Zeman odhalil svůj plán, pokud bude chtít Sobotka odvolat Babiše. A promluvil o politicích, kteří myslí, že jsou víc než „tupá masa“

27.04.2017 21:51

Prezident Miloš Zeman znovu vystoupil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Tentokrát hlavu státu zpovídal generální ředitel televize Jaromír Soukup. Prezident způsobem sobě vlastním okomentoval jak koaliční přestřelku mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a jeho vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Stranou pozornosti hlavy státu ovšem nezůstala ani mezinárodní scéna.

Zeman odhalil svůj plán, pokud bude chtít Sobotka odvolat Babiše. A promluvil o politicích, kteří myslí, že jsou víc než „tupá masa“
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Hned na úvod Zeman zkritizoval Poslaneckou sněmovnu, která Babišovi uložila svým usnesením, aby řádně vysvětlil, jak to bylo s jeho korunovými dluhopisy. „Sněmovna nemá co ukládat. Sněmovna může pouze doporučit, vyjádřit stanovisko a tak podobně. Pokud zde existují nějaká podezření ohledně získání majetku Andreje Babiše, pak je možné podat trestní oznámení,“ zahájil prezident.

Pokud by Sobotka přece jen vyrazil na Hrad s návrhem na vyhazov Andreje Babiše z vlády, nejvyšší představitel státu by postupoval následovně. „V takovém případě bych si asi pana premiéra pozval a zeptal bych se ho, zda má cenu jakéhokoli ministra odvolávat půl roku před volbami... Na druhé straně bych si pak pozval i Andreje Babiše a zeptal bych se ho, zda si přeje státi se mučedníkem,“ popsal svůj případný plán prezident.

Ministr financí Babiš si podle názoru Miloše Zemana v tuto chvíli nezaslouží skončit ani za to, že má nepořádek na ministerstvu financí. Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že šéfovi státní kasy nesouhlasí v účetnictví položky až za sto miliard korun, ale Zeman na to má jasnou odpověď.

„No tak vyhodíme účetní, která to nesprávně zaúčtovala, ale nevyhodíme ministra financí, protože sto miliard korun se nevypařilo,“ zaznělo z úst prezidenta republiky.  


Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem. (ReproFoto: TV Barrandov)

Pár slov padlo také na konto politiků, kteří dnes odmítají přímou volbu prezidenta a říkají, že bychom se měli vrátit k volbě nepřímé. „Mně to připadá jako urážka našich občanů. A je zajímavé, že ti, kteří žádají o jejich důvěru ve volbách sněmovních, krajských nebo komunálních, někdy popírají myšlenku přímé volby prezidenta nebo referend a říkají, že politici jsou něco víc než ona ‚tupá masa‘, ale já mám naopak za to, že ona ‚tupá masa‘ je víc než politici,“ nebral si servítky prezident.

Stranou jeho pozornosti nezůstal ani hrozivý počet exekucí v Česku. Jaromír Soukup v této souvislosti připomněl, že osm procent exekucí jde za Dopravním podnikem hl. města Prahy. Nad tím prezident kroutil hlavou. Praha by se podle jeho názoru měla věnovat spíše tomu, aby odpovědně nakládala s finančními prostředky na velké dopravní stavby. Takové plýtvání se podle prezidenta ukázalo třeba u tunelu Blanka. Tady by se podle Zemana daly ušetřit nemalé peníze, kdyby se v minulosti postupovalo správně.

Miloš Zeman se v této souvislosti zastal věřitelů. V současné době platí, že můžete požádat o osobní bankrot, ale musíte zaplatit přibližně třetinu všeho, co dlužíte. Pokud s tím má někdo problémy, pak je podle prezidenta namístě prodloužit mu splátkový kalendář, ale snižovat částku, kterou musí dlužník zaplatit věřitelům, by nebylo fér právě vůči věřitelům, domnívá se.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V pořadu také vysvětloval, proč podporoval zákon o tzv. zálohovém výživném.

„Já jsem velmi podpořil návrh zákona o zálohovém výživném z toho prostého důvodu, že stát má mnohem lepší možnost vymáhat dlužné částky na neplatičích. Zpravidla to jsou muži. Já bych se tady zastal českých mužů. Je řada slaměných vdovců, je řada mužů, kteří nemohou partnerku sehnat... A myslím si, že mužů, kteří by chtěli žít s partnerkou, a to i za tu cenu, že má dítě, je v Česku pořád ještě dost,“ je přesvědčen Miloš Zeman.

