Zeman navrhl kandidáta na ústavního soudce. Do dvou měsíců rozhodne Senát

07.10.2014 17:25

Prezident Miloš Zeman dnes navrhl místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře do funkce soudce Ústavního soudu. Informoval o tom tiskový odbor Hradu. Zda se Uhlíř, který je mimo jiné zakládajícím partnerem advokátní kanceláře Uhlíř, Homola a společníci, stane ústavním soudcem, rozhodne do dvou měsíců Senát.

Zeman navrhl kandidáta na ústavního soudce. Do dvou měsíců rozhodne Senát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Otrokovicích

„Mám z toho velikou radost. Je to nejkrásnější práce, kterou právník může dělat,“ řekl dnes v reakci Uhlíř. „Moje doména je občanské právo, mám 35 let zkušeností s pohledem na právo zezdola, z pohledu uživatelů, spotřebitelů práva, tak doufám, že to je skutečnost, která může přijít vhod,“ poznamenal také.

Uhlíř má nahradit Ivanu Janů, která skončila v září

Uhlíř by měl nahradit Ivanu Janů, která u Ústavního soudu působila už od roku 1993 a v polovině září jí vypršelo druhé funkční období. Soud má od té doby jen 14 soudců místo 15, což v praxi znamená větší příděl spisů pro stávající soudce.

Zeman chodí své nominanty na funkci ústavních soudců osobně obhajovat do Senátu. Zda tomu tak bude i v Uhlířově případě, zatím není jasné. „O případné návštěvě budeme informovat,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uhlíř by se rád ještě před jednáním horní komory s prezidentem setkal.

Uhlíř se zaměřuje na občanské a obchodní právo

Uhlíř působí v advokacii od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. Zaměřuje se především na občanské a obchodní právo. V minulosti pracoval také jako tajemník pražského magistrátu.

V profesní organizaci advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo. Komoru reprezentuje i v mezinárodních organizacích, například v Union International des Avocats.

Je také insolvenčním správcem se zvláštním povolením pro insolvenční řízení finančních institucí a velkých společností a likvidátorem obchodních společností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…