Zeman přitáhl levicové voliče. A díky tomu vyhrál, říká průzkum

29.01.2013 19:46

Bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) vyhrál prezidentskou volbu díky tomu, že k finále přitáhl levicové voliče svých soupeřů z prvního kole. Vicepremiéra Karla Schwarzenberga (TOP 09) naopak o část voličů připravila mimo jiné diskuse o Benešových dekretech, angažmá ve vládě i televizní klání se Zemanem. Vyplývá to z průzkumu, který ve dnech závěrečného kola voleb provedla agentura Median ve spolupráci s Českou televizí. Výsledky dnes poskytla ČTK.

Zeman přitáhl levicové voliče. A díky tomu vyhrál, říká průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky
reklama

Anketa

Jste rádi, že vyhrál Miloš Zeman?

79%
21%
hlasovalo: 55476 lidí

Zeman zvítězil díky tom, že "úspěšněji získával voliče Jana Fischera a zejména Jiřího Dienstbiera" a sjednotil kolem sebe sympatizanty levicových stran, uvedl Median. Podle něj v Zemanově zvolení hrálo roli také to, že dvě třetiny voličů braly svůj výběr prezidenta jako vyjádření postoje k současné vládě.

Od budoucí hlavy státu 71 procent dotázaných podle průzkumu očekávalo, že bude ovlivňovat činnost vlády a bude klást důraz na vlastenectví. Kritický postoj k Rusku a smířlivost a spojování společnosti předpokládaly jen dvě pětiny dotázaných. Téměř polovina si přála prezidenta s vyhraněnými i kontroverzními názory, uvedl Median.

Fotogalerie: - Zeman prezidentem

Volební štáb Miloše Zemana
Volební štáb Miloše Zemana
Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republ...
Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se st...
Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se st...
Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se st...

Zeman byl jako prezident přijatelný pro 46 procent dotázaných, Schwarzenberg jen pro 35 procent, a to v souvislosti s vládním angažmá, uvedla agentura. Čtvrtina účastníků voleb podle ní šla hlasovat zejména proto, aby zabránili vítězství druhého kandidáta.

Zeman i Schwarzenberg si ve finále udrželi drtivou většinu svých voličů z prvního kola. Zeman vyhrál volby i díky úspěšné mobilizaci levicových voličů pokročilého středního a staršího věku. Mobilizační potenciál Schwarzenberga prostřednictvím elektronických médií a sociálních sítí se naopak pro finále mírně vyčerpal. Schwarzenberg by volby vyhrál, pokud by volili jen podnikatelé a studenti, tři pětiny voličů do 29 let, mezi nimiž Schwarzenberg bodoval více než Zeman, ale k volbám vůbec nedorazily. Zeman dominoval mezi důchodci a dalšími ekonomicky neaktivními občany, mezi zaměstnanci měl jen mírnou převahu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…