Zeman neposlouchá tajné služby, ozývalo se. Zpravodajec Šándor, který jej zažil, proto zavzpomínal

07.09.2014 21:24

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor v rozhovoru pro server Lidovky.cz podotýká, že prezident Miloš Zeman v minulosti zpravodajcům naslouchal. NATO ale nemá vlastní zpravodajskou službu a členské státy vycházejí jen z toho, co ví od jednotlivých zpravodajských služeb. Jejich informace se přitom mohou lišit, takže Šándor Zemanovu opatrnost ve věci ukrajinské krize chápe. Nesmíme zapomínat ani na to, že nám politici možná neříkají pravdu.

Zeman neposlouchá tajné služby, ozývalo se. Zpravodajec Šándor, který jej zažil, proto zavzpomínal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Na adresu českého prezidenta Miloše Zemana se snesla kritika za to, že důsledně popisuje válku na Ukrajině jako občanskou. A Šándor se jeho opatrnosti nijak zvlášť nediví.

„Záleží na tom, kdo si z čistě politických důvodů vybere jaké hodnocení a jak ho interpretuje. Ono se nedá říct, že politici vždy říkají informace, které dostávají od zpravodajské služby. Zpravodajské služby mají poradní hlas, ne určující. Tak je možné, že politici mohou něco vědět a říkat něco jiného,“ upozorňuje. Konkrétně Miloš Zeman prý v minulosti zpravodajcům vždy naslouchal, jen někdy jejich informace interpretoval trochu šířeji.

V ukrajinské krizi je ale třeba počítat i s tím, že probíhá propracovaná propagandistická válka. Za poněkud zvláštní např. označuje Šándor skutečnost, že ukrajinská vláda na jedné straně tvrdí, že zničila konvoj ruských vozidel, ale z této operace nepořídí jedinou fotku, aby ji ukázala světu. Stejně podivně podle někdejšího zpravodajce zní polské výkřiky o tom, že se ruský prezident Vladimir Putin nezastaví ani na Baltu. „Tak si myslím, že je to skutečně nebezpečná manipulace, která, s prominutím, blbne lidi,“ uzavírá Šándor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

11:35 Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…