Zeman odmítá, že v Číně nemluvil o lidských právech. S těmito všemi lidmi se prý sešel

02.11.2014 18:31

Prezident Miloš Zeman odmítá, že při nedávné státní návštěvě Číny nehovořil o lidských právech. Sešel se mimo jiné s představiteli tamní občanské společnosti a s touto skupinou přibližně pěti lidí, mezi nimiž byli bloggeři a politologové, debatoval o lidských právech. Prezident to uvedl v dnešních Hovorech z Lán vysílaných na Radiožurnálu. Reagoval tak na kritiku, že při návštěvě kvůli ekonomickým zájmům otázku lidských práv opomíjel.

Zeman odmítá, že v Číně nemluvil o lidských právech. S těmito všemi lidmi se prý sešel
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

"Řekl bych, že jsem se sešel s čínskou stranou mírného pokroku v mezích zákona," zhodnotil postavení čínských účastníků schůzky na tamní politické scéně. "Tam jsme se právě bavili o těch otázkách, k jejichž diskutování mě vybízí zběsilá pražská kavárna, aniž by si uvědomila, že k této diskuzi opravdu došlo," řekl.

Odmítl kritiku, že citlivou otázku porušování lidských práv v Číně neotevřel při jednáních s jejími oficiálními představiteli. Bloggeři, jejichž blogy sledují desítky milionů lidí, a politologové, kteří vydávají své knihy v milionových nákladech, podle něj představují čínskou občanskou společnost. Lidé, kteří se s ním setkali, prý sami sebe označovali jako "názorové vůdce"'.

Zeman byl v Česku některými politiky kritizován kvůli rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV, kde řekl, že jel do Číny nikoli proto, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Rovněž v Číně řekl, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a že Tibet a Tchaj-wan považuje za její součást.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…