Zeman přivezl arabským dětem hračky

10.02.2015 10:48

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček ParlamentnímListům.cz sdělil, že prezident předpokládá, že ministryně spravedlnosti Helena Válková podá demisi nejpozději k 1. 3. 2015. Miloš Zeman ale podle něj bude chtít osobně mluvit s novým kandidátem na ministra. Není to výtka pana prezidenta, ale vlády a hnutí ANO, uvedl Ovčáček.

Zeman přivezl arabským dětem hračky
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Zeman na návštěvě v Jordánsku.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podle vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše prý sama dospěla k názoru, že splnila svoji misi, a odejde z funkce. Řekl to dnes ČTK. S ministryní Válkovou se ale chce brzy sejít, aby se věc rychle vyřešila. České televizi dnes ráno Andrej Babiš řekl, že její rezignaci očekával už v pondělí. Jako nástupce na post navrhne jejího prvního náměstka Roberta Pelikána.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) situaci podle ČTK nechce komentovat. Je to podle něj problém hnutí ANO, který si musí vyřešit. Podobně se vyjádřil vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

"Myslím, že to není o odvolání, ale o tom, že ona sama dospěla k tomu názoru, že tu svoji misi splnila," uvedl Babiš. Nejpozději před sjezdem ANO na konci měsíce bude vše definitivně vyřešené, uvedl.

Válková dlouhodobě čelí kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice. O své budoucnosti v resortu jednala v pondělí i s prezidentem Milošem Zemanem, který je jejím dlouhodobým zastáncem. Zda, či případně kdy ve vládě končí, ale po schůzce na Pražském hradě nepotvrdila. Po setkání s prezidentem se Válková měla ještě vrátit na úřad vlády a zúčastnit se tiskové konference po schůzi kabinetu, program ale zrušila s tím, že je nemocná a zřejmě má zápal plic. Podle ČT je v nemocnici.

Už v pondělí dopoledne Válková uvedla, že začíná být děním okolo své osoby znechucená. Dodala, že při přebírání funkce slíbila hnutí ANO, že v čele resortu vydrží minimálně rok, a ten nedávno uplynul.

Podle ústavy odvolává člena vlády prezident, a to na návrh premiéra. Pokud se ministr sám rozhodne rezignovat, podává demisi prostřednictvím premiéra do rukou hlavy státu.

Zeman přivezl dětem do nemocnice krtečka

Prezident Miloš Zeman je momentálně na státní návštěvě Jordánska a v druhé polovině týdne bude pokračovat ve státní návštěvě Spojených arabských emirátů.

Reportér ParlamentníchListů.cz k návštěvě Zemana uvedl, že prezident navštívil dnes dopoledne v hlavním městě Jordánska Ammánu Jednotku intenzivní péče kardiochirurgického dětského oddělení v nemocnici Al Khalidi Medical. „Prezident dětem přivezl plyšové hračky – mezi nimi nechyběl ani populární krteček, nebo různé dětské stavebnice. Setkání s tamním personálem nemocnice bylo přátelské,“ zmínil k tomu pro ParlamentníListy.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident chce podpořit boj Jordánska s Islámským státem. Výrazem je i udělení nejvyššího českého vyznamenání Řádu bílého lva, který předá jordánskému králi Abdalláhovi II,“ připomněl náš reportér.

Panovník hášimovské monarchie bude první hlavou muslimské země, která tento řád obdrží od prezidenta samostatné ČR. „Jordánsko je jeden ze stabilních států na Blízkém východě a já jeho vládě určitě vyjádřím podporu,“ řekl k tomu minulý týden Zeman.

Zeman odmítá názor Lubomíra Zaorálka, že by si arabské země měly problém s islamisty vyřešit samy. Odmítl však, že by se s ministrem zahraničí zásadně názorově rozcházeli. „Luboš Zaorálek chce také bojovat s terorismem, jen se liší naše prostředky. On je umírněnější a dle mého názoru naivně doufá, že se s tím arabské země vypořádají samy,“ uvedl prezident.

Jordánské hašimovské království je spojencem Západu v regionu. Dříve se orientovalo na Velkou Británii, na níž získalo nezávislost po druhé světové válce, a nyní se orientuje na USA. Jistým výkyvem v zahraničních vztazích bylo, že Jordánsko podporovalo režim iráckého prezidenta Saddáma Husajna. V roce 1994 Jordánsko ale podepsalo mírové smlouvy s Izraelem.

Sunnitské Jordánsko je jedním z klíčových spojenců Západu v boji proti terorismu. Jordánské letectvo útočí na pozice takzvaného Islámského státu. V průběhu náletů se nad územím islamistů musel katapultovat pilot Maáz Kasásba, kterého Islámský stát zajal a upálil.

Hášimovská vládnoucí dynastie jsou přímí potomci zakladatele islámu proroka Mohameda. Jordánsko mělo k červenci 2009 6,27 milionu obyvatel. Státním náboženstvím je islám, ke kterému se hlásí asi 92–96 procent obyvatel, zbytek populace představují křesťané (1-3 procenta) a několik tisícovek Drúzů. Jordánsko je konstituční monarchií a má dvoukomorový parlament. Ústava garantuje svobodu vyznání. Státními svátky jsou kromě muslimských i některé křesťanské svátky. V Jordánsku žije velký počet Palestinců. Žijí zde i Čerkesové a Čečenci, kteří se sem přestěhovali v rámci Osmanské říše na konci 19. století z Kavkazu. Páteř ekonomiky tvoří služby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …