně: Babiš premiérem stůj, co stůj! Nezávisle na tom, zda má šanci sestavit vládu s důvěrou. Smutný příběh,“ napsal politik na svém twitterovém profilu.

Do twitterové debaty připojil svůj pohled na věc i dramaturg náboženské tvorby České televize Martin Horálek. „Naprosto zbytečné zjišťovat, co Miloš Zeman udělá po volbách. Jednak svůj názor okamžitě změní podle toho, jak se mu to hodí, jednak je tu naštěstí institut nejvyššího soudu, před kterým může do voleb stát. Jako každý z nás,“ napsal Horálek. 

Fotogalerie: - Dvacet dva let Kalouska

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se vzdal p...
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek před Úřadem vlády
Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09
Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek na sněmu TOP 09
Ministr Kalousek zavítal do Otázek Václava Moravce

„Jen pokud jste si všimli, tak vám včera Zeman řekl, že volby jsou k ničemu, protože žádná strana nezíská více mandátů než hnutí ANO. Tolik k vašim nadějím, že se v říjnu něco změní. Přemýšlel bych nad obecným zákonem o zbavení funkce. Nestandardním v nestandardní situaci,“ napsal uživatel Jan Čermín.

Někdejší zastupitel Štramberka za ODS Ondřej Šimíček se pustil na vlnu odhadů. „Predikce: Vlastizrádce a kolaborant Zeman už u toho nebude. Nemáte zač,“ napsal na twitteru.

Tajemník Pravého břehu – institutu Petra Fialy František Cerha svůj komentář pojal jinak. „Možnost sestavit vládu po volbách dostane STRANA, ne koalice, která získá nejvíc poslanců,“ řekl Zeman v MfD. „Tak výborně, pan prezident už konečně odepsal HNUTÍ ANO,“ uvedl Cerha.

Stranou nezůstal stát ani politolog Jiří Pehe. „Když Miloš Zeman prohlašuje, že jmenuje premiérem předsedu nejsilnější strany, nikoliv lídra případné vítězné koalice, snaží se mimo jiné obě opoziční koalice rozbít, protože ví, že spolupráce opozičních stran je pro Andreje Babiše reálné nebezpečí. Snad mu na to žádná opoziční strana neskočí,“ uvedl na twitteru Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…