Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku nepovýšil

22.10.2020 16:25

Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k 27. říjnu. Slavnostní akt jmenování byl kvůli opatřením kolem koronavirové epidemie odložen. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil zároveň dřívější Zemanovo oznámení, že prezident opět nepovýšil ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku. Vláda Zemanovi jeho jmenování do generálské hodnosti navrhla už popáté.

Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku nepovýšil
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Jmenování do generálské hodnosti či povýšení do vyšší generálské hodnosti se týká 18 vojáků, policistů, hasičů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Mezi povýšenými jsou například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Prezident generály každoročně povyšuje u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Letošní květnové jmenování generálů se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo. Pražský hrad nakonec kvůli aktuálnímu vývoji pandemie rozhodl i o odložení slavnostního aktu jmenování generálů v říjnu. Zeman ale jmenovací rozkazy a rozhodnutí podle Ovčáčka podepsal. Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše ČTK řekl, že jmenováni a povýšeni budou k 27. říjnu, tedy ke dni, na který se původně letos akt plánoval.

Kaše nyní vojákům, kteří jsou mezi povýšenými, rozhodnutí prezidenta oznámí, tím nabude právní moci. U ostatních příslušníků bezpečnostních sborů tento postup není nutný. Všichni zároveň rozhodnutí či rozkaz dostanou prostřednictvím pošty. O tom, kdy se slavnostní předání dekretů uskuteční, bude teprve rozhodnuto podle vývoje epidemie.

Zeman již dříve řekl deníku Mladá fronta Dnes, že navržené generály jmenuje, s výjimkou Koudelky. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje; tajná služba se naopak dočkala opakované chvály od vlády či Parlamentu. Podle Zemana by měl být Koudelka z funkce odvolán.

Koudelka dnes na twitteru BIS povýšeným pogratuloval a poděkoval vládě za navržení na povýšení i za zdůvodnění. „I samotná nominace je oceněním práce pro celou BIS,“ uvedl.

Kromě Koudelky vláda navrhla povýšit do hodnosti generálmajora policejního prezidenta Švejdara a jeho náměstka Martina Vondráška. Hodnost brigádního generála navrhla pro ředitele středočeských hasičů Miloslava Svatoše a zástupce velitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Davida Kareše. Dohnal se koncem října nově stane generálporučíkem a ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou Monika Myšičková brigádní generálkou, stejně jako zástupce generálního ředitele celníků Pavel Kotraba.

Za armádu bylo do generálské hodnosti jmenováno 11 vojáků. Generálporučíkem se nově stane zástupce náčelníka generálního štábu armády Miroslav Hlaváč a velitel velitelství pro operace Josef Kopecký. Do hodnosti generálmajora byl povýšen šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun, jeho první zástupce Libor Jílek, velitel pozemních sil Ladislav Jung a zástupce velitele velitelství pro operace Petr Procházka. Na povýšení na brigádního generála obrana navrhla ředitele Agentury logistiky Stanislava Hudečka, ředitele sekce zpravodajského zabezpečení Vladimíra Langa, náčelníka Vojenské policie Miroslava Murčeka, ředitele sekce SHAPE zahraničního pracoviště Mons Romana Náhončíka a velitele 21. základny taktického letectva Petra Tománka.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je to za hlouposti? Klaus masakroval novinářku. Tlačila na vakcíny

19:07 Co je to za hlouposti? Klaus masakroval novinářku. Tlačila na vakcíny

Exprezident Václav Klaus byl hostem moderátorky Very Renovici v pořadu Epicentrum Blesku. „Ani jedno…