Zeman řekl novinám, že pokud padne vláda a Babiš by měl většinu, jmenuje ho premiérem

7. 2. 2015 6:32

Prezident Miloš Zeman nevěří, že by se v tomto volebním období konaly předčasné volby. Kdyby vláda padla a parlamentní většinu, do níž by zapojil i pravicové ODS a TOP 09, domluvil předseda ANO Andrej Babiš, jmenoval by ho premiérem. Zeman to řekl v rozhovoru pro dnešní MF Dnes, když odpovídal na otázku, zda by se za hypotetické situace po pádu vlády snažil opět zformovat překlenovací úřednický kabinet, nebo vládu na půdorysu sněmovních stran.

Zeman řekl novinám, že pokud padne vláda a Babiš by měl většinu, jmenuje ho premiérem
Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Popisek: Miloš Zeman na pražské konferenci k výročí konce holocaustu
reklama

"Tady z hlediska politické aritmetiky hrozí jedna možnost, která sice působí nepravděpodobně, ale není vyloučena. Pokud dobře počítám, tak hnutí ANO by mohlo sestavit 102 či 103člennou koalici s TOP 09 a ODS. Dobře, řeknete mi, že je téměř nepřekonatelný názorový rozdíl mezi panem Babišem a panem (místopředsedou TOP 09 Miroslavem - pozn. ČTK) Kalouskem. Ale já budu říkat, že žádný názorový rozdíl není nepřekonatelný," řekl MF Dnes prezident.

Sobotka i Babiš úvahy o pádu vlády odmítli

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i vicepremiér a předseda ANO Babiš ale v deníku úvahy o pádu vlády odmítli. "Spekulace prezidenta Zemana jsou čisté politikaření bez reálného základu. Zeman se tím jen znovu snaží ovlivňovat před sjezdem ČSSD vnitřní poměry ve straně. Jeho vliv už je ale minimální, což dokázal i loňský nezdařený puč," cituje MF Dnes Sobotku. "Proč by padala vláda? Pracuje celkem dobře a lidé jí věří," dodal Babiš. Vládní spolupráci s ANO odmítli v MF Dnes i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a místopředseda ODS Jan Zahradil.

Sobotka si prý riziko neuvědomuje

Prezident deníku řekl, že se obává, že premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si toto riziko neuvědomuje. Dodal, že by si koalici ANO se dvěma pravicovými stranami nepřál, protože se stále považuje za politika levicového. "Na rozdíl od pana Sobotky, který mě označuje za konzervativního politika," uvedl.

Kluby ANO, TOP 09 a Starostové a ODS mají dohromady v dvousetčlenné sněmovně 89 poslanců. Většiny 103 mandátů, o níž prezident hovořil, by taková koalice dosáhla například s KDU-ČSL.

Překlenovací vládu po vzoru kabinetu Jiřího Rusnoka by tentokrát Zeman nepreferoval. Taková vláda podle něj nemůže být v polovině volebního období, protože "tak dlouho prostě nemůže vydržet". "Takže v takovém případě bych usiloval o to, aby se vytvořila nějaká nová parlamentní většina. Samozřejmě, že kdyby mi pan Babiš řekl, že má tuto parlamentní většinu, nu tak bych byl povinen ho jmenovat ministerským předsedou. Což by znamenalo, že by sociální demokracie pod vedením pana Sobotky ztratila poslední zbytky vlivu," řekl. Pro předčasné volby by se podle něj po eventuálním pádu nynější vlády nenašla potřebná většina. "Zapomeňte na předčasné volby," dodal prezident v rozhovoru pro dnešní MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…