Reagoval tak i na slova předsedy KDU-ČSL, který matkám samoživitelkám doporučil, „aby si našli chlapa“. Prezident podotkl, že se Bělobrádek za svůj výrok o pár hodin později omluvil. A protože i Zeman podle vlastních slov pronese čas od času něco provokativního, má pro Pavla Bělobrádka pochopení. 

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Méně pochopení má však pro humanitní obory na vysokých školách. Sám studoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Když by se někde otevíralo vědecké centrum s humanitními obory, prezident by se tam zřejmě neobjevil.

„Asi bych nešel na humanitní obory, protože jim příliš nerozumím, ani je nemám příliš rád a naproti tomu si velmi vážím technických oborů,“ prozradil prezident. Česká věda však podle něj není příliš atraktivní, alespoň zatím ne. Podle prezidenta o tom svědčí čísla z programu „Návrat“, který láká domů české vědce působící za hranicemi naší vlasti. „Tipněte si, kolik vědců se do této doby vrátilo. 15, slovy patnáct. Čili česká věda zatím není dostatečně atraktivní. Zatraktivní ji vyšší platy, ale ty vyšší platy budou pouze tehdy, když se vědci zaměří na aplikovaný výzkum,“ podotkl host.

Solární baroni

Posléze zkritizoval český stát. „Já se domnívám, že stát málo investuje a málo investuje zejména do dopravní infrastruktury a do stavebnictví. Multiplikační efekt např. říká, že když postavíte byt, tak tím podpoříte i nábytkářský průmysl, protože ten byt musí někdo vybavit,“ uvedl prezident.

Naproti tomu za příklad ne právě šťastných investic dal dotovanou výrobu elektřiny ze solárních elektráren. Uznal sice, že je možné dočasně vyrábět energii třeba bez uhelných elektráren, jenže háček je právě v tom, že to jde pouze dočasně.

„Je hezké, že můžete jeden den fungovat bez uhelných elektráren. Je hezké, že to vydržíte jeden den. Ale zkuste to vydržet vyšší počet dní. Pokud totiž několik dní nefouká vítr nebo i nesvítí slunce, tak potřebujete nějaký záložní zdroj,“ připomněl Zeman. Určitou perspektivu vidí např. v mořských elektrárnách, ale uznává, že my nemáme moře.

Prezident proto vítá, že pomalu končí dotační podpora pro výrobu zelené energie. Až tyto dotace úplně skončí, host bude plně podporovat rozvoj ekologických zdrojů energie. Dnes však platíme tzv. solárním baronům desítky milionů korun, což Zeman považuje za nehorázné.

Před televizními kamerami došlo i na europoslance Pavla Teličku zvoleného za hnutí ANO, který Miloše Zemana přirovnal k nacionalistce a prezidentské kandidátce Marine Le Penové.

„Pane Soukupe, to musíte vědět, co tomu předcházelo,“ spustil prezident. „Já jsem Pavla Teličku označil za společníka podvodníka Zdeňka Bakaly... A když jsem ho takto zkritizoval, tak se hájil tím, že poskytoval vysoce kvalifikované rady a že měl vždy sociální cítění. Nuže, když pan Telička poskytoval tyto rady, tak to vedlo ke krachu OKD a jeho sociální cítění je takové, že mohou být tisíce lidí bez práce. No a pan Telička na to nemá jiný argument než ten, že jsem Marine Le Penová. Mimochodem, nejsem blondýna,“ smetl Teličkova slova ze stolu prezident. 

Nakonec prezident zmínil ještě tři věci. Cestu tureckého prezidenta Erdogana do Bílého domu, staronového generálního ředitele ČT Petra Dvořáka a nadcházející mistrovství světa v hokeji.

Pokud jde o Turecko, u něj je podle Zemana žádoucí, aby neválčilo v Sýrii proti Kurdům, nýbrž jen proti Islámskému státu. „Turecko operuje v Sýrii a vede takříkajíc válku na dvou frontách – válku proti Kurdům a válku proti Islámskému státu. Bylo by asi žádoucí, aby probíhala jen válka proti Islámskému státu,“ zaznělo z úst prezidenta.

Staronový ředitel České televize Petr Dvořák získal při včerejší volbě 15 hlasů z 15 možných, k čemuž mu Zeman pogratuloval. A u hokeje se prý bude hlava státu dívat snad až na finále, možná ještě semifinále mistrovství světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…