Zeman otevřel opět kauzu Drobila z ODS. Policie má dále šetřit

16.11.2011 18:06

AKTUALIZOVÁNO Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Zeman otevřel opět kauzu Drobila z ODS. Policie má dále šetřit
Foto: ods.cz
Popisek: Bývalý poslanec za ODS a místopředseda strany Pavel Drobil
Policie případ odložila v polovině června, Zeman však v rámci takzvané kontroly skončené věci dospěl k závěru, že rozhodnutí o odložení bylo předčasné. Policie má doplnit dokazování. ČTK o tom informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

Zeman případ vrátil na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. "Policii České republiky bude uloženo doplnit dokazování podle konkrétních závěrů provedené prověrky, neboť za současného stavu nelze ve věci rozhodnout. Teprve po doplnění dokazování bude možno učinit závěr, zda je dáno důvodné podezření ze spáchání trestného činu konkrétní osobou. Nejvyšší státní zastupitelství v této věci nepředjímá další procesní postup a upozorňuje na nutnost respektování presumpce neviny," uvedla Markusová.

Drobil došetření případu oceňuje

Sám Drobil otevření kauzy vítá. "Důvody pro rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana znovu otevřít kauzu SFŽP znám pouze z médií. Podle nich nejvyšší státní zástupce nařídil, aby policie doplnila důkazy, protože výsledky dosavadního důkazního šetření neumožnilo Nejvyššímu státnímu zastupitelství ve věci rozhodnout. Je-li tomu tak, pak závěr nejvyššího státního zástupce vítám, protože je z něj zřejmé, že nebylo možné rozhodnout o mém obvinění z trestného činu. Věřím, že doplněné důkazní šetření vyvrátí všechna nařčení, která Libor Michálek směřoval k mé osobě, ať už se týkala čističky odpadních vod v Praze nebo výběrového řízení na poradenství pro SFŽP. A zejména pak také vyvrátí spekulace o tom, že do vyšetřování bylo zasahováno zvnějšku," uvedl Drobil v prohlášení, které zaslal ParlamentnímListům.cz.

Vše ke Kauze Drobil

Protikorupční policie v červnu případ odložila s tím, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Mezi státním zastupitelstvím a policií pak ale vypukl spor o to, kdo za odložením kauzy stojí.

Podle tehdejšího vyjádření mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové se policie ztotožnila se závěrem obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z korupce. S tím však protikorupční útvar nesouhlasil. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami prý byli jiného názoru. Martinec již dříve také avizoval, že pokud NSZ kauzu znovu otevře, policie bude žádat o vydání místopředsedy ODS Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity.

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka.

Psali jsme:
Spekulace kolem výměny ministrů: Místo Kocourka Drobil?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ann, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…